Ordu
DOLAR18.8101
EURO20.4712
ALTIN1164.6
Gülçin ÜSTÜNTAŞ

Gülçin ÜSTÜNTAŞ

Mail: [email protected]

27 MART VE AYDIN ÜSTÜNTAŞ OYUN YARIŞMASI

Bütün dünyada sahneler her akşam açık olmasına rağmen senede bir gün tiyatro günü kutlanıyor. Buna pek çok anlam yüklenebilir ancak benim için anlamı tiyatroya gidemeyenler için ücretsiz oynanması bu vesileyle tiyatroya gidemeyenlerin teşvik edilmesidir.

İlk çağlardan itibaren henüz dilden, kelimeler dökülmeden bir olayın anlatımı oyunla yapılırmış. Sözsüz anlatım. Günümüzde buna mim tiyatrosu deniyor. Herkesin tiyatrodan beklentisi, anlamı değişik olabilir. Eğlence yeri olarak düşünülebilir. Her türlü bakış açısı geçerlidir. Çünkü, tiyatro yaşanmış yaşanacak her olayı sahneye taşıdığı gibi, aynı zamanda ayna görevi üstlenir ve kendimize, çevremize ve ruhumuzun derinliklerine bakabilmemizi sağlar.

Sahnede ki karakterleri izlerken bazen güler bazen derin derin düşünürüz. Yargılarız belki savunuruz. Oysa yargıladığımız ve savunduğumuz biziz aslında. Bizi bize anlatan en güzel dildir çünkü sahnede gördüklerimiz.

Benim tiyatroyla bağlarım güçlüydü zaten ama eşim Aydın Üstüntaş’ı kaybettikten sonra bir anlam daha kazandı benim için. Ulusal çapta geleneksel Anadolu tiyatrosu oyun yazma yarışması yaparak oyun yazarlarını teşvik etmek misyonu üstlendim. Seçici kurulumuzla birlikte aralıksız sürdürdüğümüz yarışma on altı yılını tamamladı. Ve ilk kez bu yıl tarih değiştirerek 27 Mart Dünya Tiyatro Gününe getirdik. Bu kararı yarışmayı dört yıldır kendi bünyesine alan Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği ile birlikte aldık.

Yarışmamız sonuçlandı ve duyurusu yapıldı. Birinciliğe değer oyun bulunamadı. Yazar Mehmet Yılmaz  “İkinci Doğum” oyunu ile övgüye değer ödülün sahibi oldu. Bu süreçte en büyük desteği veren seçici kurulumuza, katılımcılarımıza ve Güzel Ordu Kültür Sanat Derneğimize teşekkürü borç biliyorum.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar