Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

11 yıldır toplanamıyor…             

Son toplantısını 2009 yılında gerçekleştiren Ekonomik ve Sosyal Konsey’den (ESK)  11 yıldan bu yana ses yok. 

12 Eylül 2010’da yapılan referandum ile anayasal kurum haline getirilen ESK’nın uzun süre toplanamaması sivil toplum örgütleri ve çalışanlar tarafından merak ediliyor. İşçi, memur, işveren, esnaf ve çiftçi örgütü temsilcilerinden oluşan konseyin siyasi otorite tarafından 11 yıldır toplantıya çağırılmaması sır. 

Konseyin toplanamamasından ötürü milyonlarca dar gelirli kitleyi yakından ilgilendiren yaşamı zorlaştıran işsizlik, enflasyon, işten çıkarma ve işyeri kapanmaları gibi önemli sorunlar masaya yatırılıp değerlendirilemiyor, sivil toplum örgütlerinin katkısı ile ortak çözüm önerileri üretilemiyor.

Yeniden Meclis gündemine gelmesi beklenen, emekçinin “kırmızı çizgisi” olan kıdem tazminatı, Bireysel Emeklilik Sistemi,  kamu personel yasasında değişiklik yapılması gibi dar gelirli işçi ve memuru yakından ilgilendiren önemli düzenlemeler Ekonomik ve Sosyal Konsey’de ele alınmayacak da nerede görüşülecek?  Emekli asgari ücretin altındaki aylıkların iyileştirilmesini, 2000 sonrası emekli olanları kapsayacak yeni intibak yasasının çıkarılmasını, polis öğretmen ve sağlık hizmeti görevlileri 3600 ek göstergeyi umutla bekliyor. Aynı şekilde salgından dolayı üretim gücü giderek azalan ve borçlanan çiftçi,  alışveriş yapamadan kepenk indiren esnaf derdine çare arıyor. Vergi kesintisinden ötürü eline geçen para her geçen ay kuşa dönen kamu çalışanları ile asgari ücretli vergi indirimi bekliyor.  Salgında canla başla çalışan, arkadaşlarını virüsten yitiren hekim ve diğer sağlık emekçilerinin çözülemeyen sorunları ortada duruyor. En çok da bugünlerde onların sorunlarının çözüme kavuşturulması gerekiyor.

Ne var ki, herkesi yakından ilgilendiren temel sorunların ele alınıp, irdeleneceği,  öneriler üretilip hükümete sunulacağı platform olan Ekonomik ve Sosyal Konsey’den 11 yıldan bu yana ses yok.

Yılda dört kez toplanması gerekirken,  kurulduğu 2001 yılından bu yana sekiz kez toplanabilen konsey bir anlamda amacına ulaşamadı, hedefler ıskalandı.   Kıdem tazminatı fonu, kamu personel reform yasası gibi  işçiyi, memuru çok ama çok yakından ilgilendiren önemli düzenlemeler gündemde iken ve giderek artan hayat pahalılığı karşısında toplanmayacak da ne zaman bir araya gelecek?

ESK, çalışma barışı adına Avrupa ülkelerinin çok önemsediği bir kurum. Türkiye, 2001 yılında kurulan, 2010’daki referandumla yasal statüye kavuşan ESK’ya Fransa’nın ardından anayasal statü kazandıran ikinci ülke olmasına karşın, 11 yıldır toplanamamasından ötürü uygulamada başarılı olamadı.  Konsey, toplumsal uzlaşmaya şiddetle gereksinim duyulan koronalı bu günlerde sivil toplum örgütleri ve emekçinin taleplerine kulak verilerek bir an önce toplantıya çağırılmalı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar