2023’E GİRERKEN YENİDEN DEĞERLEME  YAPMAYI DÜŞÜNÜYORMUSUNUZ?

Yeniden Değerlemeye Neden İhtiyaç Duyulur?

Mevcut ekonomik konjonktürde hızla artan enflasyon oranları ve söz konusu enflasyonist ortamın sebep olduğu mal ve kıymetlerdeki fiyat artışları sebebiyle bilanço esasına tabi mükelleflerin aktifinde yer alan duran varlıkların mali değerleri gerçeği yansıtmamaktadır.Bu durum kıymetlerin satışı söz konusu olduğunda fiktif karlılıkların çıkmamsı için söz konusu kıymetleri Enflasyona göre değerlendirilmesi ile Yeniden Değerleme müessesi doğmuştur.

Yeniden Değerleme Kanunundan Kimler Yararlanabilir?

Tam mükellefiyete tabi olan ve bilanço esasına göre defter tutan gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri yeniden değerleme kanunundan yararlanma hakkına sahiptir.

Arsam, Binam, Taşıtlarım Yeniden Değerlemeye Giriyor Mu?

09.06.2021 tarihi itibariyle aktife kayıtlı olan aktiflerinde kayıtlı olan taşınmaz ve duran varlıklar bu kanun kapsamında yeniden değerlemeye tabi tutulabilecektir.

Yeniden Değerleme Nasıl Vergilendirilecek?

İşletmeler yeniden değerledikleri duran varlıkları için aktife kayıtlı net defter değerleri ile yeniden değerlenmiş tutar arasındaki fark üzerinden % 2 oranında vergi ödeyecek.

Yeniden Değerleme Sonrası Amortisman Ayrılacak mı?

Yeniden değerlenen bu iktisadi kıymetler için amortisman yeni değeri üzerinden hesaplanacaktır.

Yeniden Değerleme İşletmelere Nasıl Bir Fayda Sağlayacak?

Bu kanun hükmü işletmelere bilançolarını düzeltme imkânı doğuruyor. Bu sayede, işletmelerin geçmiş dönemlerde edindikleri ve defter değeri piyasa değerinin gerisinde kalan gayrimenkul ve duran varlıkların piyasa değerine ulaşması sağlanabilir.Özellikle dövize endeksli olan ithal makine, ekipman, demirbaş gibi varlıkların güncel değerine ulaşması işletmelerin aktiflerinde önemli artışlar sağlayabilir.

Bu sayede işletmelerin finansal tabloları gerçeği yansıtması mümkün hale gelmektedir.Ayrıca firmaların mali itibarının ve kredibilitesinin artması sağlayacak olup firmaların finansmana ulaşımı kolaylaşacaktır.

Örnek; Kaya Bilişim A.Ş. 01/09/2022 yılında aldığı taşıta Haziran 2022 tarihinde değerleme yaptığında;

ATİK

Yeniden Değerlemeye Esas Tutar

Yeniden Değerleme Oranı*

Yeniden Değerlenmiş Tutar

Taşıt

550.000,00 TL

3,10

1.705.000,00 TL

Birikmiş Amortisman

175.000,00 TL

3,10

542.500,00 TL

Net Bilanço Aktif Değeri

375.000,00 TL

3,10

1.162.500,00 TL

Net Değer Artışı

787.500,00 TL

*Taşıtın ikitsap tarihi 01.09.2020 Ekim/2020’nin Yi-ÜFE değeri 533,44’dür. Haziran/2022 Yi-ÜFE değeri 1652,75 olup iki değer oranlandığında yeniden değerleme oranı 3,10 çıkmaktadır.

Taşıtın kalan ekonomik ömrü süresince toplamda 787.500,00 TL fazladan gider yazabilecek ve Kurumlar Vergisi oranının %23 olduğu dikkate alındığında 181.125,00 TL daha az vergi ödeyecektir. Şirketin geçici yeniden değerleme uygulamasından faydalanması durumunda ödemesi gereken vergi ise net değer artışının %2’sine isabet eden 15.750,00 TL olacaktır.

Yani şirket toplamda 165.375,00 TL’lik bir vergisel avantaj sağlamış olacaktır .

Fakat; bu uygulama, örnek olayda olduğu gibi her mükellef için aynı sonucu doğurmuyor maalesef. Şirketlerin kendi iç dinamikleri, karlılık durumları, amortismana tâbi iktisadi kıymetlerin kalan itfa ömürleri gibi farklı parametrelerle değişkenlik göstermektedir.

Bu sebeplerden Yeniden Değerleme müessseseden faydalanmadan önce işin uzmanı Mali Müşavir’lerinizden destek almakta fayda vardır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökhan Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.