VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

reader

2021’İN RAKAMLARINI DEĞİŞTİRMEK=2021’i DEĞİŞTİRMEK

Sabah uyandım. Yeni yılın ilk iş günü 4 Ocak 2021. Değişen rakamsal bir tarih ama ben bu sene hangi rakamları değiştireceğimi düşünüyorum kendi hayatımda. Çünkü biliyorum  ki; ben değişmeden 2021’de;  dünya adına da kendi adıma da değişen hiçbir şey olamayacak. 2021 yılında hangi rakamların değişmeli?

Sabah hazırlanıp çıktıktan sonra ilk önce kuru temizlemeye uğruyorum. Çok sevdiğim iş yeri sahibi abim orada. Her zamanki gibi erkenden açmış ekmek teknesini. Günaydın diyerek giriyorum; “Çok şükür diyor 2020 bitti, 2021 inşallah daha güzel geçecek!”

Ben; “2020’nin ne suçu var abi; 2021 için de aynısını söyleriz biz. Biz kendi hayatımızdaki rakamları değiştirmedikçe yıllar değişir ama ne dünya ne de hayatımız değişir; sen kendi hayatındaki rakamları değiştir yıllar asıl o zaman değişecek.” diyorum.  Anlam veremiyor söylediklerime ve soruyor; “Ne demek kendi rakamlarını değiştirmek?”

Devam ediyorum; “Abi biliyorsun ben eczacıyım. O yüzden sağlıkla ilgili bir örnek vereyim sana. Mesela kilonun rakamını değiştirsen nasıl olur? 10 kilogram verdiğinde kalp krizi geçirme riskin de yaklaşık 2 kat azalıyor. Yarıya düşüyor yani. Ne dersin bir rakamını değiştirmeye? 2022’ye daha sağlıklı da girebilirsin, hastanede kalp krizi geçirmiş de! Hangisi abi?”

“Doğru söylüyorsun diyerek” devam etti. “Ama benim kilo vermem dünyayı nasıl değiştirecek?”

“Sen kilo vermeye karar verdiğinde her şeyden önce tüketimin azalacak. Azalttığın ve tüketmediğin her şey dünyaya kalırken; dünyaya kalan her şeyin üretilmesi için gerekli olan su da dünyaya kalacak mesela. Su ayak izi dediğimiz bir şey var. Dünyada gördüğün her varlığın üretilmesi için bir su gerekiyor ve bu su dünyada kalacak. Şimdi sen kilogramını değiştirdin; başka birisi çöpe attığı cam şişeleri geri dönüşüme atarak çöpteki cam şişe rakamını değiştirdi. Diğeri; günlük okuduğu sayfa sayısını, diğeri yılda okuduğu kitap sayısını, diğeri… Liste uzun. Ama biz yeter ki karar verelim 2021’in rakamlarını değiştirmeye! 2021’de değiştirdiğimiz her rakam 2022’ deki hayatımızı da değiştirecek. “  

“Tamam; ben de 2021’de kendime dair bir rakam değiştireceğim”. Gülerek başlıyoruz sabaha; keyifli bir sohbetle. 4 Ocak 2021’de değiştirmem gereken rakamlardan birini ben de farkına varıyorum. Kilom. Amerika’da yapılan bir araştırmada şişman insanların normal kilolu insanlara göre, 8.2 yıl daha erken kalp krizi geçirebildiklerini belirledi. Başka hangi rakamlar?

 

Sizlerde bana yazı ; dünyaya ve hayatımıza iyi gelecek hangi rakamları değiştirebiliriz?

Haftaya görüşmek üzere!

Elmek (email) ; [email protected]

İnstagram;   irmak_ali

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar