Ordu
DOLAR19.0851
EURO20.5437
ALTIN1210.3
Mehmet ŞAŞMAZ

Mehmet ŞAŞMAZ

Mail: [email protected]

5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Genel merkezi Paris olan, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ( UNESCO 1946 yılında 44 ülkenin temsilcilerinin katıldıkları bir toplantıda kabul edilmiştir.) 1994 yılından itibaren 5 Ekim günü DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ olarak kutlanması kararı alınmıştır. 
 

Okul tatil günlerine göre, farklı ülkelerde ve farklı tarihlerde kutlanılan Öğretmenler Günü, Arap ülkelerinin çoğunda 28 Şubat, Azerbaycan’da 5 Ekim tarihinde kutlanmaktadır. 


Vatanımız Türkiye’de, cumhuriyetimizin kurucusu, Başöğretmen Gazi  Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 senesinden itibaren 24 Kasım günleri, ülke genelinde Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. 
 

Dilimizde, oldukça sık kullanılan “Öğretmen” kelimesi, Türk Dil Kurumu’na göre: “Mesleği bilgi öğretmek olan kimse” olarak tanımlanan öğretmenin, bilgilerin en önemlisi ( şahsım adına)  SÖYLEDİĞİNİ  YAPAN, YAPABİLECEĞİNİ SÖYLEYEN şahsiyet olmasıdır.

 

Her öğretmen, öğrencilerini hayata en güzel şekilde hazırlamak için kaptanlık görevini üstlenmiş, gemisinin yolcusu olan öğrencilerini; vatanına, imanına, bayrağına, budununa ve bütün insanlığa faydalı olması yolunda hırçın dalgaları hiçe sayarak, sağlıklı bir şekilde rıhtıma yaklaştırmak için bütün gücünü harcayarak görevini yerine getirmek ister.  Bu, dünyanın her tarafında görev yapan öğretmenler için aynıdır düşüncesindeyim. 
 

Ülkemiz ve bütün dünya çocuklarına faydalı öğretmen olabilme(m)k için, insanlığın en büyük sorunu haline gelen salgın hastalıktan ( Kovid 19) kurtulmak yolunda dünya  genelinde, evine ve çocuklarına hasret kalan sağlık görevlilerine yardımcı olabilmek düşüncesiyle, yetkili mercilerin tavsiyelerini dikkate alınarak, okullarda eğitime devam edilebilmesini sağlayıp, bahçemizin çiçekleri, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı kucaklamanın sevincini kısa bir zaman zarfında yaşamak temennisiyle, ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenlerin ameliyle karşılık bulmaları, emekli olanlara sağlıklı, huzurlu ve faydalı uzun ömür, görevinde olanlara da; sağlık, huzur ve başarı diliyorum.
Mehmet ŞAŞMAZ

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar