VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9437
EURO18.4342
ALTIN1039.2
Mithat BAŞ

Mithat BAŞ

Mail: [email protected]

reader

30. YILINDA ORDU OLAY

Her gelişmiş ülkede yerel gazeteler, kalkınmışlığın gelişmişliğin ve demokrasinin en önemli unsurlarındandır. Yerel gazeteleri güçlü olmayan kentler güçlü değildir. O şehirlerde çoğu şeyler, halkın istediği gibi değil, halka hükmedenlerin arzuladığı şekilde gerçekleşir ve uygulanır. Haklının değil, güçlünün dediği olur.

Yerelde gazetecilik yapmak, büyük özveri gerektirir. Yerel gazeteler çok kısıtlı imkanlarla ve güç şartlarda yayınlanır. Çok sayfalı, renkli, ihtişamlı değillerdir belki, ama her satırı o yöreyi anlatır. İçindeki haberlerin tamamına yakını, yayınlandıkları şehre aittir. O gazeteleri ‘yerel’ yapan da zaten bu yönleridir.

Yerel basın, demokrasilerin yerel unsurlarıdır. Bütün sıkıntılarına rağmen yerel anlamda en önemli demokratik işlevleri üstlenmeye çalışırlar. Bu nedenle de bölgede genel demokrasiye katkıda bulunma sürecinde çok özel önemleri vardır.

Yerel gazeteler bir toplumun aynı zamanda yerel belleği ve arşividirler. Ulusallar kadar yerel gazete arşivleri de araştırmacılar için önemli bir bilgi kaynağıdır. Yerel gazetelerin böyle bir işlevi de bulunmaktadır. Bu önemli bir olgu ve dikkatlerden kaçırılmamalıdır.

Yerel basının özellikle yereldeki sorunları aktaran ve bölgesel kalkınmasına aracılık eden bir misyonu vardır. Özel haberler üretilmezse, sorunlarla yüzleşilmeye aracılık edilmezse bu misyon yerine getirilemez.

Bu gazeteler bir ölçüde okul gibidirler; pek çok muhabirin, yazarın yetişmesine aracı olurlar. Yazma alışkanlığını birçok kişi, yerelde kazanır, sonra bir bu uğraşı, geniş alanlara taşınır ve profesyonel bir uğraşı haline gelir. Bu duruma en yakın örnek kendimi gösterebilirim. Yirmi yıla yakın bu gazetede yazarım, burada hiçbir müdahale görmeden özgürce fikirlerimi ifade etme imkânı buldum. Kendimi geliştirdim.

Ordu Olay Gazetesi, yukarıda belirtilen özellikleri yansıtan ülkemizdeki en önemli yerel gazetelerden birisidir. Haklı olarak da ulusal yayın yapan birçok televizyonda bu örnek yapısı konu edilmekte ve haberleriyle de tüm yurda tanıtılmaktadır.

Ordu Olay Gazetesi’nin Ordu sahil yolunun engellenerek Ordu’nun sahiline sahip çıkılması, teleferiğin Ordu’nun tarihi dokusuna zarar vermemesi, şehir merkezinde çarpık yapılaşmaya karşı çıkılması, Çambaşı ve diğer yaylalar konularındaki duyarlılığı hafızalardadır. Ayrıca Ordu’daki özellikle de Eskipazar’daki tarihi kalıntılara sahip çıkılması, çevre yolunun ivedilikle yapılıp bitirilmesi, Samsun-Sarp demiryolu projesi gibi pek çok önemli konularda farkındalık yaratma çabaları her türlü övgüyü hak etmektedir.

Ordu Olay Gazetesi’nin bu başarılı çalışmalarının ardında kuşkusuz profesyonel bir gazeteci olan gazetenin sahibi Zeki Mesut Özel’in ve ekibinin emeği vardır.

Yazmaktan gurur duyduğum, Ordu’nun aydınlık yüzlerinden birisi olan bu önemli yerel gazetemize daha nice başarılı yıllar diliyorum.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar