Üniversiteye Yeni Başlayacak Öğrencilere Tavsiyelerim

Benim yazılarımı takip edenler çok iyi bilirler ki, kendi uzmanlık alanım olan makroekonomi dışında herhangi bir yazıyı kaleme almam. Ancak bu sefer küçük bir değişiklik yapıp, üniversiteye bu yıl başlayacak olan öğrencilere ve onların velilerine küçük tavsiyelerde bulunacağım. Üniversitedeki yaklaşık 24 yıllık “hocalık” geçmişimin bu hakkı bana tanıdığını düşünüyorum.

Gazi Üniversitesi’nin İktisat Bölümü’nü kazandığım 1993 yılında Türkiye’de yaklaşık 50 üniversite varken, bu sayı günümüzde 210’a ulaşmıştır. 1993 yılında nüfusumuzun yaklaşık 56 milyon olduğu dikkate alınırsa, aynı dönem zarfında nüfusumuz yarım kat artarken üniversite sayımız dört katı aşmış durumdadır. Böyle bir gelişme ise, bir yandan üniversitelerdeki eğitim kalitesinin düşmesine, diğer yandan da mezun olan üniversite öğrencileri arasındaki iş bulma rekabetinin artmasına yol açmıştır. Örneğin, 2000 yılında her 100 işsizin yaklaşık 9’u üniversite mezunu iken, bu sayı günümüzde 30’a yükselmiştir (Kaynak: TÜİK). Bu veriler, Türkiye’de genç ve üniversiteli işsizliğin hangi boyutlara ulaştığını yansıtması bakımından oldukça önemlidir.

Bu bağlamda, üniversiteye yeni başlayacak öğrencilere benim ilk tavsiyem, eğitim dilinin Türkçe olduğu fakültelerdeki öğrencilerin iyi bir yabancı dile sahip olmasıdır. Burada kastettiğim iki veya üç dili yarım yamalak öğrenmek yerine, İngilizce lisanını iyi düzeyde geliştirmektir. Öğrenciler, üniversiteden mezun olduktan sonra İngilizce gerektiren sınavlar veya kurumlar için üç, beş ay kursa gitmek yerine, eğitim hayatı boyunca gerekli okumaları yaparak çok rahat yabancı dillerini geliştirebilirler. Yeni mezun olan öğrencilerin iş kaygısı yaşamaması için, iyi düzeyde bir yabancı dile sahip olması artık keyfi değil neredeyse zorunlu hale gelmiştir.

Öğrencilere ikinci tavsiyem de, okudukları bölümle ilgili herhangi bir kurumda/firmada özellikle üniversite hayatının son iki senesinde çalışmalarıdır. Çünkü üniversitelerde verilen eğitim ile meslek hayatı çoğu zaman farklılaşmaktadır (teori ile pratik farklılaşması). Örneğin, hukuk fakültesinde okuyan bir öğrencinin son iki senesinde herhangi bir avukatlık bürosunda zamanı elverdiği ölçüde çalışması veya işletme okuyan bir öğrencinin muhasebe bürosunda çalışması veyahut mühendislik okuyan bir öğrencinin bir firmada çalışması gibi… Şuna emin olun ki, mezun olduktan sonra size hiçbir işveren --not ortalamanız çok yüksek olsa dahi-- hangi not ile mezun olduğunuzu sormayacaktır. Size soracağı ilk soru, iş tecrübenizin olup olmadığıdır. Dolayısıyla, mezun olacağınız bölümle ilgili bir yerlerde zaman harcamak, iş hayatına hazırlanma bakımından size önemli bir destek sağlayacaktır.

Üçüncü ve son tavsiyem de, üniversite hayatı boyunca öğrencilerin düzenli olarak spor yapmasıdır. Herhangi bir dalda düzenli olarak yapılan sporun hayatımıza yaptığı katkılar aşikârdır. Kilo ve sağlık sorunlarının azaltılmasının, kötü alışkanlıklardan uzak durulmasının ve özgüvenin artırılmasının en ideal yolu düzenli bir şekilde yapılan egzersizlerdir. Burada kastettiğim, 15 günde bir halı saha maçlarına gitmek veya akşamları çıkıp gezinti şeklinde yürümek değil, fiziğinizi değiştirecek ölçüde kendinizi zorladığınız spor aktiviteleridir. Hatta kararlı ve düzenli olunduğu sürece, herhangi bir spor salonuna para vermeden de evinizde bu faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz. Kaldı ki, birçok öğrenci yurtlarında ve üniversite kampüslerinde spor yapmak için imkânlar da mevcuttur. Kısaca, bahane aramayın!

      

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Umut Çakmak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.