İYİ ÇIKIŞ, BÖLÜNMELER, 12 ŞEHİT

ÖZET:

Çok partili olalı emperyalizm etkili çekişme ve çatışmalardan, siyasî zikzaklardan kurtulamadık. Atatürk'ü ciddî anlamda model alan lider özlemi içinde milletimiz. Çıkışlar iyi niyetli de olsa kargaşalara, bölünmelere yol açıyor. Tartışma ve ithamlara konu terör ve millî güvenlik sorunumuz var. Vekalet verdiği herkese, yeter artık bitirin diyor millet!

Yarım asırlık tarihî toplumsal olayları ve sonuçlarını tasnifçilik tecrübem, şimdi de farklı versiyon iç yangınlara hizmette icra ve körükçüler var mı diye sorduruyor.

Ne acı ki kimin hangi niyete alet olmak, neye-kime hizmet etmek için konuştuğu, iş yaptığı sonuçları net ortaya çıkmadan fark edilemiyor! İyi niyetin de toplumsal kötü sonuçları  yaşandı, görüldü. Dünden bugüne 4 icraatın sonuçları kanıt buna!

1.Merhum Ecevit, hangi bukalemun fikrin etkisiyle iyi niyet adına 1974 affını çıkarmıştı? Sağ-sol çatışması yayılır da    iç savaşa yol açılır, ABD destekli darbe yapılır ve demokrasimiz çalınır fikri hiç mi hiç aklından geçmiş miydi?

2.TBMM'de bu hanıma haddini bildiriniz feryadının sonucunu hesap etmiş miydi?

3. Alnı secdeye gelenlere hizmet hasbî niyetinin günün birinde millet huzurunda nedamet getirme mahcubiyet sonucunu doğuracağı hiç akla gelmiş miydi?

4.Nas ekonomi dersleri vermeden önce, U dönüşü yapmak zorunda kalınıp millet güveni kaybedilir diye hiç düşünüldü mü?

Millet merak içinde soruyor: Acaba niye  hiçbir lider Atatürk'ün 10.Yıl Nutkundaki bahtiyarlık nedenini dikkate almıyor?

Son 8 yıldır her yöreden soruşturmalarla halk algısı haberdarı tespit ettiğim STK ve kanaat önderleri iletişim ağı kurdum. Tamamı hep ısrarla şunları soraduruyor:

Fetömetre mimarı, milletler arası ilişki uzmanı hem bilim insanı hem de amiral stratejist Cihat Yaycı niye müstafi oldu?

İdarî tasarrufta gerekçe açıklama halk isteği ki soruldu bu. Doğru bilgi, doğru iletişim, doğru yönetim açıklıkla getirilir ve demokrasi güçlenir fikrinde kitleler.

İyi Partinin cb.kazanacak aday önerisini masa yok saydı, seçimi kaybetti. Şimdiki İYİ çıkış da istifalar getireduruyor, niye?

Yahya Kemal'in millî mücadele ruhuna örnek saydığı Fransız Alfred de Vigny'e ait şu Kurdun Ölümü şiiri özetine dikkat!

"Alacakaranlıkta sinsi avcılar ve köpeği kurt ailesine saldırmış, baba kurt ölümcül yara almıştır. O haliyle köpeği gırtlaktan kapmış ve ölene kadar bırakmamış, bu süreçte ana kurt yavrularını kaçırmıştır. Eşini yalnız bırakmak, kendini yalnızlığa mahķûm etmek değildir niyeti. Ancak soylarını yaşatmak yarası onulmaz eşine boş yere yardıma koşmaktan önemlidir."

Asena lakaplı Akşener, cb.adaylığına önerdiğim iki aday da halk temayülüne uymaya korktu, kuyruk siyaseti hataydı, bitti; hür ve müstakiliz artık dedi diye kaçanlara sorum şu:

Şiirdeki ana kurdun (Asena) niyeti yaralı eşi uğruna kendini de yavrularını da telef ettirmek miydi,  yeni yol açmak mıydı?  

Niyet savaşsa varım diyor Asena şimdi.

Keşke bunu Masadan kalkınca deseydi!  O kitlesel uyarıyı da yazmış, iletmiştim.

Şimdi yol daha da çukurlu, taşlı, dikenli(!)

Çok partili olalı beri emperyalizmin siyasî

toplum mühendisliğinin sinsi bukalemun etkilerinden bir türlü kurtulamadık gitti!

Ego-çıkar güdümlü sağa-sola zikzaklar, akıl almaz bölünmeler niye? Maziden ders alınamıyor. Bilinçle veya farkına varamadan hangi bukalemun toplum mühendisliği etkisiyle bu zikzaklar?

Bukalemun körüğü şimdi etkinleşti yine ve kitlesel mantığa da uygun % 9'luk bir parti belediye alamaz fikrini formatlıyor. Kafaları, biz yol açamayız diye şartlıyor. Aynısı İnce Muharrem' e de yapılmıştı. Girdaplara düşen düşene! Tek çare ne?

Millî Sistem ve Halkla Kalkınma diyecek temiz ve liyakatli insanları davet etmek, en çok temayül görene de lider demek!

A.Vigny şiirindeki ana kurdun yüreğinin sevgisi yücelişin ana öğesi değil miydi? Akşener cb. adaylık dersi sonrasında halk temayülünü fark edip kucaklamıştı. Lakin o, millete hizmet dirayeti gösterme yerine lidere vefayı seçti, sonra da dedi  değişim(!) İşte zikzak! Nasıl güvenile ki?

Şimdi Akşener'e kitlelerin sorusu şu:

Liderliğinin halkta karşılığı yok kanısında samimiyse kucakladığını aratmayan bir dirayetli bulamıyor mu davasını hür ve müstakil olarak güçlendirebilecek?

Milletin lider özlemi ne vakte dek?

İktidar ve muhalefetten de şunları istiyor halk: Suçlama dilinden artık vazgeçin, hele hele birbirinize teröre hamilik çamuru atmayın hatta bunu suç sayın. TBMM'de teröre hami söz, eylem, vekil olamaz yasası çıkması için oy birliğine varın. Ret oyu veren, vekillikten düşsün. Birliği-dirliği bozan, millet-devlet sorunu çıkmasına yol açan provakasyonlar asla gündem olmasın artık. Buna karıştığı  iddiası kanıtlananlar TBMM'de çıkacak yasaya göre mutlaka yargılansın.

12 şehidimiz var, ruhları şad olsun! Yeter artık, bölünmeler de bu emperyalist oyun güvenlik sorunu da bitsin!12 şehidimizin acısı içindeki milletimizin ciddî çağrısı bu! Milletçe yeni yılımız can cana barış ve huzur içinde kutlu olsun!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zati Ürer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.