Ordu
DOLAR13.3352
EURO15.126
ALTIN765.85
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

“1 lira”

Yazı ile bir lira.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, gençlerin harçlıklarından “1” lira istiyor.

Genellikle harçlık, dedelerden, babalardan, olmadı ağabeylerden alınan ve aynı gün harcanan üç/beş kuruştur.

Onun adı da “cep harçlığıdır”.  

Çocuklar (genellikle dini) bayramlarda elini öptükleri teyzelerinden, halalarından, dayı ve amcalarından da bu harçlıkları alırlar. Tabii anne ve babalarının gözünün içine bakarak yaparlar bunu. Para yoksa el öpmekte yoktur!

Karadenizli (bilhassa Ordu ve Giresunlu çocuklar için cep harçlıkları aynı gün harcanmaz. Bayramlar için, genellikle de “Mayıs 7”si için gizli hazine deliklerinde biriktirilir.

O gün her yer bayram yeridir. Binlerce kişi sahillere iner, çocuklar ve gençler 7 dalgadan geçmeyle önemli bir iş başardıklarına inanır.

Denize girmeyen ya da giremeyen; çocuklar ve kadınlar için de motor  gezileri düzenlenmiştir. Her motorcu genellikle yöresel çalgılarla müşterilerinin sayısını artırmak isterler. Motorlar denize açılır, davul, zurna eşliğinde yöresel oyunlar oynanır. İsteyen herkes bu eğlencelere katılır.

Çocuklar için “Büyük Gün”, “Kutsal Gün” Mayıs 7’sidir! O gün “7” dalgadan geçerek tüm kötülüklerden arınmış olurlar.

 Artık karşınızda, yumuş yıkanmış yeni bir insan vardır.

***

Muharrem İnce “kimseyi aidiyetinden dolayı ötekileştirmeyeceğim; 80 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım” diyor. Üzerine basa basa söylüyor bunu.

Ve bir ilki başlatıyor... “Katılımcı demokrasi”nin ilk işaret fişeğini yakıyor. “Gençler” diyor, “harçlıklarınızdan 1 lira istiyorum! Eksik olsun! Eksik olsun “babaların” parası! 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı olmam için sizin harçlıklarınızdan vereceğiniz “1” lira bana yeter!

***

CHP’nin, hitabet gücü fazla; “İnce okuyup, sık dokuyan” Muharrem İnce’yi aday göstererek, “oyun kurucu” olduğunu gösterdi.

Bunun sonuçlarının sandıkta almak için “Milli İttifak”ın gayretlerine  tabii ki ihtiyacı var. Milli İttifakın yetmediği yerde ikinci tura (7 Temmuz’a) kalındığı takdirde “öteki” sayılan, hiçbir ittifaka dahil edilmeyen HDP’nin desteği çok önemli olacaktır.

***

Bir diğer husus, ekonomideki tepe taklak gidiş  nasıl durdurulacak!

Her şey güllük güllüstanlık gösterilirken, felaket telalığına soyunmuş değiliz.

Dolar, Euro almış başını gidiyor. Akaryakıta zam, dolayısıyla Ramazan öncesi, çarşı/pazarı da etkiliyor. Bölgedeki hareketlilik, ateş çemberi ister istemez üstümüze üstümüze geliyor.

Seçimler; (KHK’, OHAL içinde dahi olsa) demokratik kurallar zorlanmadan sonuçlanmalı. Yurtta barış sağlanmalıdır.

Bunun dış dünyaya olumlu etkileri de mutlaka olacaktır.

***

Medya Notu:

Gençlere seslenen, harçlıklarından 1 lira isteyen CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Twitter’da 3 milyon 7 bin takipçisi olduğunu da bu vesileyle söylemiş olalım.

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar