Ordu
DOLAR13.4997
EURO15.2559
ALTIN801.36
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

110 BİN İMZA -DURUGÖL, CUMHURİYET MAHALLESİ VE RAYLI SİSTEM

Ayrıntı’da yine uzun bir başlık… 110 bin imza Durugöl’ü kurtarmaya yetmedi. Cumhuriyet Mahallesi (Turnasuyu) kıyı düzenlemesi ise elini taşın altına koymak isteyenin tam bir baş ağrısı gibi duruyor.

Ve raylı sistem… Perşembe-Altınordu-Gülyalı-Piraziz… Kısaca; Ordu-Giresun Havaalanı’na toplu taşıma araçlarıyla en hızlı ulaşım…

(Geleceğin, ya da 2040 yılı Ordu’sunu hayal eden Enis Ayar’ın Altınordu/Cumhuriyet Mahallesine uzanan  -turizm amaçlı- raylı sistem projesini -biraz daha ileri-  Praziz’e uzatmış olduk)

***

Mesudiye İlçesi’nin kent içi nüfusu 3-4 bin olduğu günlerde, İstanbul’da basılıp bölgede 29 yıldır dağıtımı yapılan Mesudiye Gazetesi, Melet Havzası’nda 400 bin insanımızın yaşadığını, mutlaka korunması gerektiğini yazmıştı. En değerli varlık insansa; yaşam alanına dokunulmaması gerektiğini bilecek kadar eğitim aldık..! Aldık da, HES’lerden Melet Havzası’nı koruyamadık!

***

Lafı, biraz dolaştırarak söyleyeyim: Bir grup Ordulu işadamı ABD’ye gitti. Dönüşlerinde Orhan Öztürk’e sordum: Yiyip/içtikleriniz bir tarafa gördüklerinizi anlatır mısınız?

“ ‘Abi’, her şeyi büyük düşünmüşler. Bir market mi açacaklar, otoparkına 200 yüz yıl sonra kaç araç park edeceğini bugünden hesaplıyor, ona göre plan yapıyorlar.”
 

Demek ki günü kurtarmak için plan, havanda su dövmekten başka bir şey değil!

***

Şimdi gelelim sadede… Durugöl kuş cennetiydi, Melet’ten besleniyordu. Kırsaldan kentlere hücum başlayınca, önce pirinç tarlaları, arkasından mısır, şimdi de fındık bahçeleri kazındı, gitti… İmara açılan bu alanlarda yerleşim, bugün 200 bin yarın 400 bin… Planlama yapılacaksa 400 bin nüfusa göre yapılmalı. Mutlaka (metro tipi) gidiş gelişli raylı sisteme geçilmeli. Eski meydanlar, ören yerleri, göller, göletler, park ve bahçeler korunmalı… Hele hele kumsallarımız asla birilerine peşkeş çekilmemeli… 

Şu meşum “KIYI KORUMA ÇİZGİSİ” önce belediyelerin çalışanlarına, sonra Cumhuriyet Mahallesi sakinlerine bıkmadan anlatılmalı… “KIYI KORUMA ÇİZGİSİ” birilerinin arka bahçesi değildir, olmamalıdır…

Sahillerimiz halka açık tutulmalı… Durugöl için atılan 110 bin ıslak imza unutulmamalı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar