Ordu
DOLAR12.6933
EURO14.3615
ALTIN733.07
Zati ÜRER

Zati ÜRER

Mail: [email protected]

83 YIL SONRA 

Tarih boyunca içimize sızıntılar hep iltifatlar ile kutsallarımız üzerinden oldu, onlarla çaldılar ruhumuzu. Daha çok yakın tarihte Sızıntı adında bir dergi çıkarıyordu 15 Temmuz 2016 kalkışmasının tuzakçıları. Kimse bilim-kültür yayını bu derginin adı niye Sızıntı diye düşündü mü? Uğur Dündar, vesayet medyasında din adına rezalet görüntüleri servis ederken alet olmamış mıydı 28 Şubat hükümet yıkma provakasyonlarına? Rahmetli kardeşim Fatih Ürer’in de içinde olduğu Savunma  Sanayimizin kurucu heyetini bugün mahkum olmuş bir generalin baskısına dayanamayarak irticacı diye görevden alan Tansu Çiller, ne acıdır ki bugün Erdoğan ülkenin kaderi olmuştur derken eğer sahte hesap beyanı değilse İç İşleri Bakanı yaptığı Akşener için de sosyal medyada karalama yapabiliyor. Zülfü Livaneli yargıda mahkûm olmuş Demirtaş’ı edebiyatımızın güçlü kalemi gösterip kitabını reklam edebiliyor. Ana muhalefetin lideri onun için niye hapiste diye sorabiliyor. Böyle çok örnek var da en acısı son gündem! İyi olma  iddiasındaki bir parti grup başkan vekili, acısının tazyikiyle tepki gösteren bir şehit kardeşine küfrederken bu yaptığının neye veya kime yarayacağını hesap edemiyor. Atatürk’ten sonra gelen ünlü siyasetçilerimizin laf ile gaf yapmayanı olmadıysa sebebi hep sızıntı yönlendirmelere kapılışlardır. Kaynak da nefs-i hainin tahrikivedeğerlere saldırı-iltifat tuzakları olmuştur.   

Tarihçi Prof.Dr.Mehmet Çelik 83.yıl mesajı yayınladı. Şu bölümleri önemli: Gazi Paşa aramızdan ayrılalı 83 yıl oldu. Gelin görün ki hâlâ adamakıllı,eksiksiz ve objektif bir biyografisi yazılamadı.Yazılanlara bakılınca kiminin ak dediğine öbürü kara demeye devam etmektedir. Bunun nedeni siyasete alet edilmesi ve üzerinden rant sağlanmasıdır. Hoca, yeter(!) ünleminden sonra beynini ideoloji ve siyasete kiralamamış; dünyevi çıkar, koltuk için şahsiyet ve onurunu pazara çıkarmamış bilim insanlarına sesleniyor: Gazi Paşa’nın objektif, her aklın-vicdanın onaylayacağı biyografisi!

Milletler rekabet  ve mücadelesinde hep en çok düşmanlık edilen, gücü görülünce de sızıntılarla içten yıkılmaya çalışılan milletiz. Bilerek hainlik eden açık düşmandan daha düşmandır da esas acınası olan bilmeden hain tuzaklara düşenlerdir. Tutum, söz, davranış ve icraatlarla neye, kime, nasıl hizmet edilebildiğini defalarca yazdım. Hiç değilse yakın tarihin tecrübelerine bakıp uyanalım da tuzaklara düşmeyelim artık! Kurucumuz hakkında bile Hocanın dikkat çektiği ak-kara körtaraflıkları kem gözlere nimet bölünmeye-çatışmaya hizmet değil mi? Kusur bulma,tepki ve çatışma odaklı yıkıcı eleştiri yerine proje-çözüm-öneri-alternatif ortaya koyma yoluna giremedi ne siyasetçilerimiz ne de aydınlarımız, millet bunun özlemi içinde. Bazı provakatör faaliyetlere hedef etme girişimlerine rağmen Atatürk’e git gide artan sevgi seline dikkat! Ona 10.Yıl Nutku’nda “bahtiyarım ki…” diye başlayan cümle bugünkü liderlere en önemli mesaj! Çok hatırlatım hatta bunu şiire de döktüm. 83.Yılda bu şiirde yeni değişiklikler ihtiyacı hissettim. Niye? İhtimal model alınır diye. Samimiyetle devlet adamı olmaya heves edenlere arz ediyorum:

         ATA DUASI    

Coştun, inanç gözlerinde;

Koştun, gücüm millet diye.

Durdun bütün sözlerinde,    (10.Yıl Nutku’nda dile getirdiği bahtiyarlık nedeni)

Gittin bahtiyarım diye.

Gittiğin yerde de mutlu,

Bahtiyar ol hep Atatürk!      (milletinin duası)

Dinledin halktan türküyü,

Dostluk diye, barış diye.

Gösterdin millî ülküyü

Bilim diye, sanat diye.           (10. Yıl Nutku’nda bu millî ülküyü açıkça vurguluyor.)

Bilim sanat nurun olsun

Bahtiyar ol hep Atatürk!

Resmini yaptı bulutlar,

Anıt kabrinin üstüne.

Yer gök hep seni alkışlar

Lider diye, rehber diye.

Lider rehber bul mahşerde,

Bahtiyar ol hep Atatürk!

Çağlar biter, çağlar başlar

Tarih yatar her sözünde.

Okur, dinler; yarlar aşar,

Yürür millet, varım diye!

Allah senden razı olsun

Bahtiyar ol hep Atatürk!

Milletimin bu duasındaki sevgi ve özlemini duy da ona layık yeni liderlerin bağrından çıkmasına rıza göster, sebep kıl Allah’ım!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar