Ordu
DOLAR18.5039
EURO18.1433
ALTIN988.22
reader

ZATEN DÜŞÜK AÇIKLANDI 52 TL’NİN DE ALTINA DÜŞMEMELİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ZATEN DÜŞÜK AÇIKLANDI 52 TL’NİN DE ALTINA DÜŞMEMELİ
Abone ol
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Tüm uyarılarımıza rağmen, beklenen rakamın çok altında, 52 TL'lik bir fındık fiyatı açıklandı. Bu, Erdoğan'ın açıkladığı, açıklayacağı son fındık fiyatı olacak. Artık bu yıl için yapmamız gereken; üreticinin en azından bu fiyat veya daha üstünden fındığı satabilmesini nasıl sağlayabiliriz, bunun için önlemler almalıyız” dedi.

Mustafa Adıgüzel, bugün Ordu’daki bir fındık bahçesinde yaptığı açıklamada, hükümetinin fındık politikasını eleştirdi. Adıgüzel, şöyle konuştu: “Tüm uyarılarımıza rağmen, beklenen rakamın çok altında, 52 TL'lik bir fındık fiyatı açıklandı. Bu, Erdoğan'ın açıkladığı, açıklayacağı son fındık fiyatı olacak. Artık bu yıl için yapmamız gereken; üreticinin en azından bu fiyat veya daha üstünden fındığı satabilmesini nasıl sağlayabiliriz, bunun için önlemler almalıyız. Fındık serbest piyasada TMO fiyatının altına düşmesin diye, 50 TL'nin altında serbest piyasa oluşmasın diye çaba göstermeliyiz. Bunda da temel görev TMO'ya düşmektedir. ‘Ama’sız, ‘fakat’sız, ‘lakin’siz üreticinin tüm fındığını almalı ve üreticiye yakın mesafelerde yeterli alım ofisi kurmalıdır. Bu, olmazsa olmazımızdır. Çünkü artan akaryakıt fiyatları ile ulaşım maliyetleri çok yüksektir. Bir ilçeden bir ilçeye fındık götürmek, kilo başına ciddi kayıp demektir. Bu da üreticiyi, harmandan fındık alan özel sektöre mecbur bırakacaktır.

ŞEFFAF OLMAMASI GÜVENSİZLİK YARATMAKTADIR”

Ayrıca çok geç randevu vermektedir. Eylül sonuna, ekim başına verilen randevular üreticiyi mağdur etmektedir. Daha hızlı randevu için daha fazla alım ofisi ve görevlendirme yapılmalıdır. Bu nedenle TMO'ya sesleniyorum: Bir alım ofisleri arttırılmalı, üreticiye ek nakliye ve işçi yükü getirilmemelidir. TMO, ofis kuramadığı yerlerde Fiskobirlik ile iş birliği yapabilir, Fiskobirlik aynı fiyat üzerinden yetkilendirilebilir. İki TMO, ‘ezik, bezik, büzük, yaş’ deyip üreticiyi zora koşmamalı, fındığı çeşitli bahaneler ile geri çevirmemelidir. Üç üretici, bilindik randıman oyunları ile mağdur edilmemelidir. Dört ödemeler en kısa süre içerisinde yapılmalıdır.

 

Aslında TMO'nun fındık alımı konusunda belli bir standart geliştirememiş olması da sorgulanmalıdır. 2006'dan beri kamu adına fındık alımı yapan TMO, tam 16 yıldır fındık alımı, stoklanması ve fiyat regülasyonu konusunda belli bir standardı oluşturamamıştır. Günü kurtaran sezonluk çözümler ile devam etmektedir. Hâlâ daha aldığı fındığı depolayacak, kendine ait yeterli alanı yoktur. Kiralama yoluna gitmektedir. Bu alanda çalıştırdığı kişilerin bu konuda uzmanlaşmış olması ve tecrübelenmiş olması gereklidir.

Nereden ne kadar fındık aldığı, kime ne kadar kaç liradan fındık sattığı gibi rakamlar muammadır. Bir kamu kurumunun hem de bu kadar tartışılan bir sektörde şeffaf olmaması da güvensizlik yaratmaktadır. Piyasaya yeterli konsolidasyon ve güven oluşmaz ise Erdoğan'ın açıkladığı 52 TL ile serbest piyasa arasında doğacak makul farkın altındaki serbest piyasa fiyatları, iktidarın üzerine büyük bir patlamaya açıktır. Artan maliyetler, işçi yevmiyesinde ilan edilen 216 TL'nin çok üstünde rakamlar zaten üreticiyi germiştir. Bu konuda tüm bölgenin ve bizim, hükümeti ve TMO'yu dikkatle takip ettiğimizin de bilinmesini isterim.” ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OGU’DA GİRESUN PLAKA TAKSİ SORUNUÖnceki Haber

OGU’DA GİRESUN PLAKA TAKSİ SORUNU

İHRACATÇILAR MESAJI VERDİ FINDIK ÜRETİCİLERİ MAĞDUR EDİLECEKSonraki Haber

İHRACATÇILAR MESAJI VERDİ FINDIK ÜRETİCİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar