Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

Mail: [email protected]

reader

29 YAŞINI DOLDURMAYANLARA VERGİ TEŞVİKİ

Kimler Yararlanabiliyor Şartları nelerdir?

 Vergi teşvikinden 18-29 yaş arasındaki gençler yararlanabiliyor. Teşvik alabilmek için ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle ilk defa gelir vergisi mükellefi olmak gerekiyor. Faaliyete başlanılan tarihte 29 yaşını doldurmamış olmak, teşvikten yararlanmak için yeterli.

Teşvikten yararlanmak için işe başlamanın yasal süresi içinde bildirilmesi; kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi gerekiyor. Seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak işinde bilfiil çalışmamak teşvikten yararlanmayı engellemiyor.

Mevcut bir işletmeyi devir alınsa veya ortak olunsa?

Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olanlar teşvikten yararlanamıyor. Ancak, daha önce kurulmuş bir işletme veya mesleki faaliyeti devralmak mümkün. Şayet, devralınan kişi eş veya üçüncü dereceye kadar akraba değil ise teşvik veriliyor.

Anne ve Babanın işletmesine ölüm sebebiyle devam edilse?

Bununla birlikte, ölen anne babanın sahip olduğu şirketi devralan ve 29 yaşını doldurmamış bulunan eş ve çocuklar da genç girişimci teşvikinden yararlanabiliyor.

Yararlanılacak vergi teşviki süresi ve tutarı nedir?

Faaliyete başlanılan takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75.000 Türk lirasına kadar olan kısmı, gelir vergisinden müstesnadır.

Yararlanılmayan tutar seneye devir eder mi?

Bir vergilendirme döneminde teşvik tutarının altında kazanç elde edilmesi durumunda, teşvikten yararlanılmayan tutar ertesi yıla devredilemiyor. 

Örnek 1:1/10/2017 tarihinde kırtasiye faaliyetine başlayan ve istisnadan yararlanma şartlarının tamamını taşıyan Demet Hanım, 01.10.2017–31.12.2017 tarihleri arasında elde ettiği ticari kazancı 55.000 Türk lirasıdır. Demet hanım’ın, 2017 yılında yararlanabileceği istisna tutarı 55.000 Türk lirası olup kalan tutar olan 20.000 Türk lirası ertesi yıla devredilemeyecektir. 2017 yılı için Gelir Vergisi ödemesi olmayacaktır.

 

Adi ortaklık kurulması halinde nasıl yararlanılıyor?

Genç girişimcilerin adi ortaklık veya şahıs şirketi kurarak faaliyete başlaması halinde, tüm ortakların koşulları taşıması gerekiyor. Bu durumda ortaklar vergi ve prim teşvikinden ayrı ayrı yararlanabiliyor. Ancak, ortaklardan birinin bile şartları taşımaması halinde diğer ortaklar teşviklerden yararlanamaz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar