Ordu
DOLAR17.0974
EURO17.5041
ALTIN968.78
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

36 milyon ton buğday

Sayıların arkasına sığınmak diye bir şey varsa bendeniz 36 milyon ton buğday hedefine “evet” derim.

Bu topraklarda 36 milyon ton buğday üretimi mümkün mü?

“Evet” mümkün!

Peki, neden bu üretim hedefini yakalayamıyoruz?

1) Son 15 yılda ekim alanlarında 4 milyon hektar alan tarım dışı kalmış.

2) Genel bütçeden tarıma destek fonu yüzde 1 iken, bu desteğin (bugünkü rakamlarla) yarısından daha fazlası, verilmemiş… Yani yüzde ½‘si destek dışı kalınca üretimde de düşüş kaçınılmaz olmuş…

3) İktidarın üretime dönük bir tarım politikası olmaması; tarım girdi maliyetlerinin artması, ton başına alım fiyatının önceden ilan edilmemesi, hasat dönemine bırakılması gibi birçok neden sayılabilir.

***

Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) ilanen duyurdu. - Kuraklık nedeniyle- tarımda yüzde 15 kayıp söz konusu… Sanki kuraklık Türkiye’yi teğet geçmiş gibi, Tarım ve Orman Bakanlığı sözcüleri bu yıl, buğday üretiminin 20 milyon ton olacağını açıkladı.

Ee, dilin kemiği yok ya, istediğin rakamı açıklarsın, bu “ya tutarsa” demekten öte bir anlam taşımaz.

Peki o zaman kime inanacağız?

Bendeniz şahsen, yüzde 15 kuraklık nedeniyle, üretimde düşüş yaşanacağını söyleyen FAO’nun Türkiye için verdiği rakam; 17 milyon ton rekolteyi daha gerçekçi buluyorum.

Söz aramızda, dönmüş durmuşuz… Oysa perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. 2021 yılı buğday üretimimiz bir önceki yıla göre yüzde 13.9 azalarak 17.7 milyon ton olmuş.

Bu yıl tarım girdi maliyetlerinin yüzde 200-300 artışı, üretimde beklenenin de üzerinde bir rekolte düşüşüne neden olacağını bilirsek, daha gerçekçi oluruz.

***

Bilim, yol göstericidir. Elinize bir “Tarım Kitabı” alın, orada tarımdaki artış yıllara göre 1-2-3-4-5-6 diye gider. Nüfus artışı ise katlanarak 2-4-8-16-32-64 diye gider.

Planlı, programlı, bir üretim politikanız yoksa artan nüfusu besleyemezsiniz.

Param varsa ithal ederim anlayışı da doğru bir seçenek değil. Sadece Türkiye değil, dünyada bir beslenme sorun var. Yani, paran olsa da, a-la-maz-sın!

***

O zaman ne yapacaksın?

Kendine yeten ülke olmak için illâ da üreteceksin..!

36 milyon ton buğday üretim hedefi -uzman görüşü bu demeyeceğim–, bir öngörü de olsa ciddiye alınmalı, üretim destek politikası yeniden gözden geçirilmelidir.

***

Medya Notu: Fındıkta fiyat politikası ve verim artışı ayrı bir yazı konusudur.

 

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar