Ordu
DOLAR13.2787
EURO15.0371
ALTIN760.87
Haki KESKİN

Haki KESKİN

Mail: [email protected]

%0.01’ LİK FARK

Tüm insanların DNA dizileri %99.9 oranında benzerdir. Ancak aradaki %0.01’lik biyolojik fark bizleri diğer insanlardan ayıran önemli ve büyük farklılıkları yaratmaktadır. Saçımızın rengi, boyumuz, kemiklerimizin anatomik yapısı, duygularımız, kaslarımızın anatomik dizilimi ve hatta huylarımız bile ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz onlarca değişik özellik bizi 0.01’lik fark sayesinde diğer insanlardan ayırmakta ve farklı bir kişi haline gelmemize neden olmaktadır.

Bu 0.01’lik oran fiziksel görüntümüzde bir farklılık meydana getirdiği gibi, aynı şekilde yeteneklerimiz, karakterimiz ve yatkın olduğumuz iş ve eylemlerimizde de farklılıklar meydana getirmektedir. Davranışlarımız neticesinde devreye giren çevresel faktörler bizlerle alakalı %30-40’lık etkiye sahip olurken, %0.01’lik genetik faktörler hayatımıza %60-70 etki etmektedir.

Kısaca bizler genlerimiz tarafında idare edilen büyüleyici bir gelişimin projeleriyiz. Genlerimiz ve onların içimizdeki ürettiği maddeler sayesinde sağlığımız ve mutluluğumuz yerine geliyor ya da tam tersi oluyor. Aşırı hiperaktif olabiliyoruz. Aşırı depresif olabiliyoruz ya da tam tersi çok mutlu olabiliyoruz. Zayıf ya da şişman, egzersiz yaptığımızda çok çabuk toparlanabiliyoruz ya da tam tersi kendimizce her şeyi yaptığımız halde hiçbir gelişme ve ilerleme kaydedemiyoruz.

Aynı şekilde Beslenmemiz deki farklılıklar ve hareketlilik de nasibini bu farklılıklardan fazlasıyla almaktadır. Artık sağlıklı yaşam, beslenme, fiziksel aktiviteler ve sportif performansı bu bağlamda incelediğimizde eski verilerin bilimsel geçerliliğinin yavaş yavaş kaybolmaya başladığını görüyor ve sağlıklı yaşamın deneme yanılma yöntemlerinden kurtulup tamamen bilimsel somut verilerle kişiselleştirilmiş olması gerektiğini ve hatta bunda geç kalındığını ifade etmek istiyorum.

Sağlıklı yaşamın, beslenmenin ve profesyonel anlamda sportif performansın hiç düşündüğümüz ve tahmin ettiğimiz gibi olmadığını bu zamana kadar uygulanmış olan birçok şeyin eski verilerle birlikte deneme yanılmalardan öteye geçmediği saha testlerinden ibaret olduğunu artık biliyoruz. Tecrübelerin önemi yadsınamaz ancak bilim ve teknolojinin her geçen gün kanıta dayalı bir şeylerin ortaya koymasıyla birlikte sağlıklı yaşamanın tecrübelerin de ötesinde şakaya gelmeyecek olumsuz neticelerini doğurabileceği gerçeğini bilerek ve farkında olarak denemelerin ötesinde somut veriler ışığında değerlendirmeye alınıp konuşulmasında ve yorum yapılmasında fayda var.

Sağlıklı yaşam beslenme ve sportif performansa dair birçok şeyi bilimin ışığında sizlere sunacak ve bu konuda toplumsal farkındalık ve gereksiz bilgi kirliliği ve insan sağlığını tehlikeye atabilecek tüm olumsuzlukları ve yanlış bilgi ve uygulamaları buradan siz değerli ordu olay gazetesi okurları için kaleme alacağım.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar