NE SİHİRDİR NE KERAMET

“Sihirbaz” denir ekseriyetle illüzyonistlere… İllüzyon için “göz yanılması” denilse de görme eyleminin esasının beyinde organize olduğu bilimsel gerçeğine de değinip peşreve öyle devam edelim.

Alışıla geldiği ve de sevildiği hâliyle biz de “sihirbaz” diyelim bu “beyin yanıltıcı” lara.

Amerika’da bir sihirbaz, adı lazım değil “loto çekilişi sonuçlarını ve talihlinin adını, adresini bir hafta öncesinden bilirim” diye iddiada bulunmuş.

“Müdde-i iddiasını ispatla mükelleftir”

“Buyur” demişler. 

Sihirbaz, talihli numaraları ve talihlinin adını, soyadını, adresini kimseye göstermeden küçük bir kâğıda yazmış, kâğıdı da bir zarfa koyup zarfın ağzını kapatmış. Hazirundaki üç kişinin de imzası alınmış zarfın üzerine, zarf değişti bilmem ne tatavası olmasın diye.

Zarfın üzerine imzalar atılırken fotoğraf çeken gazetecilerin arasına sızan sihirbazın asistanları da yakın çekim o imzaların fotoğrafını çekmiştir ki, şimdilik bu bilgiyi koy kenara.

Sihirbaz, zarfı bir kavanoza koyar ve üzerine de süt döker. Kavanozun ağzını da sımsıkı kapatır, kilitler.   Zarf, süt dolu kavanozda, loto çekilişi beklenir.

Loto çekilişi yapılır. Sihirbaz, birkaç gün daha beklenip her şeyin daha da netleşmesini önerir. Ona da “tamam” derler. Artık talihli sayılar da talihlinin adı ve soyadıyla adresi de bellidir. Şimdi sıra sihirbazın zarfını açmaya gelmiştir.

Sihirbaz, elinde bir çekiçle gelir kavanozun yanına ve seri çekiç darbeleriyle kavanozu kırar, sütler saçılır her bir yana, zarf arınır sütten.

Zarfın üzerindeki imzalar “tamam” dır. Açılır zarfın ağzı ve içindeki kâğıt “tamam” dır. Açılır kâğıt ve evet, kazanan numaralar, talihlinin adı, soyadı ve adresi olduğu gibi yazılıdır…

Bu, gerçekten de şaşırtıcı ve “sihirden başka bir şeyle izah edilemez” diye tarihe kalacakken, çekilişi kaybedenlerden biri savcıya suç duyurusunda bulunur.

“Loto çekilişinde şike vardır. Hiç kimsenin bu denli detaylı tahminde bulunması mümkün değildir. Bu, hayatın doğal akışına aykırıdır” diye.

Harbiden de öyledir. Hadi birkaç numarayı, birkaç numarayla tahmin ettin diyelim ama talihlinin adını, soyadını, adresini tahmin etmek, gerçekten de akıl dışıdır. Savcı, sihirbazı ifadeye çağırır.

“Efendim, bu bir oyun. Bir numara. Gerçekten böyle bir yeteneğim olsaydı bu numaraları oynar ve zengin olurdum” dese de savcı “la” der “Muhammet” demez.

“Anlat” der.

“Oyun moyun anlamam ben. Çözül. Sökül. Organize işler bunlar” der.

Sihirbaz, anlar ki iş boka saracak. Tüm hikâyeyi ve de işin sihrini anlatır.

Olay böyleyken böyledir!

Süt kavanozuna konulan zarf ve içindeki kâğıt, laktozu görünce eriyip yok olan türden bir malzemedir, kimyadan anlayanlar bilir ne menem şey olduğunu.

Sihirbaz, o kâğıda tabi ki de hiçbir şey yazmamıştır. Kâğıdı zarfa koymuş, zarfı kavanozun içine yerleştirip laktozu bol sütü de boca etmiştir. Zarf beyaz, süt beyaz; zarfın sütün içinde eriyip yok olduğunu kim fark edecek Allah’ını seversen.

Beklenen gün gelip çattığında, sihirbaz, elinde bir çekiçle belirir tezgâhta. İşte sihir de keramet de bu çekiçtedir. Çekice özel bir düzenek yapılmış ve loto çekilişindeki numaralar, talihlinin adı ve soyadıyla adresi aynı ebatta bir kâğıda yazılmıştır, keza artık bunları herkes bilmektedir.

Zarfın üzerindeki imzaların, bir tık önce çekilen fotoğraflara bakılarak taklit edildiğini tahmin edersin herhâlde. Keza o an kimsesinin imzalar için balistik inceleme isteyeceği düşünülemez.

Sihirbaz, özel çekiçle tık tık vurarak çıt diye kavanozu kırdığı anda sütler foş diye saçılıp yayılırken, zarf da çekicin özel bölümünden süte karışır, eş zamanlı bir el çabukluğu ve “beyin yanılgısı” yaratılarak.

İşte bu kadar basittir tüm hikâye.

Efendim! Ne sihirdir ne keramet! Tüm mesele önce de sonra da aklı nasıl idare edeceğinle ve sunumu nasıl yapıp da algıyı yönlendireceğinle ilgilidir. Yaşadığın “göz yanılgısı” değil “beyin yanılgısı” ve “algı yönlendirmesi” dir, çoğu zaman.

Bakış açını değiştirip de azıcık sorguladığında tüm kerametler çözülecektir!

Bilmem izah edebildim mi?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Birol Öztürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.