Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

19 EYLÜL 1924’DE TABİP NECDET BEY, GAZİ MUSTAFA KEMAL PAŞAYA, NE DEMİŞTİ?

Araştırma: Naim GÜNEY

Yaşamı boyunca Atatürk’ü, Atatürkçü düşünceyi ve Türk Devrimini incelemiş, millî mücadeleyi ve sonrasını tüm sebep ve sonuçlarıyla ele almış, değerli bilim adamı “Tarık Zafer Tunaya” 36 yıl önce yazdığı kitabında Atatürkçülüğe çağın toplumsal sorunları açısından, "tarihsel gelişme yolları ve koşulları içinde" bakmıştı.

Tarık Zafer Tunaya, bu eserinde, Cumhuriyet’e giden yolda Meşrutiyet ve Mütareke dönemleriyle Müdafaa-i Hukuk hareketinin biçimlendirdiği millî mücadele dönemini, siyasal ve toplumsal olayların gelişimi ve yarattıkları sonuçları incelerken, günümüzde de yaşanan sorunların çözümlerine dikkat çekiyordu. Bu yanıyla bir başvuru kitabı niteliği de taşıyan “Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük” adlı kitabında yakın tarihimize de objektif olarak ışık tutuyor...

İşte “Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük” kitabından 19 Eylül 1924’de Atatürk’ün Giresun ziyaretinden kısa bir özeti aşağıya aktarıyoruz:

“… 30 Ağustos 1924’te Dumlupınar’da Başkomutan Savaşı’nın ikinci yıldönümü törenlerine katılmış, ardından Bursa’ya gitmiş, 11 Eylül 1924’te Bursa’nın kurtuluşu münasebeti ile savaşları anlatmış, buradan Mudanya’ya geçmiş, Hamidiye kruvazörüne binerek İstanbul’a uğramadan Karadeniz yolculuğuna çıkmıştır. Bu seyahatte kendilerine Peyk-i Şevket zırhlısı eşlik etmişti. Gazi Mustafa Kemal Paşa, 15-17 Eylül 1924’te Trabzon’u, 17-18 Eylül 1924’te Rize’yi, 19 Eylül 1924 Cuma günü de Giresun’u ve Ordu’yu ziyaret etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Paşanın Giresun’u ziyaret merasim programı hazırlanırken “Bilgi Yurdu Heyeti” hiç bu işlere karıştırılmamıştı. Fakat Mustafa Kemal Paşa Hazretlerinin kalbinde en büyük sevgi izini yine “Bilgi Yurdu” bırakmıştır. Hükümet Konağından dönerken Hazine Vekili Hasan Fikret Bey, yazıhanesi balkonundan Mustafa Kemal Paşa’ya hitaben bazı sözler söylemiştir. Hükümet kapısında kendisine birkaç dilekçe daha sunulmuş ve bunlar gereğinin yapılması için Valiye verilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Paşa, “Giresun Bilgi Yurdu” binasının önünden geçerken gençler adına Operatör Doktor Memduh Necdet Otaman Bey “Göz Yaşlarıyla Dinlenen” çok heyecan verici bir nutuk söylemişlerdir. Nutuk başlarken yurdun formasını giymiş iki genç Süreyya ve Sırrı Beyler “Bilgi Yurdu” ismini taşıyan merasim bayraklarıyla Paşa’nın önünü kesmişlerdi… Bu sırada Yurt binasından Paşa’nın üstüne konfetiler yağıyordu…

19 Eylül 1924'te Mustafa Kemal'e, Giresun’da “Operatör Doktor Memduh Necdet Otaman Bey” gençlik adına konuşurken şunları söylemişti:

"Hoş geldiniz, Paşam... Karadeniz'e çıktığınız günden beri gözlerimiz ufuklarda kaldı. Enginlerin gökleri birleştiği yerde hep sizi aradık. Doğru Dumlupınar'dan mı geliyorsunuz? Senin irade ve kudretin altında ölen şehitleri ziyaret ettin mi? İçlerinde bizim Yeşil Giresun'dan kimse var mıydı ? Onlara arzularının yerine geldiğini söyledin mi? İstiklal Harbi’nde şehit olanlar yalnız düşmandan değil, saraydan da intikam aldılar... Artık mukadderatımız Afrikalı bir dadının büyüttüğü cahil bir Han ve Sultan elinde değildir... Cumhuriyet bir tahtsa biz gençler onun sehpasıyız. Biz kırılmadıktan sonra o düşmeyecektir. Ve üzerinde her zaman layık olan oturacaktır. Türk tarihinde artık kimse tufeyli yaşayamaz. Sizin büyük huzurunuzda bütün gençler yemin eder ki, vatanın aleyhine, milli hâkimiyetin ve cumhuriyetin zararına hangi baş kalkarsa onu koparacağız. Velev o baş vatanı ve milli hâkimiyeti bize verenlerden biri olsun. Ferdi saltanatın mezarı Büyük Millet Meclisi binasının altındadır."

Mustafa Kemal Paşa, Dr. Memduh Necdet Bey’e verdiği cevap sırasında “… Hakikatin ifadesi olan Giresun gençliğini tebrik ederim. Afyonkarahisar, Dumlupınar’da sizin uşaklardan da vardı” sözünü söylemiştir.

“Bilgi Yurdu” kapısında bekleyen Şair Can Akengin ve diğer heyet üyeleri daha sonra Mustafa Kemal Paşa’ya  “buyurunuz” demişler ve bütün heyet yurda girmişlerdir. Bu sırada Yurdun piyanosu çalmaktadır… Paşa, piyanonun yanında yeşil kanepeye oturmuşlar ve Yurt Heyeti kendisine takdim edilmiştir. Yurt binasını beğenmeyen Paşa “yalnız bir salonunuz mu var?” demesi üzerine kendilerine izahat verilmiş ve bu binaya ne için gelindiği ayrıntılarıyla anlatılmıştır. “Emvâl-i metrûke binâlarından müsâid bir binâ var mıdır?” diye sormuşlar ve Valiye işaretle yanlarına çağırmış “ne için gençlere istedikleri binâyı vermediniz” demiştir…

Soru üzerine birçok mazeretler söyleyen Vali, kendisini haklı çıkarmak istemiş, birçok derelerden su getirmiş ise de Paşa’nın kesin emirlerine karşı para etmemiştir. “Ben Maliye ile anlaşırım siz bu binâyı gençlere verin” diye Giresun gençlerini mutluluklar içinde bırakmıştır. Paşa Hazretleri bu konuşma sırasında gençlere “Ne için tek bir isim altında çalışıyorsunuz. Yeni binâya taşındıktan sonra isminizi Türk Ocağı’na çevirin” demişlerdir. Daha bazı özel sohbetlerde bulunduktan sonra Paşa, Bilgi Yurdu’ndan “bu kadar kuvvetli ve zinde bir gençlik içinde kendimi gördüğümden dolayı bahtiyârım” sözleriyle ayrılmışlardır. Paşalarına doymayan gençlik, “senelerin hasreti bir iki saatle tükenir mi Paşam… Niçin bizi çabuk terk ediyorsunuz” sözleri arasında alkış tufanlarıyla Bilgi Yurdu’ndan ayrılmıştır…”

Gazi Mustafa Kemal Paşaya;  Giresun Gençliği adına hitap eden, Op. Doktor Memduh Necdet Otoman’ın sözlerini yaşadığımız günümüz şartlarına göre uyarlayıp, defalarca okuyalım, o günlerdeki gençliğin düşüncesinden ibret alıp, bugün kutsal vatanımız bölmeye çalışan hainleri, Atatürk’ün mirası olan laik ilkeleri yok etmeye çalışan fetöcüleri, şeyhleri, şıhları devletimizde ve içimizde asla barındırmayalım, yoksa son pişmanlık fayda vermez.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar