Mimar Ahmet Tercan’dan Belediye Başkanları İçin Yemin Metni

Şerefim ve kutsal kabul ettiğim her şey üzerine yemin ederim ki belediye başkanı gerek bana güvenen insanlara aşağıdaki ilkelere ve içeriğe  uygun olarak hizmet edeceğim:

-   İnsanlığın binlerce yıllık ortak kültürel birikimine ve değerlerine saygı göstererek bugünkü sorunlara çözüm arayacağım.

-   Daima kamu yararı doğrultusunda karar alacağım ve değerlendirme yapacağım.

-   Yurttaşlarımın refah içinde daha iyi bir kentsel çevrede yaşaması için çalışacağım.

-   İnsanı, çevreyi, doğayı, kültürel varlıkları ve değerleri koruyacağım.

-   Kentsel sorunlara çözümler geliştirirken, her türlü baskıya direnerek, kent ve kentli  yararına ve uzun vadeli kararlar alacağım. Bugün beni seçen yuttaşlarıma hizmetle vazifeliyim. Aynı zamanda yarın burada yaşayacak olan gelecek nesiller için çalışmaya ve onların da takdirini kazanmaya bütün gücümle gayret edeceğim.

-   Yaya dostu mahalleler yaratarak kent içindeki ulaşımı insan ölçeğinde çözeceğim. İnsanların  evlerinden alışverişe, kültürel mekanlara, yeme içmeye, eğlenceye, yeşil alanlar ve parklara yürüyerek konfor ve güven içinde ulaşmalarını sağlayacağım.

-   Yeşil alanlar,  parklar, açık alanlar ve kamusal mekanları koruyacağım. Yeşil alanlarda yapılaşmaya asla izin vermeyeceğim. Bu alanlarda rant amaçlı düzenlemeler yapmayacağım. Yeşil alanları hiç bir gerekçe ve ihtiyaç dolayısı ile İmara açmayacağım. Halkın ihtiyaçlarına uygun tasarımları ortak akıl ve uzmanlıkla hayata geçireceğim. Kamusal alanlarda büyük inşaat projeleri, geri dönüşü olmayan katı çözümler yapmayacağım. Esnek, değişebilir, çevre dostu, gerektiğinde kaldırılabilir, küçük ölçekli tasarımlara  yöneleceğim.

-   Akarsu ve deniz kenarlarının korunmasına azami özen göstereceğim. Doğal varlıklarımızın iyi düşünülmemiş, yanlış projelerle tahrip edilmesine engel olacağım. Bu alanlarda halkımızın ihtiyaçlarını doğru ve akılcı projelerle çözeceğim.

-   Kent içi ulaşım sorununu farklı alternatifler geliştirerek çözeceğim. Sürdürülebilir hareketlilik için çalışacağım.

-   Tarihi Kent alanını yeniden yaratmak ve canlandırmak için projeler geliştireceğim ve hayata geçirmek için çalışacağım.

-   Kentlilerin fiziksel aktivitelerini artırmaya ve daha sağlıklı yaşamaya  yönelik çözümler geliştireceğim. Yürüyüş yolları, bisiklet parkurları, açık ve kapalı spor alanları projelendireceğim. Kamusal alanların çok çekici, kaliteli ve canlı olması için çalışacağım. Kamusal alandaki sosyal ve kültürel  etkinliklere erişim ve halkın özgürce  katılımını sağlayacağım.

-   Kent kimliği koruyacağım. Kentin genel karakterini ve mahallelerin kendilerine özgü farklılıkları ile tanımlanan kimliklerini koruyarak geliştireceğim.

-   Doğal kaynakları koruyacağım. Su ve  hava kirliliğine, doğa tahribatına ve karbon salınımına karşı önlemler alacağım.

-   Kentsel yaşam kalitesinin herkes için artırılmasına çalışacağım. Bu amaçla tasarıma gerekli  önemi vereceğim.

-   Kentsel hizmetlerin, eğitim, spor, rekreasyon, sağlık, güvenlik, ulaşım, barınma, beslenme  gibi herkes için ulaşılabilir nitelikte ve maliyette olması için çalışacağım.

-   Kentsel ekonomik ve sosyal kalkınma projeleri ve modelleri geliştirerek ekonomik ve sosyal olarak sürdürülebilir ve dirençli bir kent meydana getirmek için çalışacağım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tercan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.