Kışkırtıcı Bir Kukla-Zombi Olarak Şevki Yılmaz

Bundan önceki yazımda, postmodern zombilere örnekler verirken, Hasan Mezarcı ile Şevki Yılmaz'ı unutmuşum. (Ne hikmetse, her ikisi de, tıpkı Cübbeli Ahmet ve Püsküllü Fesli Kadir gibi Karadenizlidir!). Şevki Yılmaz, "Beni de yaz Şekeroğlu!" dercesine, şu ifadesiyle hatırlattı bana kendini:

"Osmanlı'yı süren soysuzları lanetliyorum!"

Birçok yazımda, müesses nizam tarafından, böylesine nefret paratonerliği yaptırılanlardan, "Canbaza bak!“ algı operasyonu kuklalığı işlevini görenlerden söz ettim. Bu yazımda da beni ilgilendiren tabii ki bir kuklanın söylediklerini tartışmak olmayacak. Mesele, kuklalarla uğraşmak değil; bunları (bundan önceki yazımda isimlerini zikrettiklerimi ve yine Şevki Yılmaz ve benzerlerini) böyle konuşturabilen mercinin amaçlarını teorik olarak anlamaya çalışmaktır.

Üst DerinÇete'ye göbekten bağlı olan ve Alt DerinÇete olarak nitelediğim “merci“’nin, Şevki Yılmaz tiyatrosuyla neleri amaçlıyor olabileceğini, ilk bakışta aklıma gelen dört maddede toparlamayı deneyeyim, ne dersiniz?

1. Şevki Yılmaz gibileri, müesses kapitalist nizamın, varlığını sürdürme adına uyguladığı bölme, germe, kaos/ çatışma çıkarma planlarının banal kuklalarıdır. Bunlar, Küreselci Çete'nin postmodernizm ideolojisinin "Everything goes" ("Her şey mümkün"/ "Her şey söylenebilir") ilkesiyle hareket etme projesinde, düğmesine basılınca hareket eden kuklalar olarak kullanılmaktadırlar.

2. Üst DerinÇete ile Alt DerinÇete'nin, "Böl ve yönet!" ortak faaliyetleri içinde; etnik ve dinsel kimlikleri ayrıştırma, pekiştirme ve birbirlerine karşı kışkırtma siyaseti, Şevki Yılmaz ve benzerlerinin varlık nedenidir. Aydınlanma'ya, Humanizma'ya ve (gerçek) Sosyalizm'e amansız bir düşmanlık besleyen postmodernci, zombici ve kışkırtıcı Küreselci Çete; bu türden kuklaları, sadece "Canbaza bak algı operasyonları"nı sahnelemede değil, "Tavşana kaç, tazıya tut" ve "At izini it izine karıştırma" oyunlarında da kullanır.

3. Şevki Yılmaz vs.'yi kukla olarak kullanan "merci" ile, "Laikçi"leri Şevki Yılmaz gibilerine karşı KIŞKIRTAN "merci"nin aynı olması; ancak, postmodernizmin; iktidarıyla ve muhalefetiyle tüm alana hakim olma iradesiyle; yani, Hegelci, zombici, kışkırtıcı ve sonuçta pervasız karakteriyle açıklanabilir.

4. Tıpkı birçok benzeri gibi, Şeriatçı bir zombi olarak kullanılan Şevki Yılmaz'ın, aslında bir "kukla" ve dolayısıyla Cübbeli, Fesli vs. gibi derin DEFOlu bir figür olduğunu anladığımızda, ona olsa olsa acınası/ zavallı bir şarlatan olarak bakmak durumundayız.

*

Öncelikle bilmemiz gereken konular;

- Bölünmeyi, gerilimi, kaosu ve savaşı şiar edinmiş; postmodernist, zombici ve kışkırtıcı bir dünya düzeninde yaşıyor olduğumuz, ve;

- Bu sistemin dümenindeki Küreselci Çete'nin, kendini Tanrı yerine ("Homo Deus") koyduğu ve (kendine göre) "lüzumsuz insanlar"ı (!) yok etmeye çalıştığıdır.

Aslolan bunlardır. Şevki Yılmaz vs. gibileri, çeşitli DEFOları nedeniyle o "merci"ye kuklalık mecburiyetini yerine getiren basit teferruatlardır.

KÖR NOKTA KÖŞESİ

Prof. Dr. İlber Ortaylı, tüm o “Cahille sohbeti kesme!” Mavlanalığına karşın, Şevki Yılmaz’ın “NE” olduğunu ayacak alimliğe sahip değildir, ne yazık ki. Türk atasözlerini kavrama konusunda da büyük zaafları vardır. Örneğin:

“Ayı ile yatağa girerseniz…” Devamı neydi?

Yoksa, „Ayı ile dansa kalkarsanız...“ diye mi başlıyordu? Neyse, unuttum

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Şekeroğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.