Çare Üretim

Faize dayalı ekonomi çözüm değil problem üretiyor. Üretmeden tüketen, 'taşıma suyla değirmeni döndüren' kentlerde istihdam azlığı en önemli sorunlardan biridir. Yatırımların kuvvetlenmediği kentler, kendisine tek ayaküstünde durma cezası vermiş bir şehir kalır!

Bir beldede istihdamın artmasına yönelik politikalar gelişmemesi nedeniyle dışarı göçlerin bir türlü önü alınamaz. Yabancı yatırım masası, teşvik masası bulunmayan yerlerin bölgesel iş ve turizm hedefine ulaşması imkânsızdır. Ordu'nun, tartışmasız en genel sorunlarından biri üretim yetersizliğidir.

Ekonomi denilen rakamlardan oluşan hesaplamaların hepsi üretmeyle alakalıdır. Yerkürenin en büyük finans merkezi bile olsanız üretmeniz gerekir. Çünkü, salt para hiçbir şeyi çözmez. Her şehirde ekonomik ve sosyal şartlar aynı olmadığından büyümenin istihdama etkisi de kentten kente değişiklik gösterebilmektedir. Bir yanda sanayinin yoğunlaştığı Marmara bölgesi diğer tarafta yıllar boyu ihmal edilmiş Karadeniz istihdam ve büyüme ilişkisinin en çarpıcı örneğidir. Kültürel cazibe merkezi olabilmek, kalkınmayı artırmak, ekonomik canlılık ve diğer şehirlerle rekabette öne çıkmak için üretim şart. Genelde ülke gündemi magazin konuları ve seviyesiz dizilerle meşgul olduğundan şehir ekonomisinin sıkıntıları pek konuşulmaz oldu. Özellikle şehrimizin ana geçim kaynağı olan fındık fiyatındaki düşük değer, tarım ve hayvancılığın gerilemesi işsizliği bir kademe daha yukarı tırmandırmıştır. Bulundukları ilin ticari kalkınmasında sorumluluğu en çok ekonomi kurumlarından biri olan ticaret ve sanayi odasının yabancı yatırım ve üretim tesislerini şehre çekme arayışı ve girişimlerinde etkisiz kalmaktadır. Orantısız gelir dağılımını ve kontrolsüz işsizlik yükselişini durdurabilecek yeni gelir kaynakları arayışına girilememesi yakın süreçte Ordu'yu strese sokabilir!  Ekonomik gücünü fındıktan alan Ordu'nun üretim yeteneğini değiştirmekten başka seçeneği yoktur. Sadece fındığa dayalı kalkınma modeli yetersiz gelmektedir. Yatırımcıyı teşvik eden destek paketleri, bölgesel bazlı vergi muafiyetleri, Ar-Ge hibelerine ihtiyaç vardır. Teknoloji sahasında yeterli birikimi olmasa da montaj anlamında sanayi işletmelerini şehre çekmeli, bundan oluşan istihdamla teknolojinin geliştirilmesini sağlayabilmeli.

Toparlarsak, kalkınmanın 'motoru' üretimdir. Kentin gerçek manada kabuğunu kırması için, öncelikle organize sanayi bölgesi yetersizliği engeli aşılmalıdır. Paradan para kazanma modeli yerine üretime yönelik kazanma anlayışı ticari hayata hakim kılınmadıkça, kent ekonomisinin büyüyemeyeceği, insanlara istihdam sunamayacağı bilinmelidir. Üretim sadece işsiz kesim değil, çalışanlar için de emeğin verimini artıracaktır. Teknolojiye uyarlanan üretim hem maliyetleri aşağıya çeker hem de dış piyasada yerli sanayicinin rekabet şansını yükseltir. Ekonomideki darboğaz ancak üreten ve birleşen fabrikalar ile aşılabilir…

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sezai Keskin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.