VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.8662
EURO18.3957
ALTIN1025.2
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

1. DÜNYA SİBER SAVAŞI BAŞLADI

Dünyada egemen ülkeler arasındaki çatışmaların merkez üssü internet ağı ve dijital ortama taşınacak. Küresel güç mücadelesinde yeni cephe haline gelen siber savaşlar, taş sopayla başlayıp, sonrasında topla tüfekle gelişen ve son olarak atom bombasına kadar büyüyen dünya savaşlarının yerini aldı. İlerleyen dönemlerde silahlı savaşlardan çok daha etkili bir hale dönüşebilecek, ülkeleri felakete sürükleme konusunda yeterli olabilecek. Yani, siber savaşların zararsız olduğunu düşünmek ve tarihi savaşlardan daha kansız geçeceğini beklemek büyük bir yanılgının başlangıcıdır. Son NATO Zirvesi’nin nihai açıklamasında 25 defa ‘siber’ kelimesinin geçmesi, siber savaşın başladığını daha da netleştiriyor. NATO üyesi ülkeler aralarında ‘kapsamlı bir siber savunma politikası’ imzaladılar. Bunu imzalarken de ölümcül siber saldırıların, NATO’nun bir üyesine yapılan saldırıyı tüm üyelerine yapılmış sayan NATO tüzüğünün beşinci maddesinin devreye sokulmasına sebep olabileceği belirttiler.

Siber savaş çoğu kez bir dikkat dağıtma teknolojisi, psikolojik saldırı yöntemi olarak kullanılıyor. Ülkelerin ulusal güvenliğini askeri, siyasi ve ekonomik boyutlarına yönelik tehditleri, şehirlerin altyapı sistemlerini çökertmek kadar ileri giden saldırgan eylemleri kapsıyor. Çok gelişmiş teknikler kullanılarak tasarlanmış, sistemden kendini gizleyerek ve bilgi sızdırma faaliyetleri düzenleme amacını taşıyan siber savaşlarda neler yapılabilir? Örneğin, sağlık sistemleri giderek daha fazla dijitalleşiyor ve internete bağlanıyor, ancak çoğu zaman korumasız olduğundan siber saldırılara karşı özellikle savunmasız durumdalar. Hava ve kara trafiğinin sinyalizasyon sistemleri değiştirilebilir, barajlarının kapakları açılabilir, su dağıtım sistemleri kapatılabilir, nükleer santraller hedef alınarak çalışması engellenebilir, elektronik bankacılık durdurulabilir ve ülkenin silahsız bir şekilde kaosa girmesi sağlanabilir. Ayrıca devletlere ait gizli bilgiler istihbarat birimlerini kullanmadan çalınabilir. Hava kontrol sistemini etkileyip uçaklar havada çarpıştırabilinir. Uyduların düşmesi veya yörüngeden çıkması sağlanabilir. Metro, tren hatları ve trafik ışıklarının arızalanması büyük kazalara yol açabilir. Elektrik dağıtım şebekesine yapılan saldırılarda elektrikli hiçbir alet kullanılamaz.

İnternetin günlük hayatı kolaylaştıran yönünün ötesinde bir savaş var. Her gün milyarlarca siber saldırının devletleri, şirketleri ve insanları hedef aldığı dev bir savaş! Tedbir telaşına kapılan azılı Türkiye düşmanları ABD ve İsrail siber savaş büroları kurdu. Rusya, Çin ve İran'ın aralarında olduğu pek çok ülke siber ordulara yatırım yapıyor. Siber harbi birkaç tuşa basarak, koca orduların verebileceği hasardan çok daha fazla etkin bir silah olarak kabul görülmeli. Ve, Türkiye milli savunmasında yeni yapılanmalara gitmesi kaçınılmaz. Türkiye'yi yönetenler son çağın en tehlikeli savaşının öneminin farkına varıp, ''dijital ordular'' kurmalı. Düşman her şeyimizi etkisiz hale getirmenin yolunu arıyor. Konvansiyonel silahlar ile savaşma dönemi bitti. Artık Siber Savaşlara hazır olun..!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar