YEMİN

Ordu Olay’ın İmtiyaz Sahibi Zeki Mesut Özel “Şehirlerin de Bir Anayasası Olmalı” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Zeki Mesut Özel’in yazısını okumamış olanlara kısa bir alıntı: “…Gelin, bir milat başlatalım; belediye başkan ve belediye meclis üyelerini yasal olarak yemin edecek anayasal düzenlemeleri yapalım. Bu konuyu TBMM’ye taşıyıp yasalaştırılması için çağdaş ve cesur liderler arıyoruz.”

Zeki Mesut Özel “örnek” bir de “yemin metni” hazırlamış: “Halkın özgür iradesiyle seçilmiş belediye başkanı olarak görevim süresince bana verilen bu yetki ve sorumluluğu, kamu kaynaklarını adil, eşit, şeffaf ve hesap verecek şekilde kullanacağıma, onların güvenlerini sarsacak söz ve davranışlardan, partizan tutumlardan, kararlardan kaçınacağıma, kentin tarihsel, arkeolojik, kültürel, sanatsal ve doğal varlığını koruyup kollayacağıma namusum ve şerefim üzerine and içerim.” 

Zeki Mesut Özel’in yemin metnini TBMM’ye taşıyıp yasalaştırılması için “çağdaş ve cesur” liderler araması düşündürücü.

Zeki Mesut Özel, benzer yemin metni hangi ülkelerde var, araştırmış… Uzun bir liste yayımlayarak parlamenterlerimizin de dikkatine sunmuş.

***

Belediye başkan ve meclis üyeleri için daha önce bir yemin metni hazırlanıp yayımlanmış mı diye internette kısa bir araştırma yaptım. Aydınlık Gazetesi, Areda Survey’in 2.820 kişi ile yaptığı anketi yayımlamış.

Ankete katılanların yüzde 88’i “Belediye başkanlarının yemin etmesi doğru olur” cevabını vermiş. Aydınlık, bir de yemin metni yayımlamış.

YEMİN METNİ

Şehrimdeki tüm hemşehrilerimin hukukunu ayrım yapmadan koruyacağıma, hiçbir farklılık gözetmeden herkese hizmet götüreceğime, şahsıma emanet edilen kaynakları yerinde, doğru, verimli ve isabetli kullanacağıma, şehrimin daha yaşanabilir hale gelmesi için, dezavantajlı kesimleri de gözeterek, estetiği, işlevselliği öne çıkararak, tüm çalışma arkadaşlarımla azami gayret sarf edeceğime, iş ve eylemlerimde hiç kimseye ayrıcalık tanımayacağıma, Anayasa ve yasalardan asla sapmayacağıma, şehrin emini olarak sorumluluğumu bihakkın yerine getireceğime, hemşehrilerim ve tarih önünde namusum, şerefim ve kutsal kitabım üzerine yemin ederim.

***

Her iki yemin metnini köşeme taşıdım.

Amacım, her iki yemin metnindeki farklılıkları göstermek değil!.. TBMM’ye bu güne kadar; yerel yönetimlere seçilen başkan ve meclis üyeleri için neden böyle bir yemin metni hazırlanıp yasalaşmasına çalışılmadığıdır.

 ***

Sözün özü: Kamusal bir görev üstlenen hele hele seçimle o makamlara gelen her birey, kamunun menfaatlerini her şeyin üzerinde tutacağına, işini laikiyle yapacağına söz vermesinden daha doğal ne olabilir!

***

MEDYA NOTU:

Bu arada AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’un “belediye başkanı seçilirsem” şunu şunu yapacağım, şunu şunu yapmayacağım diye bir yemin metninin yazılı/görsel medyada haber olduğunu da söylemeliyim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar O.rüştü Baş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.