Ordu
DOLAR16.3297
EURO17.4607
ALTIN974.21
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

reader

1970 EKONOMİK KRİZİ

1970 yılında rahmetli Demirel, Merkez Bankasını millileştirdi. Dış Güçler, böyle bir sonucu beklemiyordu. Merkez Bankası kurulurken yüzde 15 Hissesi Hazineye ait idi. Gerisi yabancı bankerlerin idi. Demirel, Hazine hissesini yüzde 51 e çıkardı.

Dünyada merkez bankasını, dış güçlerin elinden kurtaran tek ülke Türkiye olmuştur. Bedelini ise ekonomik krizler olarak ödemiştir.

Merkez Bankasın millileştirildikten sonra, dış güçler Demireli hedef aldılar. Ekonomide devalüasyon dönemi başladı. 1977 yılına gelindiği zaman, ülkenin zaruri ithalat yapacak parası kalmamış idi. Rahmetli Demirel, yurt dışına gidiyor. 25 cent dahi kredi bulamıyordu. Ekonomi tam bir çıkmaza saplanmıştı.

1980 darbesi yapıldı. Anarşiye karşı darbe yapıldığı söyleniyordu. Realite sonradan anlaşıldı. Göreve getirilen Turgut Özal, Merkez Bankasını, özelleştirme adı altında bankerlere devretmek üzereydi. Rahmetli Demirel ''vatana ihanet suçu işleniyor'' deyince akan sular durdu.

Merkez bankaları çok önemlidir. merkez bankasını kontrol eden güç, bankaları kontrol eder. Para basar. Basılan her para, kar olarak bilançoda yerini alır. Merkez bankaları, parayı kullanarak ekonomik kriz yaratabilir. Siyasi egemenliği baskı altında tutabilir. Bu nedenle, dış güçlerin hedefinde daima merkez bankaları vardır.

Merkez bankasını geri alma düşüncesinden asla vaz geçmediler. 1994 ve 2001 ekonomik krizini yarattılar. 2001 'de yaratılan kriz, Türk ekonomisinin yaşadığı en büyük kriz idi. Kemal Derviş adındaki adamlarını gönderdiler. Fakat Demireli aşamadılar.

Merkez Bankasını geri alamayacaklarını anladılar. Bu kez, kulağa hoş gelen ''Merkez Bankası Özerk olsun'' fikrini kabul ettirdiler. Ancak bir süre sonra Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan ''sen kimin merkez bankasısın'' deme ihtiyacını duydu.

Dış güçler, ekonomide finansal kriz yaratarak siyasi sonuç elde etme yönteminden vaz geçmiyor. Nitekim Başkan Trump, 2018 yılı Haziran ayında, finans piyasasında yaptıklarını, tehdit unsuru olarak kullanıyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar