Ordu
DOLAR9.7229
EURO11.3659
ALTIN561.98

ZAM BOMBARDIMANI VAR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ZAM BOMBARDIMANI VAR!
Abone ol
Ordu Bakkallar Odası Başkanı Mustafa  Nasuhbeyoğlu piyasada zam yağmuru yaşandığını belirterek, “İnsanların buna dayanması mümkün değil. Bu zamlar reel bir gerçekliğe de dayanmıyor. Köklü bir denetim şart.” dedi.      

Ordu Olay’a konuşan Nasuhbeyoğlu şu bilgileri verdi: İğneden ipliğe her şeye zam var. Zeytine de peynire de yumurtaya da… Aklınıza ne gelirse zam var. Zam yağmuru değil bombardımanı var demek abartılı bir ifade değil. Bu yeni de değil birkaç ay öncesinde başlayan bir şey. Daha iki ay öncesine kadar 5,5 lira olan süt 8,5 lira oldu. Meyve suları 1 liradan 1,5 liraya çıktı. Bizim 25 liraya sattığımız zeytinin bakkala gelişi 32 lira oldu. Toz şeker 206 liradan 226 liraya çıktı. 5 liraya sattığımız ıslak mendil 9,5 Lira oldu. 14 liraya 2 ay önce sattığımız şampuan 100 gram artırılarak 26 lira oldu. Kola 8 liradan 10 liraya çıktı. Saymakla bitmiyor.                  

AMBALAJLAR KÜÇÜLDÜ FİYATLAR BÜYÜDÜ

Saymakla bitmiyor. Ben araştırma merkezindeyim. Benim iş yerimde 4250 kalem ürün var. Bir örnek daha vereyim. Makine yağı dediğimiz küçük alet edevatın yağlanması için kullanılan yağ var. Bunun fiyatı 1,5 liraydı. Bir yere sordum 12, lira bir başka yere sordum 3,5 lira. Bir de böyle bir şey var. Bulaşık deterjanı 5,5 liradan 10 liraya çıktı.  Hatta hatta bir de şöyle bir şey var. Büyük firmaların ürünlerinde ambalajlar küçülüyor, fiyatlar büyüyor. 150-200 gramlık bisküviler neredeyse 80-90 grama düştü. Çikolatalar da aynı şekilde. 200 gramlık çikolatalar 70-80 grama indi. Fiyat aynı.      

50 YILDA BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM

Bu daha önce olmuş şey değildi. Ben yaşı kadar bakkallık geçmişi olan biriyim. Ben 65 yaşındayım. Babam da bakkaldı. Bu iş benim baba mesleğim. Şu anda bakkal olarak çalıştırdığım yer 86 yıldır bakkal olarak çalışan bir yer. Ben 2001 krizini, 1995 krizini bir tarafa bırakın askeri darbeleri gördüm. İhtilalleri gördüm. Yoklukları gördüm. O zamanlarda bile böyle bir şey yoktu. Bu kadar çok üründe bu kadar çok zam dana önce olmamıştı.  Bu olan serbest piyasa ekonomisi de olamaz. Çok çelişkili bir durum var. Az uz değil. Bu olan bana göre asla ve asla serbest piyasa değil.       

BİR GÜÇ FİYATLARI ARTIRIYOR 

Peki ne oldu da oluyor da böyle oluyor. Bu soruyu sormak lazım. Dolarda bir artış yok akar yakıt uzun süredir aynı. Ama zam bombardımanı var. Şöyle de bir şey var. Geçen sene bir ara dolar 10 liraya yaklaşmıştı. Sonra indi. Dolar çıktığında ürünler zam yapıldı. Ama dolar indiğinde tek bir üründe fiyat geri alınmadı. Tek bir üründe alınmadı. Böyle bir şey olabilir mi? Bu kadar zammın ve yüksek oranda zam yapılmasının reel bir nedeni yok. Realite ile uzaktan yakından ilgisi yok. Bana göre kesinlikle yok. Bana göre bir güç zam olacak diyor zam yapılıyor. Önceden firmalar yıl bir fiyat ayarlaması yapardı şimdi o da değişti. Yılda birkaç kere zam geliyor.                     

KÖKLÜ BİR DENETİM ŞART

Bir başı boşluk da var. Bir denetimsizlik var. Tuhaf bir durum var. Kimse kimseye hesap sormuyor. Ben aynı zamanda etiket komisyonunda görevliyim. Doğru düzgün denetime çıkıldığı yok. Denetime çıkıldığında da yapılacak pek bir şey yok. İnsanlarda tepki de yok. Kaderci insanlar. Az biraz tepki olsa böyle olamaza herhalde. Artık kökten bir denetim gerekiyor. Bu sadece satışta değil üretimin bütün kademelerinden başlayarak bir denetim yapılmalı. Bizi yaşatmak için kimse uğraşmıyor. Bizim en çok üzüldüğümüz bu. Köklü bir çözüm şart. Sanatçının dediği gibi ‘bu gitmeler gitme değil.’ Değil. Hatta bölge müdürleri piyasa ayaklanacak alabildiğimiz kadar mal alın diyor. Yasin Çanakaçı                                 

BİRİLERİ BİZE SERBEST PİYASANIN KAFANA GÖRE ZAM YAPMAK OLMADIĞINI ÖĞRETMELİ

Birilerinin bize serbest piyasanın ne olduğunu öğretmesi gerekiyor. Serbest piyasa kafana göre zam yapmak olamaz. Ramazan geliyor Ramazanda satılan ürünler zamlanıyor. Böyle bir Müslüman ülke dünyada yoktur herhalde. Böyle bir ahlaksızlık olabilir mi? Birileri bize serbest piyasa ekonomisini öğretmeli. Ben zam yapıyorum o zam yapıyor altta kalan asgari ücretlinin canı çıkıyor. Yazık değil mi. Ben satıcı isem aynı zamanda müşteriyim. Geçen sen 20 liraya doldurduğum pazar çantasını şimdi 60 liraya dolduramıyorum.     


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HİÇ BİR YAŞLI İSTEĞİ DIŞINDA ORDU’DAN GÖNDERİLMEYECEKÖnceki Haber

HİÇ BİR YAŞLI İSTEĞİ DIŞINDA ORDU’DAN GÖ...

ANTALYA UÇUŞLARI BİTİYOR İZMİR UÇUŞLARI SÜRÜYOR!Sonraki Haber

ANTALYA UÇUŞLARI BİTİYOR İZMİR UÇUŞLARI...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar