Ordu
DOLAR18.8384
EURO20.2191
ALTIN1133.4

YOLA GELMEYENLER YOLA GETİRDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YOLA GELMEYENLER YOLA GETİRDİ
Abone ol
ORDULU DİRENDİ VE KAZANDI Karadeniz sahil yolunun deniz dolgusu ile yapılması ile Doğu Karadeniz’de büyük bir çevre  sorunu yaşandı. Sahil kentlerinin denizle bağı kesildi. Bu tehlikeyi gören Ordulular 25 yıl önce çevre yolu için eylem yaptı.  Ve kazandı. Karadeniz’de sahilini bozdurmayan tek il Ordu oldu.

TARİHİ TAVIR TARİHİ EYLEM 

1994 yılının Eylül ayında Ordu tarihi bir olay yaşadı. Dolgu ile sahilden çevre yolu geçmesine karşı duran Enis Ayar’ın başını çektiği grup "Ordu'ya Çevre yolu isteriz" diyerek yürüyüş eylemi yaptı.  20 bin kişi ellerinde ‘sensiz olmaz yolsuz da tek çözüm çevre yolu, Ordu’yu bize aldığınız gibi bırakın’ gibi ifadelerin olduğu afişler taşıdı. Bu aktivistler sayesinde Ordu çevre yolunu kazandı, sahilini kurtardı.

YOLA GELMEYENLER BELGESEL OLDU 

İbrahim Dizman’ın 27 yıl önceki mücadeleyi belgesel haline getirdi.  Yola Gelmeyenler isimli belgesel 24 Ekim günü ilk kez Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği’nin düzenlediği kısa film festivalinde gösterime girecek. Dizman’ın Ordu Çevre Yolu ve sahilin kurtarılması için hazırladığı belgesel bir döneme ayna tutmakla kalmayacak geleceği de aydınlatacak. Dizman Yola Gelmeyenler’in hikayesini Ordu Olay’a verdiği röportajda anlattı.

 

İbrahim Dizman: “. Ordu kent hafızasına ve tarihine bunca yıl katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyorum.”

Ordu Olay: Yeni belgesel filminiz 24 Ekim günü ilk gösterimini yapacak. Bu belgesel hakkında bilgi verir misiniz?

İbrahim Dizman: Yola Gelmeyenler adlı belgesel film, Ordu özelinde verilmiş bir mücadeleyi ve kazanımı anlatıyor ama yerel bir çalışma değil aksine bölgesel ve ulusal bir boyutu var. Bir çevre mücadelesi bu. Konu şu: 1990’larda Karadeniz Sahil Otoyolu yapılırken birçok kent ve kasabanın denizle bağlantısı koparıldı. Ordu  sahili de bozulacak ve otoyol geçecekti. Kuruluşlar, dernekler, vakıflar ve tek tek duyarlı kişiler buna karşı çıktı ve  toplumda karşılığı buldu; büyük bir miting düzenlendi; ulusal çapta olay oldu ve Ordulular sahilini kurtardı. Belgesel bunu anlatıyor. Sadece Ordu boyutunu da değil, kaybedilen Giresun ve Trabzon’u da anlattık.

Ordu Olay: Yirmi yedi yıl öncesini anlatıyorsunuz. Belge, bilgi bulabildiniz mi?

İbrahim Dizman: Her ne kadar üzerinden çeyrek asırdan fazla bir zaman geçmiş ve eylem  artık  tarih olmuş olsa da konu hafızalarda çok taze, eylemi örgütleyenler hayatta. Bir de Muzaffer Şensoy arkadaşımız miting videolarını saklamış; sağ olsun, kullanmamız için verdi. Gerçek görüntüler ve tanıklıklar üzerinden anlatıyoruz. Eyleme omuz veren, önderlik eden kimi hemşerilerimiz konuşmamayı yeğledi ama çoğunluk ayrıntılarıyla anlattı. Böylece geleceğe bir belge bırakmış oluyoruz.

Ordu Olay: Bu belgeseli yapma kararını nasıl ve neden verdiniz?

İbrahim Dizman: Türkiye’de çevreyi koruma mücadelesi genellikle bir avuç insanın boşa çabası gibi görülür; oysa bu eylem bütün toplumu kucaklamıştı ve bu nedenle başarıldı. Bunun unutulmasını istemedim. Kendim de bu eylemin içindeydim, tanığıydım, bir şekilde anlatmayı istiyordum. Öte yandan, biz hafızası zayıf bir toplumuz, çabuk unutuyoruz ve toplumsal birikim heba oluyor. Bir mücadele başarılmış; hatırlansın, benzer konulara örnek olsun istedim.

Belgeseli Kalibya Yapım ve Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği’nin çatısı altında çalışan GO Yapım sahiplendi. Ordu Olay gazetesi de destek verdi. Yıllar içinde çekimler yapmış ve biriktirmiştik. Pandemi nedeniyle gösterimi bugünlere kaldı.

Yola Gelmeyenler, 24 Ekim’de Güzel Ordu derneği kısa Film Festivali’nin kapanış filmi olarak gösterilecek; ardından İstanbul, Ankara. Belki festivallere de katılır; zaman gösterecek.

Ordu Olay: Siz Ordu ile ilgili başka çalışmalar da yaptınız yıllar içinde. En son bir Rüsumat Oratoryosu yazmıştınız ve Samsun Opera ve Balesi seslendirmişti. Sırada neler var?

İbrahim Dizman: Rüsumat  Oratoryosu heyecan verici bir çalışmaydı; sözlerini ben yazdım; Hasan Niyazi Tura besteledi. Bir de Rüsumat’la ilgili bir kitap yayınlanacak önümüzdeki haftalarda. Hikmet Pala ve Selçuk Şen’le birlikte yazdık. İlk kez sunulacak belgelerle anlattık.

Sırada ne var, sorusuna gelince… 33 yıldır Ordu ile ilgili  çalışmalarım oldu; çok sayıda makale, kitap, birkaç belgesel film çalışması, etkinlikler, gösteriler, projeler…  Ne yaptımsa özgün ve farklı olmasına, el atılmamış konularda olmasına özen gösterdim. Ordu kent hafızasına ve tarihine bunca yıl katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Ordulu hemşerilerimden hep destek gördüm, sevgilerini hayatımın her aşamasında ve her yerde hissettim. Ama bir yerde soluklanmak gerekiyor. Çok özel, asla hayır diyemeyeceğim bir proje olmadığı sürece artık alan boşaltmak istiyorum.  Dileğim; son yıllarda sosyokültürel açıdan gerilediğini düşündüğüm bu güzel ve köklü kentin, halkının gelecekte yeni alanlar ve kişilerle eskisi gibi parlak bir dönemi yeniden başlatmasıdır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ARJANTİNLİ İKİZLER ORDU’DAN MUTLU AYRILMIŞÖnceki Haber

ARJANTİNLİ İKİZLER ORDU’DAN MUTLU AYRILM...

Yemek hizmeti alınacaktırSonraki Haber

Yemek hizmeti alınacaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar