Ordu
DOLAR18.4873
EURO17.7121
ALTIN965.81
reader

YOLA GELMEYENLER GEÇMİŞİ HATIRLATTI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YOLA GELMEYENLER GEÇMİŞİ HATIRLATTI
Abone ol
1994’te Ordu sahil yolunu bozdurmamak için yapılan büyük miting belgesel film oldu. Yönetmenliğini İbrahim Dizman’ın yaptığı belgesel film ilk kez izleyici önüne çıktı.

Karadeniz otoyolu yapılırken birçok şehrin denizle bağlantısı kopmuş; Ordulular buna karşı çıkarak büyük bir eylem düzenlemiş ve on binlerce kişinin katılımıyla yapılan miting ulusal düzeyde ses getirmişti. Türkiye’de başarılı olmuş az sayıdaki çevreci mücadelenin bir örneği olan bu eylem,  27 yıl sonra İbrahim Dizman tarafından belgesel film haline getirildi. Muzaffer Şensoy’un sakladığı miting görüntülerinin de kullanıldığı belgeselin yapımcılığını Kalibya Yapım ve GO Yapım üstlendi.

Gösterimde ilk önce konuşmalar yapıldı. Kalibya Yapım Temsilcisi Hikmet Pala ve Filmin Yönetmeni İbrahim Dizman gösterimden önce konuştu.   

Kalibya Yapım Temsilcisi Hikmet Pala, “Şehrimizin tarihine mal olmuş önemli bir mücadele ve kazanımı yıllar sonra tekrar hatırlatmak istiyoruz. Bu bizim GO Sanat Akademi ile ilk projemiz oldu. Bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Biz de Ordu’nun kültür-sanat çeşitliliğinin renkliliğine katkı sunmaya gayret edeceğiz.” dedi.       

Filmin Yönetmeni İbrahim Dizman da şöyle konuştu: “Ben şuna inanıyorum. Kentler de insanlar gibi yaşadıkları anlarla değil unutamadıkları anlarla var olurlar. Eğer unutamadıkları anlar ne kadar çoksa geleceği o kadar daha sağlam kurarlar. Eğer hafızamızı koruyamazsak yok edersek boşluklar bırakırsak bugün Türkiye’de birçok yerde olduğu gibi hormonlu, çirkin büyüme ve çirkin gelişmelere tanık oluruz. Ne yazık ki bütün bunların sonucu hafızamızı tazelememekten kaynaklanıyor. Bizim bu çalışmamız da bir anlamda Ordu’nun hafızasını tekrar tazelemek anlamını taşıyor. 27 yıl önce yapılan bu eylem Ordu’nun hafızasına çivi gibi çakıldı. Bundan sonra doğaya çevreye bir duyarlılık gösterildiyse bu eylemin bir devamı olarak gerçekleşti. İşin bir başka yönü de şudur. 1994’de çevreye duyarlılık çok fazla yaygın değildi. O zaman başka bazı yerlerde çevre eylemleri vardı ama onlar başarıya ulaşamadı. Ordu ulaştı. Umarım bu şehre gönül borcumun küçük kısmını ödeyebilmişimdir. Biz bu belgesel için 7 yıl çalıştık. Zaman zaman umutsuzluğa da kapıldık. Olmayacak bu iş dedik. Ne zaman ki Muzaffer Şensoy 27 yıl önceki eylemin görüntülerine o zaman yeniden umutlandık ve işi tamamladık.

Gösterim sırasında duygusal anlar da yaşandı. Kimi şimdi hayatta olmayan isimlere denk gelinirken kimileri de 27 yıl önceki hallerini gördü. Gösterimden sonra ise eyleme öncülük eden Enis Ayar başta olmak üzere eyleme önemli katkılar yapan Recep Köroğlu, Taner Aksoy, Zeki Mesut Özel, Mürsel Engin, Akın Çiçek, Muzaffer Şensoy gibi isimler sahneye çağrıldı. Bu sırada salonda büyük alkış koptu.       

Israrlar üzerine bir konuşma yapan Enis Ayar sahnedekileri göstererek şöyle konuştu: Valla ben bir şey yapmadım suçlular bunlar. Ben de onlara uydum. Ama pişman değiliz iyi ki yapmışız…

Bu sözler üzerine belgesel filmi izlemeye gelenler ayağa kalkarak sahnedekileri alkışlarla sahneden uğurladı.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ARAMA ÇALIŞMALARI GÜRCİSTAN’A KADAR GENİŞLETİLDİÖnceki Haber

ARAMA ÇALIŞMALARI GÜRCİSTAN’A KADAR GENİ...

ÜRETİCİ DE ESNAF DA CAN ÇEKİŞİYORSonraki Haber

ÜRETİCİ DE ESNAF DA CAN ÇEKİŞİYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar