Ordu
DOLAR12.4052
EURO13.9914
ALTIN715.05
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Aa Aa

Aa Aa, hayret 6,5 saat yayını durdurdu. Az sonra YSK başkanı Sadi Güven’in açıklamaları ışığında bir değerlendirme yapacağız.

Yaygın medyada zaten tartışıldı, bir de yerel/bölgesel medyada tartışılmasına ne gerek vardı, falan demeyin...

Sadece yaygın medya Aa Aa’nın servis ettiği haberleri yayımlamıyor; yerel ve bölgesel medya da aynı hizmetten yararlanıyor.

***

Ordu Olay Gazetesi’nde “yayın danışmanlığı” gibi bir görev üstlendiğiniz zaman, ülkede olan bize de olur düşüncesiyle topa girmek zorunda kalırsınız... Topa girdiğimi bilesiniz istedim.

Aa Aa -abonman ödemelerinde aksaklık nedeniyle haber akışı durdurulsa da- Yerel ve bölgesel basının en önemli haber kaynağıdır.

Kuruluşu, TBMM’nin 23 Nisan 1920’de açılışından öncedir.  Aa Aa, Anadolu Müdafaa-yı Hukuk Cemiyetleri’nin Anadolu’daki sesidir.

Bu önemli kamu kuruluşunu “gözümüz gibi” korumamız gerekir mi?

Tek sözcükle:

-EVET!

O zaman Aa Aa 6,5 saat neden haber akışını durdurduğunu kamuoyuna açıklamak zorundadır.

***

Burada bir eleştiri de (adı bendenizde saklı) yayınlarını dikkatle takip ettiğim televizyon kanalına...

Bir hafta öncesinden renklendirilmiş Türkiye haritasını arka plana koyup; “Aa Aa’nın an an geçtiği haberleri “büyük bir heyecanla kesintisiz vereceğiz... Evet evet  çok heyecanlıyız!!!”

Evet evet heyecanınız - ekranda görüldüğü gibi - 6,5 saat donduruldu.

***

Dolmuş sohbeti

Hava kurşun gibi ağır, koşar adım toplu taşıma aracına yetiştim.. Tak tak vurunca otomatik kapı açıldı. (“Durak dışında nasıl oldu da durdu” demeyin... İkinci Sanayi Sitesi içinde belli bir durak yok. Sanayi içinde her köşede indir/bindir serbest).

Sürücüye yakın oturanla başlamış bir sohbetin yarısında kulak misafiri oldum.

“...İstanbul’u boşaltılar... Herkes muhtar seçimi için köyüne geldi. Ekrem İmamoğlu’nun (tam duyamadım)  seçilmesinde en büyük etken bu oldu. İstanbul’da nüfus bakımından ikinci, ya da üçüncü sıradayız...”

***

Sağırlı (köyü) Mahallesi seçim sandığı, köy konağımızın 40 metre uzağındaki Camii lojmanına konuldu. Sabahın erken saatinde tüm hazırlıklar tamamlandı, oy verme işlemi başladı  (7-16)  her yurttaş sorunsuzca oyunu kullandı. Sandıklar açıldı, oylar tasnif edildi. En son sırada muhtar ve azaların sayımına başlandı. Geç saatlere kadar yarışa katılan iki muhtar adayı ve tüm taraftarları mekândan ayrılmadı. Kimin Muhtar seçildiği öğrenilir öğrenilmez de herkes araçlarına bindi. Hızla... Geldikleri gibi gittiler!

31 Mart yerel seçimleri, İstanbul, Ankara büyükşehir belediye seçimlerini CHP’nin adaylarının kazanması sürprizi dışında; ağırlıklı “Muhtarlık seçimi” olduğunu söyleyebiliriz.

Muhtar seçilenin, seçildiği duyulduktan sonra kutlamaların nasıl yapıldığı ise, bu yazının konusu değil!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar