ALTINORDU KAYMAKAMLIĞI BİNASININ HİKAYESİ

“Günümüze kadar ulaşabilmiş ve şimdilerde “Altınordu Kaymakamlığı” olarak kullanılmaya başlanan bina ve yanındaki diğer iki binanın inşa tarihi; 1893 yılıdır. Bu binaların inşa edildiği yerde 1864 yılında Ordu kaymakamı Ethem Ağa tarafından inşa edilmiş bir hükümet konağı bulunmaktaydı. Ethem Ağa bu binayı izinsiz inşa ettirmekten dolayı soruşturma da geçirmişti. Ancak inşaat durdurulmamış ve tamamlanmıştı. Bu konuda Adnan Yıldız tarafından Osmanlı Arşivi’nde bulunan 3 Ağustos 1864 tarihli belgenin sadeleştirilmiş özeti şöyledir:

"...Bucak kasabası hükümet konağının eski kaymakam Edhem Ağa tarafından izinsiz olarak yaptırıldığı ve gönderdiği lâyihada bildirilen şeylerden dolayı Trabzon’a geldiğinde tahkikat yapılması için tevkif edilmesi ve konağın eksik kısımlarının tamamlanması ayrıca hapishaneye pencere açılarak içinin sıvanması hususunda dikkatli davranılarak masrafının mal sandığından karşılanması ve müfredât defterinin gönderilmesi için Sadaret’ten Rıza Efendi’ye yazı gönderildiği. (MVL. 680 / 20 1281.S.29 [3 Ağustos 1864)..."

Kaymakam Ethem Ağa’nın yaptırdığı bu binanın ömrü uzun sürmemişti. Yine belgelerden anlaşıldığı kadarıyla 1887 yılı Aralık ayında bina tamamen yanmış, kül olmuştu. Bu yangında binada bulunan resmi evrakların da tamamen yandığı görülmektedir. Bu konudaki 1887 tarihli Osmanlı arşivlerinde bulunan belgenin sadeleştirilmiş olan özeti de şu şekildedir:

Trabzon vilâyetinden Dâhiliye Nezâretine gönderilen telgrafta, Kânûn-i evvelin (Aralık) Cuma gecesi saat sekiz sıralarında yanan Ordu kazası hükümet dairesinde dört bin kuruş ile resmi evrakın da yandığı, bu sebeple yangının çıkış nedeninin araştırıldığı ve zanlıların sorgusuna başlandığının bildirildiği. (Y.A.HUS. 209 / 21 1305.R.9 [25 Aralık 1887]

Yangından sonra hükumet konağı olarak ise şimdiki Valilik binasının olduğu yerde bulunan Ali Paşa konağı kiralanmıştı. Yanan hükumet konağının yerinde (Altınordu Kaymakamlığı’nın bugün bulunduğu yer) 1890 yılında yeni bir bina inşaatına başlanmış ve bugünkü mevcut iki katlı taş bina 1893 yılında tamamlanmıştır. Bugünkü Ordu Valiliğinin kullandığı mevcut Hükumet konağının temeli 1939'da Vali Bekir Baran tarafından törenle atılmış ve Valilik yeni binasına 1941 yılında taşınmıştır. (Kaynak: bilgiler: Adnan Yıldız)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar H. Naim Güney - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.