Ordu
DOLAR15.9083
EURO16.885
ALTIN945.84
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

19 MAYIS’IN ARDINDAN

Sakin Şehir Perşembe’de her milli bayram sonrası nedense hep kendime sorarım; neden ben her milli bayramlardan sonra köşe yazısı yazmaya zorlanırım?

Galiba nedenini buldum.

Bu milli bayramlarımızı kutlamakla görevlendirilen okul veya resmi kurumların yöneticileri kafalarında bu bayramları bitirmişler. Bence en belirgin sebep bu…

Hep yazıyorum ve söylüyorum; ne yazık ki ülkemizde liyakat sorunu hat safhada ve ne yazık ki bunun örneklerini ilçemizde çok daha fazla yaşıyoruz.

***

Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı önderliğinde sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin de katılımlarıyla Milli bayramlar öncesi kapı kapı, ev ev, dükkan dükkan dolaşıp neden bayrağımız dağıtılmıyor?

Neden ilçemizi bayraklarla donatamıyoruz?

Yol boyunca direklerde önceden kullanılan bayrak ve flamalar neden direklere takılıp yol boyu şırıl şırıl olmuyor? 

Bunları önceden yapanlar nasıl yapıyordu da sizler yapamıyorsunuz? Ne değişti?

Çok mu zor, çok mu külfetli onu da anlayamıyorum.

***

Eskiden zabıta sokak ve caddeleri dolaşıp esnafları uyarırdı; eskimiş rengi atmış bayraklar toplanırdı.  Bayrağı olmayanlara bayrak dağıtılırdı. İlçemizde son yıllarda göstermelik baştan savma kerhen bayram kutlamaları yapıyorlar.

Örneğin geçen gün kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,  Gençlik ve Spor Bayramımız nasıl ama beş dakikada Beşiktaş yaptılar.

Gençlik bayramında gözlerim okulların gençlerini aradı. Tören alanında 20 kadar hangi okula ait olduğu bilinmeyen öğrenciler ve nereden geldiği, hangi kulübe ait olduğu bir türlü anons edilemeyen, daha sonra Ordu’dan geldiğini öğrendiğim genç ve minik sporcular taekwondo ve wushu gösterisi yaptı, kimse onları tanımıyor.  

Peki on numara beş yıldız davetiyede yazılan okçuluk, dart, erkeklere çuval yarışı, halat çekme yarışı, bilek güreşi gibi etkinliklere ne oldu?

“Kısa kes Aydın havası olsun…” Yani fiyasko!

Daha sonra halk oyunları oynanacak müziklerin bulunduğu flaş yok.  Telefondan müzikle o çocuklar oyunlarını oynadılar. Neyse ki İlçe Kaymakamı Sayın Ahmet Arık durumu fark etti ve bayramdan sorumlu müdüre  çok güzel olmuş,  çok emek vermişsiniz diye teşekkür mü etti?

Hayır.

Yaşanan aksaklıkların sebebini sordu. Yani kısaca “olmamış müdür” dedi.

Peki ders alınır mı?  Bu kafayla zannetmiyorum bekleyelim görelim bakalım.  Önümüzdeki bayramlarda farkı fark edecek misiniz? Yoksa aynı hamam aynı tas mı yazacağız.

Haksızlık yapmak istemem ama tüm bu yaşananların sebebi biraz da Ramazan’dan kaynaklanabilir, kim bilir. Sözüm arif olana, arif olan anlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar