VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9446
EURO18.3008
ALTIN1016.7
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

35 bin başvuru

MANŞET bu! Allah Allah, 35 bin başvuru ne için???

Okuyalım:

ÇAYKUR, Rize, Trabzon, Giresun ve Artvin’deki fabrikalarında istihdam etmek üzere 830 mevsimlik işçi alacağını duyurmuş.

Devam edelim:

En çok başvuru 617 kişinin alınacağı Rize’de olmuş… Rize’de 23 bin 553 kişi şimdi 16-19 Mart’ta yapılacak kura sonucunu heyecanla bekliyor.

***

Rize’nin toplam nüfusu 331 bin… (Artvin 166, Giresun 437, Trabzon 786 bin!) Demek ki Rize’de her 8 Rizeliden biri, mevsimlik işçi olmak için kuyruğa girmiş…

***

Empati kurmak isteyenler olabilir. 1960’lı yıllarda, 3 dekar çaylığı olan, İstanbul’a “mülk” edinmeye gidiyordu. O yıllarda gidenler, İstanbul’u yeniden inşaya kalktılar. Üç müteahhitten biri mutlaka Rizelidir.

Bugün üç dekar değil 30 dekar çaylığı olan bir üretici, İstanbul’a gitse oturabileceği bir daireyi almaya parası yetmez.

***

Karadenizlinin makûs talihi bu… Ürettiği (tabi bunlar küçük işletmeler) para etmeyince gurbetçi oldular; memlekette kalan akrabaları da görüyorsunuz “mevsimlik”  işçi olmak için -40’ta 1 şans-  olsa da sıraya girmiş durumdadır.

***

ÇAYKUR’un Artvin, Giresun, Trabzon fabrikalarına alınacak 213 mevsimlik iş için ise 11 bin 500 başvuru yapılmış. Önemsemediğimden değil; bu üç ili konunun dışında tutuyorum. Aslında Ordu ilini de bu iller arasına katıp; “aslında yok birbirimizden farkımız”  demeliydim.

***

Sayın Okur;

Bir ay geriye gideceğim;

İzlemekte olduğum bir haber programına, Antalya’dan bir mesaj geldi.

Mesaj okundu, tartışılmadı. Bir süre sonra da unutulup gitmiştir diye düşünüyorum. Ama “ben” unutmadım. Hala da ısrarcıyım sonuç ne oldu? Şu Antalyalı turizm işletmecisinin; “işsizlik yok, kalifiye işçi yok!  …20 işçi arıyoruz, bulamadık” dedikten sonra, kaç başvuruya cevap verdiğini bir öğrenebilsek...

 

***

Eğer kalifiye işçi yoksa, düz işçi de iş bulamıyorsa; burada bir eğitim sorunu var, demektir.

Şimdi geriye dönüp Köy Enstitülerini yeniden mi açalım?

Yok yok! Milenyum (2 binli) yılındayız; Samsun’un yaptığını yapalım, yeter!

 

 

***

Bilgi Notu 1: 19 Mayıs Üniversitesi Atakum yerleşkesinde 86 bin metrekare alanda Teknopark 2010 yılında kuruldu. Şu anda 41 büyük işletmeye kuluçka hizmeti veriyor.

 

 

Bilgi Notu 2: Dünkü ‘Ekonomi’ başlıklı yazımda satışa çıkan yayaların bulunduğu il sayısını 30 olarak vermiştim. Düzeltiyorum efendim 30 değil 11 il olacak. Karadeniz Bölgesinde ise bu 11 il içinde Giresun ve Trabzon bulunuyor.

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar