Ordu
DOLAR13.6687
EURO15.5116
ALTIN784.55
Cemil CİĞERİM

Cemil CİĞERİM

Mail: [email protected]

2019 YILI YAKLAŞIRKEN

Geçen haftalarda Meclisten geçen internet yasası düzenlemesinin yanı sıra, Doğan Medya el değiştirdi. Bu gelişmeler, medyada çok seslilik ve bilgiye erişimin kısıtlanmasına dair endişelere yol açtı.

Bu iki konu,  seçimlerin güvenilirliği ve meşruiyetinin korunması açısından da önem taşıyor. Bu nedenle Denge ve Denetleme Ağı (DDA),  yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerçekleşeceği 2019 yılına yaklaşırken, konuyu denge denetleme perspektifinden ele aldı.

Böylece, DDA Medya Reform Grubunun öncülüğünde, “Katılımcı Demokrasi İçin Medyada Çok Seslilik ve Bilgiye Erişim Şarttır” başlıklı bir politika belgesi hazırlayarak paylaştı.

İşte o genel değerlendirme ve önerilerin özeti:

İnternet yayıncılığına dair düzenlemenin sonuca ulaşması teknik olarak mümkün görünmemektedir ve bu haliyle vatandaşların bir kısmının, sansür altında yaşadıklarını hissetmelerine sebebiyet verebilecek, olası dijital güvenlik tehditlerini aktüel kılabilecektir. Dolayısıyla mevcut düzenleme, bu risklerle kıyaslandığında orantısızdır.

Dijital evreni ilgilendiren düzenlemeler, konusunda uzman akademisyen, sivil toplum örgütleri ve kuruluşların görüşleri dikkate alınarak, güvenlik ve özgürlük dengesi gözetilerek tasarlanmalıdır. Düzenleme bu açıdan yetersiz kalmıştır.

Her türlü engelin bir şekilde aşılabildiği dijital dünyada karar vericilerin önceliği, yasaklama, engelleme, sosyal mecraları terk etmeye teşvik gibi korunmacı politikalar yerine; eleştirel, talepkar ve rasyonel bir kullanıcı profiline erişmek üzerine kurulu özgürlükçü politikalar geliştirmek olmalıdır.

Vatandaşlar, dijital okuryazarlığa daha fazla mesai harcamalı, dijital güvenlik tedbirlerini ihmal edilmemeli, internetin çok merkezli, çok sesli ve özgür doğasından faydalanırken eleştirelliği korumayı öğrenmelidir.

Vatandaşlar gördükleri içeriklerin, gerçeğin seçili bir parçasını yansıttığını bilmeli, farkındalıklarını diri tutmalı; en önemlisi iyi gazeteciliği desteklemeli, nitelikli ve güvenilir haberin maliyetini paylaşmaktan geri durmamalıdır.  

Türkiye’de yerel gelişmeleri ulusal gündeme taşıyan en büyük iki haber ajansından biri olan Doğan Haber Ajansı da satış kapsamındadır.

Bugüne kadar seçimlerin izlenmesi açısından ikincil ve doğrulayıcı bir kaynak olarak görülen bu kurumun el değiştirmesinden kaynaklı kaygılar, olağan karşılanmalıdır.

Bu durumda merkez medya dışında kalan kuruluşlara, yerel medyaya ve vatandaşlara büyük iş düşmektedir.

Yerel gelişmelerin ulusalda farklı görüş ve perspektiflerden ses bulabilmesi için medyada katılımcılık önemsenmeli, vatandaşlarla medya arasındaki bağın sıkılaşması için yeni metotlara odaklanılmalıdır.  

Gazeteciler, meslek kuruluşları ve akademi, dijitalleşen dünyanın gerçekleri ve beklentilerine uygun üretim için güçlerini birleştirmeli, bunu yaparken demokrasi açısından mesleğin var oluş nedenine, ilke ve değerlerine, birikimine ve vatandaşa karşı sorumluluğuna sahip çıkmalıdır.”

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar