Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

Mail: [email protected]

reader

29 Temmuz 1970

Yıl 1970, Aylardan Temmuz, Günlerden Çarşamba. Bu yazımı okumaya başlayan herkesin bu tarihle birlikte aklına ilk gelen sorunun, ben bu tarihte doğmadım ki olduğunu tahmin ediyorum.  Ama yanılabilirim elbet. Lakin bu tarihte bir doğum tarihi ama sizin ve benim değil.

Bu tarih servete, dünyadaki bir varlığa, mala mülke sahip olanları ilgilendiren bir sorumluluğun doğduğu tarih.

EMLAK VERGİSİNİN Doğum tarihi.

29 Temmuz 1970 yılında EMLAK VERGİSİ kanunu kabul edildi.

Duyar gibi oldum keşke doğmasa idi,  gibi sesleri. Herkes kendince haklı olabilir Lakin unutmayalım ki;

Vergi, ne tür bir devlet içinde yaşanırsa yaşansın tüm insanların, tüm dünyanın karşılaştığı bir olgudur. Vatandaşlık görevidir.

Vergi,  içerisinde yaşadığımız topluma karşı bireyin yükümlülüğüdür. Ne acı; türlü güçlüklerle elde ettiğiniz gelirlerinizden, servetlerinizden bir bölümünü zorunlu olarak devletin tasarrufuna bırakmanız.  Canınız acır elbette. Acı hissi, her birimizin psikolojik durumuna bağlı olarak farklılaşabilir. Farklılaşmanın ana nedenleri ise mükellefin sosyo-kültürel durumu ve buna bağlı olarak, vergiye karşı geliştirdiği tavırdır. Bazılarınız vergi ödemeye kutsallık atfederek bir miktar rahatlama sağlarken, bazılarınız ise bunun bir vatandaşlık görevi olduğuna inanarak, duyduğu acıyı hafifletmeye çalışır. Şu gerçeğin bilinmesinde büyük yarar vardır; o da hiçbir kimse kendiliğinden gönüllü olarak, gelirinin önemli bir payını devlete vermek istemez.. Bunun için de devlet müsriftir, devlet adil vergi almıyor vb gibi. Bazı gerekçeleri kolaylıkla ileri sürebiliriz. Hepiniz kendinizce haklı olabilirsiniz.

Ama unutmayalım ki bu gerekçeler hiçbir şekilde haklı mazeret olamaz. Devlet her daim BAKİDİR ve BİZİMDİR. Devlette her daim vatandaşına Kamu hizmeti yapmak durumundadır. Kamu hizmeti üretiminde de belirli kamu fonlarını kullanır. Bu fonlar içerisinde vergi gelirlerinin oranı oldukça yüksektir.

 1970 DOĞUMLU EMLAK VERGİSİ servet, mal, mülk ve varlık üzerinden alınan bir vergidir. Bunlara sahipseniz emlak vergisi ödersiniz. Emlak vergisi ödüyorsanız Ne mutlu ki dünyada bunlara sahipsiniz. Emlak vergisi bu sahipliğin kamuya karşı bir sorumluğudur. Bizler vatandaş olarak bu sorumluluğumuzu layıkıyla yerine getirelim vergilerimizi zamanında verelim ki kamudan hizmet alma hakkını elde edelim. Vermeden Almak ALLAHA Mahsustur, Veren el alan elden üstündür demiş atalarımız.

31 Mayısın tarihinin Emlak vergisi 1. Taksit ödemesinin son günü olduğunu hatırlatıp, VERGİ konusundaki hassasiyetiniz için teşekkürlerimi sunarım.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar