"Çakma"cılık Furyası

Başta Facebook olmak üzere, tüm medya biçimlerinde son yıllarda büyük bir "Çakmacılık furyası"na şahit oluyoruz.

Müsadenizle bu savımı da yedi maddede açıklamaya calışayım:

1. Dünyadaki büyük medya kuruluşlarını ve onların Türkiye gibi ülkelerdeki türevlerini; yine özellikle Facebook'u ("Meta"yı) ve benzerlerini elinde tutan büyük sermaye sahibi güç, tabii ki "yapay zeka"yı da (kaideyi bozamayan) istisnalar dışında elinde bulundurmaktadır. Bu hakimiyet, o gücün tüm dünyanın bilincini kendi çıkarları doğrultusunda belirlemesini sağlayabilmektedir. (Marx'ın, "Her çağda hakim düşünceler, hakim sınıfların düşünceleridir!" sözü bu gerçeği kısaca özetler).

2. Yazılarımda arasıra kullandığım "postmodern faşizm" kavramı, egemen sınıfın hakim ideolojisini bence en doğru şekilde özetleyen bir sözdür. Postmodernizm, "modernizm sonrası" anlamına gelir. Modernizm; Aydınlanma, Humanizma, Sosyalizm gibi düşünce sistemlerinden hareket eden bir projedir. Postmodernizm ise; insanların eşitliği, özgürlüğü ve kardeşliğini amaç edinen o büyük düşünce sistemlerinin artık öldüğünü/ sona erdiğini savunur ve "gerçek"i tamamen bitirme amaçlı bir "Her şey mümkün" ("Everything goes") ideolojisinin propagandasını yapar. Bu "her şey"in içinde, dünyadaki insan nüfusunu azaltmak (yani onların bir kısmını öldürmek) için uygulanan her çeşit saldırı, yalan ve "oyun" da vardır. "Postmodernizm"in "faşizm"le ilişkisi işte bu, insanların çoğunu lüzumsuz bir nesne olarak görme faşizmidir.

3. Gerçeği imha etme (dekonstruksion) peşindeki postmodern faşizmin elindeki en büyük silahın ("sanal"ı başta olmak üzere) medya araçları olduğunu yazımın başında belirttim. Mesele, dünyadaki paranın, bilginin (data/ veri) ve ideolojik hakimiyetin belirleyici bölümünü elinde tutan bu Çete'nin, bu gücünü kullanma biçimlerinin teşhisi ve açığa vurulmasıdır. Bu "biçim"lere verebileceğimiz en önemli örneklerden biri de, "Çakmacılık furyası"dır. Gerçeği imha etme peşindeki postmodernist faşizan çete, "Çakmacılık"/ yalancılık yöntemiyle başarılı olabilecegini çok iyi bilmektedir.

4. Çakmacılık; yalancılığın yapay zeka ile kotarılan ve böylece insanların algılarını manipule ve kontrol eden kalleş bir biçimidir. Amaçları, insanları:

a) Germek, bölmek, kaosa sürüklemek ve birbirleriyle çatıştırmak;

b) Oyalamak; onların dikkatlerini, gerçek olmayan, şaşırtıcı/ şok edici konulara çekerek asıl hedefinden saptırmak ve dağıtmaktır. ("Canbaza bak!" oyunu).

5. Belli ki Çete, bütün gün bir bilgisayarın başında veya bir "tiyatro" sütüdyosunda/ veya aynı anda her ikisinde "çalışan" ve sadece çakma/ yalan haber ve görüntüler üretme işiyle meşgul olan bir trol/ taşeron ordusu beslemektedir.

6. Zaten tabiatında/ özünde çakmacılık/ yalancılık bulunan "Digital Finansiyel, Postmodernist, Faşist Üst DerinÇete", bunu sistematik olarak uygularken, arka planda da "Büyük Sıfırlama"yla (Klaus Schwab) insanların büyük bölümünü lüzumsuz nesneler olarak yok etme peşindedir. Kalan insanları ise tek dünya bankasına bağalanacak olan paranın digitalleştirilmesi projesiyle topyekün kontrol edeceğini düşünmektedir.

Çete'nin, benim genel bir bakışla tesbit edebildiğim Çakmacılık faaliyetlerinden (sadece) birkaçı şunlardır:

Sanal / Çakma:

- Terör örgütleri/ onların vahşet görüntüleri

- Savaş sahneleri

- Hayvan videoları

- Bitki yetiştirme videoları

- Hayvanlara veya insanlara benzeyen bitki türleri resimleri

- Tanınmış kişilerin maske takılarak konuşurulması ve hareket ettirilmesi

- Tanınmış sanatçılardan, bilim insanlarından, filozoflardan ve siyasetçilerden alıntılar.

...

7. Çete, bir yandan bu Çakmacılık/ yalancılık etkinliklerini (kendisi) gece gündüz sürdürürken, diğer yandan da bunlara tepki gösteren Aydınlanmacı, Hümanist ve Sosyalist insanların/ örgütlerin Çete karşıtı direnişlerini sansürle engellemek için elinden geleni yapmaktadır. Bunda, örneğin Julien Assange olayından da bildiğimiz üzere faşistçe "başarılar" (!) göstermektedir.

Direnişçi güçler, Çete'nin bu ideoloji tekeline ancak aralalarında örgütlenerek ve yeni medya unsurları kurarak karşı koyabilirler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Şekeroğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.