Ordu
DOLAR16.3839
EURO17.502
ALTIN975.22
Ali KUTLU

Ali KUTLU

Mail: [email protected]

reader

A Lo Hecho Pecho-2

Çok şey yaşadıkları ve şahit oldukları için mi bilinmez suç örgütü liderlerinin derinlerinde bir yerde isyan etmeye ve tüm günahları itiraf etmeye hazır bir filozof yaşar.

Gerçek inanması çok zor olduğunda yalanlar gereklidir der Escobar; lakin yalan tek, gerçek ise iki ayak üzerinde durur der aynı zamanda.

Hele hele gerçekler tahammülü zor iğrençlikteyse yalanlar ilaç gibidir. 

Toplumsal çürüme ve apseden kaynaklı acıyı hafifleten ama toplumun dertlerine asla derman olamayan bir ilaçtır yalan. Ve bir gün tüm iğrençliği ve çirkinliğiyle apse boşalır, adeti olduğu üzere gerçekler ortaya çıkar...

A Lo Hecho Pecho (Yaptın Katlanacaksın) isimli ilk yazımda hala kanayan bir yara olan Latin Amerika ülkelerindeki fakirlik, eşitsizlik, siyasal yozlaşma ve şiddetin kökenlerinin belki de kölelik geçmişine dayandığını söylemiştim.

Geçmişi bir şişe içinde okyanusun ortasında bıraksanız bile dalgalar kıyıya getirir.

Aynı şey toplumlar içinde geçerlidir.

Kim bilir yaşadığımız coğrafyada bizlerin şahit olduğu acı, eşitsizlik, yozlaşma ve şiddetin kökenleri nerelere uzanıyor.

Belki de taaa Kerbela’da susuzluktan ölecek duruma gelen evladı Peygambere bir damla su çok gören  Küfelilerin ihanetine ya da sırf devletin bekası için olduğu söylenerek boğazlanan günahsız sabilere... 

Neyse konuyu dağıtmayalım.

Çünkü konu kesinlikle biz değiliz. Şu anda gerçeklerden değil fantezilerden bahsediyoruz.

Mafyanın hüküm sürdüğü suç dünyası mutlak sadakatin arandığı, en ufak bir şüpheye yer olmayan, ihanetin cezasının ölüm olduğu paranoyaklar alemidir.

Kimseye güvenilemediği için aile bağları ve değerleri çok önemlidir.

Familia Es Todo (Aile Herşeydir)

En güçlü oldukları aile, aynı zamanda zayıf karınlarıdır.

İtalyan devletini yeniden şekillendiren siyaset mafya ilişkisini tüm çıplaklığıyla ortaya seren temiz eller operasyonu da bir aile içi kavga sonucu başlamıştı.

Eski eşinden nafakasını alamayan kızgın bir kadının ihbarıyla ihale karşılığı Sosyalist Parti adına 3500 Euro rüşvet alırken suç üstü yakalanan bir şahıstan ele geçirilen belgeler odacısından bakanına binlerce devlet görevlisinin adının karıştığı, mafyanın devleti esir aldığı bir yolsuzluk düzenini ve çürümüşlüğü tüm çıplaklığıyla ortaya sermişti. Parlamento üyelerinin 1/5'i rüşvet alma suçundan sorgulandığı dava sürecinde yasama ve yürütme kilitlendi, bazı partiler kapanmak zorunda kaldı ve çok sayıda bakan istifa etti. Eski başbakan Giulio Andreotti'nin mafya tarafından amca diye isimlendirildiği ve mafyanın siyasi korumasını yaptığı ortaya çıkarıldı. İtalyanlar çözümü referandum ile birinci cumhuriyetin üzerine sifonu çekerek kurtulmada buldu.

Mafya aleminin en tehlikeli ve acımasız suçlusu olarak anılan Meksikalı uyuşturucu baronu Joachin Guzman (El Chapo namı değer bücür) binlerce kişinin bizzat ölümünden sorumluyken sırf tutuklanan oğlu için devlete savaş açmayı göze alarak sokakları cehenneme çevirmiş, koca Meksika devleti can kayıplarının önüne geçmek için geri adım atarak oğlunu serbest bırakmak zorunda kalmıştı. Yakalanıp hapse atılamaz denilen bu canini yakalanması ve ABD'ye iade edilmesi ailesine olan zaafları yüzünden olmuştur.

Devlet görevlileri ve suç dünyası baronlarının ilişkilerini gerçek olay ve kişilerden esinlenerek TV dizisi haline getirilen El Chapo dizisi genel olarak Narcos dizisinin gölgesinde kalmakla birlikte diziyi dünya çapında izlenir hale getiren Conrado Sol karakteridir.

Don Sol siyasette gözünü yükseklere dikmiş, hiçbir değer yargısı ve kutsalı olmayan başkanlık hedefine ulaşmak için kendi partisi ve liderine ihanet eden, kazanan tarafta olmayı her seferinde beceren bir kişilik olup, gerçek hayatta Meksika güvenlik bakanı Garcia Luna'dan esinlenerek diziye aktarılmıştır.

Üzerinden neredeyse hiç çıkarmadığı takım elbisesi, düzgün saç sakal tıraşı ve bıyığıyla dürüst bir bürokrat imajı çizen, mafyaya karşı takındığı sert tavır ve sözlerle görev aldığı hükümetlerde uyuşturucuyla mücadelenin ekran yüzü olan bu şahıs gerçekteyse mafyayla kurduğu kirli ilişkiler ve içine girdiği siyasi dalaverelerle tipik bir yozlaşmış Latin Amerika siyasetçisi prototipidir.

Rabbim düşmanımız olan ülkelerin başına bile böyle bir şeytanı musallat etmesin.

2019’da ABD’de ömür boyu hapse mahkum edilen El Chapo, halen New York’ta yüksek güvenlikli bir ceza evinde cezasını çekiyorken, uyuşturucu çetelerini koruyan ve milyonlarca dolar rüşvet alan Luna'nın davası da aynı ülkede devam ediyor.

Sonuç olarak mafya siyaset ilişkisinde kimin nerede durduğunu anlamak gerçekten kolay değildir. Ama genel kural pek değişmiyor.

''A Lo Hecho Pecho; Yapan Sonucuna Katlanır, Eden Mutlaka Bulur'

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar