Ordu
DOLAR19.0882
EURO20.5915
ALTIN1212.4
Mehmet ŞAŞMAZ

Mehmet ŞAŞMAZ

Mail: [email protected]

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü

Dünya Sağlık Örgütü Üyeleri tarafından 1982 yılında alınan kararla bütün Dünyada kutlanmaya başlanan, DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ hem içine, hem de çevresine oldukça zarar veren ekonomik açıdan da oldukça maliyetli, DÜNYA’NIN EN BÜYÜK BELASI sigaraya karşı bir mücadele günü olarak,  her gün daha da önem kazanmaktadır.

Demokrasinin, İnsan Haklarının, Tabiatın ve bütün canlıların en büyük düşmanı olan sigara tüttürüldüğü yerde; kokutur, kirletir, öksürtür, karartır, hasta yapar, fakirleştirir, dilenci yapar, yalancı yapar… ÖLDÜRÜR!!!

Dünya’da üretilen 7.4 Milyon civarında tütün; Çin, Brezilya, Hindistan, Amerika gibi ülkelerde üretilirken ülkemiz de 45 bin ton üretim ile 18. sırada yer almaktadır. Dünya’da 1 Milyar 150 Milyon, ülkemizde de 20 Milyon civarında sigara içicisi bulunmaktadır. Ülkemizde yılda 110 Milyar Sigara tüketip günde 15-16 milyon paket satın alarak, bunun karşılığında 20 Milyar Liranın üzerinde yıllık ödeme yapmaktadırlar. Türkiye’de üretilen 140 Milyar civarında Sigaranın, 110 Milyarı ülkemizde tüketilmektedir. Türkiye’de her yıl sigaradan kaynaklı ölüm 85 bin civarındadır. Ülkemizde 2008 yılında British American Tobacco’ya satılan Tekel sigaranın pazarı 5 yabancı şirketin hakimiyetine geçmiş durumdadır. 7 Kasım 1996 tarihinde 4207 sayılı Kanun ile tütün ve tütün mamullerine karşı TBMM’de yasa gereği, ülkemizde sigaraya karşı çeşitli STK’lar kurulmuş sigaranın zararları daha detaylı olarak insanımıza anlatılmıştır. Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında, özel hukuk kişilerine hizmet işletmelerde, eğitim kurumlarında, demir, deniz, hava ve karayolu taşımacılığında tüttürülmesi yasaklanmıştır ve bunu da büyük bir kesim saygı ile yerine getirmiştir. Ancak 12/08/2011 tarihinde zamanın Başbakanı tarafından Diyanet İşleri Başkanlığına din görevlileri ve dernek başkanlarına yönelik gönderilen sigarayla ilgili kararname de yasanın ülkemizde ve yurtdışında bulunan camilerde uygulanmaması beyinlerde soru işareti bırakmaktadır.

Almanya’da bulunan üç büyük sigara fabrikası (Berlin, Hamburg, Geisenhausen) yılda 101 milyar sigara üretmektedir. Almanya’da 18 milyon civarında bulunan sigara içicisi, yılda 30 milyon avro ödemektedirler. Sigaradan doğan hastalıklardan dolayı da 121 bin civarında insan da hayatını kaybetmektedir. Dresden ve Bilefeld’de üretilen sigaraların üzerinde; Osmanlı, Salem (Selam), Salemalikum, Muhammed, Mekka, Bosporus, Medina, Abdullah… gibi isimler yer almaktaydı.

Sigaraya başlayanlar gerekçe olarak; arkadaş etkisi, merak, özenti, aile sorunları, kişisel sorunlar… sıralasalar da o insanlara yardımcı olmayanlar da bu yanlışlıktan sorumludur! Bütün dünyanın bugün en büyük sorunu salgın Covid-19 (Korona) hastalığıdır. Vaka tarihinden itibaren ülkemizde 4515 insanımızı kaybettik. Sigara tüttürenlerin salgın hastalıktan 14 kat daha fazla risk altında olduklarını bilim insanları açıklamıştır. Buna rağmen, bu illete devam etmemiz düşündürücü değil mi? Bu zaman zarfında tütün kaynaklı can kaybımız ortalama olarak 30.000 civarındadır! Günde, tahminen 235 yolcu taşıyan bir uçağımız düşmekte olduğunu düşündüğümüzde sigaranın neden en büyük düşman olduğunu yılda 7 milyon insanın canını aldığını da göz önünde bulundurup sorumluluğumuzu yerine getirmemiz gerekmektedir.

Sigarayı bırakmakla; her yönüyle kendimizi güçlü hissedeceğiz çevremizdeki insanları pasif içici konumundan kurtaracağız. Nefesimiz, saçımız, giysilerimiz sigara kokmayacaktır. Parmaklarımız ve dişlerimiz sararmayacaktır. Nefes almakta tıkanıklık daralma olmayacaktır. Kalp krizi, akciğer kanserine yakalanma riski azalacaktır.

Sigarayı bırakmak için; karar vermek gerekir! Temiz havada yürüyüş yapalım ve bol oksijen almaya gayret ederek, ruhsal gerilim ve stresten kurtulalım. Beslenmemize dikkat edelim. Asitsiz içecekler, yiyeceklerde de bol salata (havuçsuz) karbonhidratlı çorbalar, etsiz unlu ve tahıllı yemekler, sebze yemekleri, sınırlı sütlü tatlılar…mümkünse yemekten 10 dakika önce 1-2 bardak su içelim. Sigara ikram edildiğinde, “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim” diyelim. Sigarayı bıraktığımız çevremize bildirelim ve onlardan yardımcı olmalarını isteyelim. Sigarayı bırakmak için en yakın tarihi belirleyelim. Sigara içmeyerek biriktirdiğimiz parayla; muhtaç olanları, öğrencileri, hastaları ve yakınlarımızı sevindirelim. En büyük yardımımızın beyin! olduğunu unutmayalım. “1 taneden bir şey olmaz” demek yeniden başlamak demektir. Lütfen ota kanmayalım!

Sigaranın içerisinde;polonyum (radyo aktif/kanserojen), radon (radyasyon), metanol (Füze yakıtı), tolüen (tiner), büton (tüp gaz), DDT (böcek öldürücü), neftalin (güve kovucu), amonyak (tuvalet temizleyicisi), nikotin (zehir, uyuşturucu) … gibi bugünlük 4040 civarında zehrin tespit edilmesine rağmen, bu yanlışa hala devam etmekteyiz.

Sevgili tiryakiler, sigara karşıtı dernekler ve üyeleri sizlerin gerçek dostudur. Sigara gibi; para verilerek alınan, ömrümüzü kısaltan, sevdiklerimizden ayıran demokrasiyi hiçe sayan yalancı dostu değildir!

Sigardan uzak, bol güneşli sağlıklı ve huzurlu günler temennisiyle…

 

 

Mehmet ŞAŞMAZ

Öğretmen/

Almanya Sigarasız Yaşam Derneği Başkanı

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar