Sporda Sporcu Güvenliği

Spor etiği, genel anlamda sporun gelişmesinde önemli rol oynayan sporun taraflarının görev ve sorumluluklarını dürüstlük, adalet, açıklık, tarafsızlık ve saygı gibi evrensel değerler doğrultusunda yerine getirmelerini kapsamaktadır.

Çağımızda spor, özellikle de futbol, bireyleri ve toplumu etkileyen sosyal bir faaliyet alanıdır. Şiddet ve sporda şiddet ise toplumun tümünün mücadele etmesini gerektiren sosyal bir sorun alanıdır. Sporla saldırganlığın ilişkisi bulunduğu gibi sporla şiddetin de ilişkisi bulunmaktadır. Sporda şiddetin kaynağının belirlenmesi, sorunu anlama açısından kolaylıklar sağlayacaktır. Sporda şiddeti ortaya çıkaran sosyolojik, psikolojik, ekonomik, kültürel, siyasal ve toplumsal birçok neden bulunmaktadır. Sporda şiddetin ortaya çıkmasında cinsiyet, spor seyircisi ve kitle iletişim araçları önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple cinsiyet, spor seyircisi ve kitle iletişim araçlarının sporda şiddeti, özelliklede futbolda şiddeti nasıl ortaya çıkardıklarını irdelemek, çözüm açısından kolaylıklar sağlayacaktır. Bununla beraber sporda şiddetin önlenmesine yönelik, ulusal ve uluslararası hukuksal düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerin bilinmesi, hukuk adına oraya konulanlar ile konulması gerekenler açısından da bir bakış açısı kazandıracaktır. Son olarak, sporda şiddet ile etkin mücadele etmek için en önemli psikolojik faktör olan kararlılık duygusunun oluşturulmasına yönelik bakış açısının yakalanması ile işe başlanmalı ve çok yönlü faaliyetler icra edilmelidir. Ancak bu şekilde başarı elde etmek mümkün görünmektedir. Bu makalede, son yıllarda giderek artan ve toplum kesimleri arasında onarılamayacak ağır yaralar açmaya başlayan, sporda şiddet, özellikle de futbolda şiddetin ne olduğu, kaynağı, nedenleri, mücadele için getirilen yasal düzenlemeler ve çözüm önerileri üzerinde durulmalıdır.

Alınan yasal önlemlerin, sistemli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Spor basını şiddete yönelik haberler yapmak yerine, sporda şiddeti önleyici haberler yapmalıdır. Spor kulübü yöneticilerinin açıklamaları, davranışları sporda şiddeti teşvik edici yönde olmamalıdır.

Spor organizasyonları düzenlenirken organizasyon anında her şeyin hatasız ve tam olarak planlanan doğrultuda gerçekleştirilerek uygulanabilmesi için bazı temel unsurlara ihtiyaç vardır. Hatasız bir organizasyon için bunların eksiksiz olarak yerine getirilmeleri şarttır. Bu unsurların yetersiz olması halinde kesinlikle aksamalar olacaktır. Bu temel unsurlar; kullanılacak tesislerin mevcut durumu, Basın yayın ve haberleşme sistemi, ulaştırma hizmetleri, güvenlik tedbirleri, gıda maddelerinin durumu, konaklama, sağlık hizmetleri, sosyal tesislerin durumu, araç- gereç ve malzemenin durumu, mali kaynak, yetişmiş insan unsurlar şeklinde ifade edilmektedir. Her Spor organizasyonun da: Emniyet, Sağlık, Ulaşım, Teknik Hizmetler, Haberleşme, Basın vb. temel unsurlarda tedbirler alınması esastır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Öziş (Mor Pencere) - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.