“Ne ezen, ne ezilen”…

“Ne ezilen, ne ezen, insanca hakça düzen”, “Toprak işleyenin, su kullananın” sözleriyle emekçi, köylü ve gariban dostu olan, uygulamalarıyla bunu kanıtlayan eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, 15. ölüm yıl dönümünde saygı ile anılıyor.

Günümüzde mumla aranan nazik devlet adamlığının en seçkin örneği olan rahmetli Bülent Ecevit, aynı zamanda emekçinin gerçek savunucusuydu. Beş kez üstlendiği başbakanlık görevi sırasında şair ruhunun ve yazar yönünün yanı sıra hep özgürlüğü, barışı, kardeşliği, ezilen halkın, emekçinin hakkını gözetti.

Ulusal çıkarları ve Kıbrıs Türklerinin hakkını sonuna dek savunarak, milim ödün vermedi. Bülent Ecevit, kibar devlet adamlığının yanında emperyalizmin dayatmalarına karşı çıkması ile gerekirse şahindi. 20 Temmuz 1974’ de “Ayşe tatile çıksın” parolasıyla Kıbrıs’a askeri harekat başlattı. Harekatın, Kıbrıs Türklerinin özgürlüğünün, bağımsızlığının ve huzurun sağlanması için yapıldığını vurgulayan Ecevit, “Biz aslında savaş için değil, barış için, yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getireceğiz” sözü ile adada işgalci olmadığını dünyaya haykırmıştı.

Kıbrıs Barış Harekatı ile tarihe damgasını vuran, Kıbrıslı Türkleri Rum esaretinden kurtaran Ecevit, barışçıl yönü ile de dünyaya örnek olan liderdi.

Geçen yıl yaşamını yitiren eşi Rahşan Ecevit ile birlikte oluşturduğu sade ve gösterişten uzak yaşamı, devlet kaynaklarını çarçur etmeyen tutumuyla devlet adamlığının nasıl olması gerektiğini kamuoyuna göstermişti. Günümüzde devletin parasının nasıl harcandığı dikkate alınırsa, Ecevit’in israftan kaçınan davranışı daha iyi anlaşılıyor ve özleniyor.

“Bizim iki gücümüz var: Hak ve halk” diyen Bülent Ecevit’in en önemli özelliklerinden biri de emekçi dostu ve gariban babası olmasıydı. Bu tutumundan ötürü halk, 1977 seçiminde “Karaoğlan” olarak adını dağlara, taşlara yazdı.

Çalışma yaşamında devrim sayılacak 274 ve 275 sayılı toplu iş sözleşmesi, grev, lokavt ile sendikalar yasası Çalışma Bakanlığı döneminde Bülent Ecevit’in yoğun çabası sonucu 1963 yılında hayata geçirilmişti. Lakin, 12 Eylül cuntası işçiye geniş hak ve olanaklar tanıyan bu yasaları ne yazık ki ortadan kaldırdı.

2001 yılında 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası’nın çıkmasına da öncülük ederek memurlara- grev hakkı olmasa da – toplu sözleşme hakkı tanındı. Günümüzde işçi ve memurlar toplu sözleşme hakkından yararlanabiliyor, maddi kazanımlar elde edebiliyorsa bunda Ecevit’in emeği yadsınamaz.

9 Ağustos 2002’de iş güvencesi yasasının çıkması için Meclis Genel Kurulu’nda sabahlayarak, emekçiye verdiği sözün arkasında olduğunu bir kez daha göstermişti.

Emekçilere büyük haklar sağlayan yasaların çıkmasına öncülük eden Ecevit, içten emekçi dostu olduğunu bu yasaların çıkması için gösterdiği çabalarla kanıtlamıştı.

Ecevit, Türkiye’de özel bir sevgiye mazhar olmuş bir siyasetçiydi ve onun aşkla seven, ona sahiden kurban olmaya hazır insanlar vardı. Hakkı teslim edilmemiş, çevresi ve şartlar tarafından engellenmiş, değeri sonradan anlaşılan temiz ve duygusal adamdı Bülent Ecevit.

15. ölüm yıl dönümünde saygı ile anıyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şükrü Karaman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.