Ordu
DOLAR15.9211
EURO16.8833
ALTIN944.93
reader

ZAMLAR GERİ ALINMALI YÜZDE 150 OLAN KÂR PAYI DÜŞÜRÜLMELİ 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ZAMLAR GERİ ALINMALI YÜZDE 150 OLAN KÂR PAYI DÜŞÜRÜLMELİ 
Abone ol
Elektrik ve doğalgaza yapılan zamma tepki gösteren Saadet Partisi (SP) Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, “Zamlar geri alınmalı yüzde 150 olan dağıtım şirketlerinin kâr payı düşürülmeli” dedi.  

SP Ordu İl Başkanı Temiz Köprübaşı Meydanı’nda şu açıklamayı yaptı: “Devletin kurumu olan Türkiye Elektrik Üretim şirketi, 1 kilovat elektriği, 33 kuruşa elektrik dağıtım şirketlerine  vermektedir. Tamamı iktidarın yandaşı olan dağıtım şirketleri, 33 kuruşa aldıkları elektriği, 79 kuruşa konutlara vermekte, 79 kuruş olan elektrik, dağıtım bedeli ve vergilerle birlikte 1,37 kuruşa vatandaşa fatura edilmektedir. Yani 33 kuruşa alınan elektrik 1,37 kuruşa vatandaşa fatura edilmektedir.

 

 

ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN KÂR PAYI YÜZDE 150

 

Elektrik dağıtım şirketleri, dağıtım bedelini dahi vatandaştan tahsil ettiği elektrikten  neredeyse yüzde 150 kâr sağlamaktadır. Elektrik fiyatlarına, konutlarda yüzde 52’lik bir zam yapıldığı ifade ediliyor olsa da vatandaşın eline geçen faturalarda yüzde 100’ün üzerinde bir artış yaşanmıştır. Başta asgari ücretliler olmak üzere, emekli, işçi, memur, esnaf açısından bu faturaların katlanılabilir bir tarafı yoktur.

 

33 KURUŞA ALIP 2,5 LİRAYA SATIYORLAR  

 

Aynı şekilde, esnafımız ve sanayicimiz açısından da faturalar katlanılabilir olmaktan çıkmıştır. Konutlara verilen elektriğin kilovatı 1,37 lira iken ticarethanelerde bu bedel 2,73 liradır. Devletten 33 kuruşa aldıkları elektriği ticarethanelere 1,89 liraya satmakta, vergiler ve dağıtım bedeli gibi kalemlerle bu miktar 2,73 liraya çıkmaktadır. Tamamı yandaş olan dağıtım şirketleri devletten 33 kuruşa aldığı elektriğin kilovatını 1,66 liraya sanayi sektörüne vermekte, dağıtım bedeli ve vergilerle bu miktar 2,28 liraya çıkmaktadır.

 

100 LİRALIK FATURANIN 42 LİRASI VERGİ 

 

Faturalardan en çok dikkat çeken husus, 100 TL’lık bir faturanın sadece 58 lirası elektrik bedelidir. Yani yüzde 42’si, ne idüğü belli olmayan dağıtım bedeli, ETV ve KDV ve verginin vergisinden oluşmaktadır. Elektrik fiyatlarında yapılan zamlar geri alınmalıdır. Elektrik dağıtım şirketlerinin yüzde 150’yi bulan kar marjları düşürülmelidir. Faturaların katlanarak artmasına sebebiyet veren dağıtım bedeli, kayıp kaçak bedeli, tüketim vergisi, katma değer vergisi gibi kalemler kaldırılmalıdır. Akaryakıt, doğalgaz, elektrik gibi en temel ihtiyaç ve üretim kalemlerinden maliyetlerin düşürülmesi zorunludur. Üretimi artıracak, tarım, hayvancılık ve sanayide üretimi artıracak palan ve programların hayata geçirilmesi acil ve zorunludur. “ ORDU OLAY

DÖVİZ DÜŞTÜ AKARYAKIT FİYATI DÜŞMEDİ  

 

Döviz 8,5-9 TL civarındayken akaryakıt fiyatları 6- 6,5 lira civarındayken, döviz 18-20 liraya çıktığında akaryakıt fiyatları 9-10 lira civarına çıkmış, döviz 11-12 lira civarına düştüğünde nedense fiyatlar düşmemiş, bu gün 15 lira civarında seyreden akaryakıt fiyatları için iktidar, Avrupa’yı örnek göstermektedir. Avrupa’da fiyatların 1,5 Avro olduğunu, bizde daha ucuz olduğunu söylemektedir. Bu tavrı ahlaki bulmadığımızı, iktidar mensuplarının milletle da dalga geçtiklerini ifade etmek zorundayız.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
VATAN PARTİSİ’NDEN DE TEPKİ VARÖnceki Haber

VATAN PARTİSİ’NDEN DE TEPKİ VAR

Fındık İçin Yeni Bir Destekleme Modeli ŞartSonraki Haber

Fındık İçin Yeni Bir Destekleme Modeli Ş...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar