Ordu
DOLAR9.4975
EURO11.062
ALTIN548.14
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

2021’ DE SİZİNLEYİM…

Merhaba 2021;

Ve merhaba; Sevgili Okuyucularım,

2020 yılını bitirirken, herkesten duyduğum cümle “BİTSİN ARTIK 2020 YILI” ydı. Rakamlara yüklediğimiz afet, felaket ve pandemi  süreçleri 2021 yılında da devam ediyor ve edecek. 2020 biterken ders çıkarmadıysak 2021 de aynı olacak. Ne demek mi istiyorum;

Depremlerde ölen insanların ölmesinin sebebi afetler değil; binaların doğru şekilde yapılmaması veya denetlenmemesiydi.  Giresun Görele’ de yaşanan sel afetinin nedeni bizlerin doğayı acımasızca tahrip ederken dere yatağına yaşam alanları kuracak kadar cesur olmamızdı. Kadın cinayetleri alabildiğine devam ederken; yöneticilerin ve o adamları yetiştiren annelerin “erkek” cinsiyetine üstün gibi davranmış olmalarıydı. Pandemide ölen insanların birçoğu tedbirsizce davranan insanların yüzünden vefat etti. Ders aldık mı bunlardan?

Dünyadan insanoğlunu çıkardığınızda bir anda cennete dönüşmüyor mu? Binlerce yıl önce bir meteorun çarpması sonucu öldüğü söylenen dinazorlardı. Bugün insanlar o meteordan daha acımasızca tüketmiyor mu insanı? Evet 2020 gitsin, 2021 gelsin ama biz 2021 ‘ de dünyaya karşı davranışlarımızı değiştirecek miyiz?

Dünyayı ben mi kurtaracağım diyenleri duyuyorum. Haydi daha yakından başlayalım o zaman “SEN”  den başlayalım ya da “BEN” den. 2020 yılında dünyaya ne verdim? Ben neler yapabildiğimi anlatayım;

-Cam çöplerimi ve kağıt çöplerimi  ayırdım mesela; mümkün olduğunca belediyenin tesis ettiği yerlerdeki geri dönüşüm çöplerine kendim götürdüm. Oraya götüremediysem, Migros’taki geri dönüşüm çöpüne götürdüm.

-Yemek artıklarını mümkün  olan her gün sokak hayvanlarına; aynı gün akşam  vermek üzere sokağa onların yanına gitmeye çalıştım.

-Su ısıtmak için su ısıtıcıya; 1 kupa kadar lazımsa kupa ile su koydum, fazlasını ısıtmak için elektrik harcamamak ve  fazla suyun dökülmesine engel olmak için.

-…

Bunların tümünü yaparken temel amacım; dünyanın bana verdiklerinin bir kısmını ona iade edebilmekti. Dünyanın bana verdiklerini cömertçe kullanırken en azından kalanları ona geri verebilmeliydim. Bu konunun biyolojik tarafı tabii ki!

Bir de pandeminin bize öğrettiği duygusal şeyler var. Zengin olmak bizi pandemiden koruyamadı. Hangi renkten, dinden, siyasi partiden olursak olalım birbirimizi korumak için birbirimize ihtiyacımız olduğunu kanıtladı. En sevdiklerimizle birlikte zaman geçirebilmek için  sevmediklerimize de ihtiyacımız vardı! Çünkü dünya hepimizin birlikte yaşaması için yaratılmıştı!

Dönüşmek zorundayız. Ben dönüşümümüm için kendime ve sizlere daha çok yazmayı seçiyorum. Seçtiğim her şeyi sizinle paylaşırken; sağlığınız için de öğrendiklerimi paylaşmaya devam edeceğim.

Rakamların hayatımızda bir şeyi değiştirmesini istiyorsak önce biz değişelim; rakamlarımızda; rakamların bize ifade ettiği anlamlar da değişsin!

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar