Ordu
DOLAR18.8384
EURO20.2191
ALTIN1133.4
Cemil CİĞERİM

Cemil CİĞERİM

Mail: [email protected]

19 MAYIS LİSESİ’NDE ‘ÖĞRETMEN’ BAFRA LİSESİ’NDE ‘ÖĞRENCİ!’

Köy Enstitüleri, 17 Nisan 1940 tarihinde açıldı.

Tamamen Türkiye'ye özgü olan bu eğitim projesini 28 Aralık 1938 tarihinde milli eğitim bakanı olan Hasan Âli Yücel bizzat yönetti.

Köy Enstitüsü mezunları “lise mezunu” sayılmıyordu.

Öğretmen Okulu’nda 6 yıl okuyarak mezun olanlar da eğitim-öğretim programında yabancı dil, felsefe gibi dersler olmadığı için “lise mezunu” sayılmıyordu.

İki sınavla girilen Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirenler de “lise mezunu” sayılmıyordu.

Ama bu okullardan mezun olanlar “öğretmen” olabiliyorlardı!

Pazarören Köy Enstitüsü’nde eğitim gören Hasan Kıyafet, 1960 yılında, Gazi Eğitim  Enstitüsü İngilizce Bölümüne girerek buradan mezun oldu.

1962’de Samsun 19 Mayıs Lisesine İngilizce öğretmeni olarak atandı.

Sabahları 19 Mayıs Lisesi’nde derslere giren Hasan Kıyafet, lise mezunu olabilmek için öğleden sonra da Bafra’ya giderek Bafra Lisesi’nde okula devam etti.

“Öğretmen” Hasan Kıyafet’in amacı, Bafra Lisesi’nde “öğrenci” olarak okuyarak üniversite sınavlarına girmek ve hukuk fakültesini kazanmaktı.

Farklı derslere girerek liseyi bitirdi, üniversiteyi kazandı, hukuk fakültesine devam etmedi.

Samsun’da şiir ve yazılar yazmaya başladı.  TÖS'e üye oldu.

O yıllarda yazdığı yazılar ve Amerikan karşıtı söylemleriyle öne çıkan Hasan Kıyafet açığa alındı ve yerine Amerikalı öğretmen atandı.

Bunun üzerine öğrencileri 19 Mayıs Lisesini işgal etti. "Biz Türkiye'de Türk öğretmen görmek istiyoruz." diyerek Hasan Öğretmene destek verdiler.

Askerler öğrencileri zorla sınıflara soktu.

Olay gazetelere yansıdı.

Hasan Kıyafet Eskişehir Beylikağır Ortaokuluna sürüldü.

Ondan sonraki yıllarda sürgünler ve cezaevi yaşamları ile devam etti.

Çok ses getiren 50’den fazla kitap yazdı, çeşitli gazete ve dergilerde araştırma ve makaleleri yayınlandı.

Hasan Kıyafet’e bir soru:

Köy Enstitüsü ile bugünkü eğitim arasındaki fark nedir?”
“Bugün sistem edebiyat ve eğitimi propaganda aracı yapmıştır. Köy Enstitüleri, 78 yıl sonra hala çağdaşlığını koruyor. Bugün tekeri patlamış bir eğitim ile yüz yüzeyiz. Köy enstitüleri, yurdumuzda yönünü Batı’ya dönmüş ilk ciddi eğitim kurumlarıdır.  Aydınlanma ile at başı giden laiklik ve devletçilik ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalmıştır. Bir bakıma Batı’da iki-üç yüzyıl önce başlayan uyanış çağını Anadolu’ya taşımıştır. Köy enstitüleri Anadolu tarihinde ilk kez köylüyü ve köylü çocuklarını kır emekçisini insandan sayan devlet kuruluşları olmuştur. Teolojik, ezberci bir eğitime dönüldüğü, her türlü fırsat eşitliğinin bozulduğu şu sıra, köy enstitülerini her zamankinden çok arıyoruz. Kuruluşunun 78’inci yılında keşke bu kadar aramasaydık. Köy enstitüsü kökenli birisi olarak, bunu yine o güzel okullarımızın bize verdiği doğrunun yenilmediği kuralına olan inancımızdan alıyoruz.”

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar