ENFLASYON  düzeltmesi (Muhasebesi) Nedir??

İşletmelerin mali tablolarında uzun yıllar süren yüksek enflasyonun yarattığı olumsuz etkilerin kaldıran ve  enflasyonun yarattığı fiktif karlılıkların önüne geçerek vergi yükünü azaltan  bir muhasebe işlemidir.

ENFLASYON  düzeltmesin de (Muhasebesi)  nelere Dikkat  etmeli??

 

İlk düzeltme, 1 Ocak-30 Nisan 2024 tarihleri arasında işletmelerin 31/12/2023 tarihli Bilançosu enflasyon düzeltmesine(Muhasebesi) tabi tutularak yapılacak.

Öz kaynağı güçlü, parasal olmayan aktif varlığı (stok,sabit kıymet vb.) daha düşük olan işletmeler Gider yönlü olup zararları artacak ilave vergi yükü doğmayacak.

Öz kaynağı zayıf, parasal olmayan varlıkları güçlü, ve finansmanını borçlanma ile yapan işletmeler ise gelir yönlü olup karları artacak ilave vergi yükü doğacaktır.

Ülkemizde işletmelerin büyük bir kısmının maalesef  öz kaynak sorunu bulunuyor.Bu durum enflasyon muhasebesinde 2023 yılından sonra işletmelere Enflasyon düzeltme karı şeklinde yansıyarak ek vergi yükü doğuracaktır.  Dolayısıyla öz kaynağı zayıf veya eksi olan firmaların acilen sermaye artırımına  giderek öz kaynağı güçlü bir finansal tabloya sahip olmaları gerekmektedir.

Birçok işletme sermaye yetersizliği nedeniyle finans kurumlarından kullanmış oldukları krediyi sermaye olarak görüyor. Enflasyon muhasebesine geçilirken, sermaye yetersizliği nedeniyle yüksek kredi borcu olanları bekleyen önemli bir risk ise, 2023 yılından sonraki yıllarda üstlenecekleri ilave vergi yüküdür.

Bu sebeple, işletmelerin bir an evvel  bilançolarını gözden geçirip rasyolarını analiz etmeleri ve ihtiyaç varsa yıl bitmeden sermaye artışlarına (öz kaynak artışı) gitmelerinde fayda vardır.

Enflasyon düzeltmesi sonrası;

 Öz kaynakları kuvvetli,

 Yabancı kaynakları (Borçları)az,

 Parasal olmayan(stok,sabit kıymet vb.)  varlıkları  düşük,

 olan işletmelerin  ilave vergi yükü doğmayacağını unutmayınız.

 Ayrıca, işletmelerin bu süreçte kurumsal bakış açısıyla yönetim organizasyon planlarını her yıl yeniden gözden geçirmeleri, yönetim ve vergi  muhasebesi departmanlarını geliştirmeleri, ciddi mali müşavirlik hizmeti almaları ,vergi ve finans planlaması yapmalarında fayda vardır.

 

Mali Müşavir

Bağımsız Denetçi

Gökhan ŞAHİN

                                                                                                                          

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gökhan Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.