Uğurlu otel…

Altı muhalefet partisinin ortak hazırladığı, günlerdir beklenen “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” çalışması kamuoyuna açıklandı.

CHP, İYİ Parti, Saadet Parti, Gelecek Partisi, DEVA ve Demokrat Parti tarafından hazırlanan ortak çalışma metni Genel Başkan Yardımcıları tarafından Bilkent Otel’de kamuoyuna duyuruldu.

6 liderin ve geniş katılımın olduğu toplantıda kamuoyuna duyurulan ortak açıklamada dikkat çeken başlıklar şöyle;

“Cumhurbaşkanının görev süresi 7 yılla sınırlanacak ve ikinci kez aday olamayacak. Cumhurbaşkanının yetkileri yeniden düzenlenecek. Cumhurbaşkanı siyasi partiye üye olamayacak. Yasama, yürütme ve yargı arasında kuvvetler ayrılığı hayata geçirilecek. Makul sürede yeni bir anayasa hazırlanacak ve referanduma gidilecek. Halkın da Meclis’e kanun önersisi verebilmesi sağlanacak, torba kanun uygulamasına son verilecek, kanun yapım sürecinde meslek odaları, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınacak.

Başbakan, TBMM üyeleri arasından seçilecek, yürütme organının başı olarak Meclis’ten güven oyu alacak, bakanlar başbakan tarafından belirlenecek. Kamu yönetimi liyakat, etkilik ve saydamlık ilkelerine göre örgütlenecek. Kamuya alımlarda liyakat tartışmalarına yol açan sözlü sınavlar kaldırılacak. Gensoru, Meclis soruşturması, kamu kurumlarının denetimi ile Meclis yeniden güçlendirilecek.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) lağvedilecek, savcılar ve hakimler kurulu diye iki ayrı birim bulunacak. Anayasa Mahkemesi, Avrupa modeline uygun olarak yeniden yapılandırılacak. Üye sayısı 21’e çıkarılacak.”

Muhalefetin, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem”e geçiş sağlayabilmesi için anayasa değişikliği yapması zorunlu. Meclis’te anayasa değişikliği için 400 milletvekilinin oyu gerekiyor. Referanduma gidebilmek için de 360 milletvekilinin oyu şart. Eğer, muhalefet partileri ilk seçimde 400 veya 360 milletvekilleri çıkaramazlarsa hedeflerine ulaşması olanaksız.

Bir yanda Rusya-Ukrayna savaşı diğer yanda halkın günlük yaşamda karşılaştığı sorunlar gündemde iken muhalefetin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” çalışması dikkat çekici başlıklarıyla ilgi çekiyor.

İlginçtir, ortak metnin açıklandığı toplantı 14 Ağustos 2001’de AKP’nin kuruluşunun açıklandığı Ankara-Bilkent Otel’de gerçekleşti. AKP, kurulduktan 1 yıl sonra, 3 Kasım 2002’de yapılan seçimde tek başına iktidara geldi ve 20 yıldır ülkeyi yönetiyor. Otel bir anlamda uğurlu geldi iktidar partisine.

Bilkent’in uğuru 2023 seçimine 1 yılı aşkın süre kala, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” taleplerini açıklayan muhalefet partilerine başarı getirecek mi bakalım?

O otel her ne denli tesadüf olsa da seçimin başarısı, yoğun çalışmadan, halka projelerini ve seçenekli politikalarını anlatmaktan, iktidara geldiklerinde ne yapacaklarını inandırmaktan ve oyunu almaktan geçiyor. Yoksa uğur ve talihle seçim kazanılmaz. Bizimkisi ironiden başka bir şey değil. Çalışmadan başarı gelmez.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şükrü Karaman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.