Eski Türkiye Yeni Türkiye

Rüştü Baş (26.08.2020)

Nedense bu ikilem topluma dayatılıyor.

Eski Türkiye, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’si… Yenisi “malum” AKP’nin Türkiye’si…

Eski Türkiye’de “yerli ve milli” olunmadığı için eskiydi. Oysa Yeni Türkiye öyle mi?

Dünya lideri bizden, Dünya’ya kafa tutmak, komşularını “hizaya” sokmak, hizaya girmeyeni “tokatlarım ha…” demek bizden!!!

Eski Türkiye’de 30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli törenlerle kutlanırdı… 7 düvele karşı savaş, Osmanlı’ya dayatılan Sevr Anlaşması Anadolu’nun paylaşımı haritalarının yırtılıp atılması, o gün evet evet o gün… 26 Ağustos’tu… 4 gün sonrada 30 Ağustos’ta Başkomutanlık zaferiyle Anadolu işgalden kurtarılmıştı. Eski Türkiye 1926 yılından bu yana 30 Ağustos “büyük taarruzu” Zafer Bayramı olarak kutlar.

30 Ağustos çocukluğumun en büyük bayramı idi. Caddeler TAK’larla süslenir, askerler, askeri araçlarla; belediye itfaiye ve diğer hizmet araçlarıyla; kamu kurumları, kooperatifler, sanayiciler, oda ve dernekler süsledikleri araçlarıyla korna ve sirenler eşliğinde resmigeçit törenine katılırdı. Tabii caddeler, meydanlarda 7 den 70’e binlerce insan… “Eski” Türkiye cumhuriyetin kazanımlarını kürsüdeki hatiplerin heyecanlı sesinden dinler, bizler… cumhuriyetin özgür yurttaşları olmakla gurur duyardık.

Gel zaman git zaman yerel gazetelerden birinde çalışmaya başladım. İlk iki sene çıraklık/kalfalık dönemi sonrası ustalık törenleri fotoğraflamak asıl işimiz oldu.

Eski Türkiye’nin gazete koleksiyonlarını karıştırın, 30 Ağustos Zafer Bayramı tören ve kutlamalarında neler yazılıp, çizildiğini görün…

Bir anekdot:

Türkiye Cumhuriyeti, bir baba mirası değildir; kanı pahasına kurtarılmıştır. Yok olup gitmesine asla izin verilmeyecektir.” İmza: Musabaşoğlu Ali. (Güzel Ordu Gazetesi)

Ya böyle erenler…

Musabaşoğlu Ali (1878 doğumlu) bunu durup dururken söylememiştir. Almanlar, yani Hitler'in orduları bir günde Polonya’yı, Romanya’yı ezip geçiyor ve Bulgaristan sınırına dayanıyor. Ordu eşrafı Musabaşoğlu Ali’nin ticarethanesinde toplanmış… “Türkiye savaşa girerse ne olur?”

Bilal Köyden’in Güzel Ordu Gazetesi, olayın öncesi ve sonrasına sütunlarında geniş yer veriyor.

Uzatmayalım, Eski Türkiye’nin Büyük Millet Meclisi gizli oturumunda “bu konuşuluyor” ve “ Karadeniz’de Cumhuriyet bilinci tamdır,” deniyor.

Şu eklemeyi yaparak konuyu bitiriyorum…

Anadolu okur/yazarı yüzde 4, 11 milyon Osmanlı nüfusunun çoğunluğu kırsalda yaşıyor. Kentlerin nüfusu az. Sanayi yok. Tarımla uğraşanlar, kıt kanaat geçiniyor. Önce okuma seferberliği başlıyor. Okuma yazma bilenler bilmeyenlere öğretmeye başlıyor. Büyük ağabeyim Mehmet Baş (1901 doğumlu) Karakiraz köyündeki evinde hem eski, hem yeni yazıyı kesintisiz 10 yıl öğretiyor.

Görüyorsunuz, Eski Türkiye Osmanlı kullarını eğitip, cumhuriyetin özgür bireyleri yapmayı başardı. Ümmete artık Millet deniyor: “İrfanı hür, Nesli Hür”!

Yetmedi: Eski Türkiye İkinci Dünya Harbine girmedi. Yurtta Sulh, Cihanda Sulh şiarı ne kadar doğru imiş… Büyük ATA’mızı bir defa daha hatırlattı.

30 Ağustos Zafer Bayramı’mız, Türkiye Cumhuriyeti’ne yurttaşlık bağı ile bağlı olduğunu söyleyen herkese kutlu olsun!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar O.rüştü Baş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.