Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

AB neyimiz olur?

Avrupa Parlamentosu'nun Barış Pınarı Harekatı konulu karar tasarısında benimsediği düşmanca tutumu, Türkiye'nin AB'den çıkma vaktinin çoktan geçtiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Teröristleri sürekli parlamentosunda ağırlayanların aldığı bu karar aslında bizi şaşırtmamıştır. Devletimizin yetkili kurmaylarının her vesileyle ifade ettiği gibi, harekatımız uluslararası hukuk temelinde, BM Şartı'nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkımız ve BM Güvenlik Konseyi'nin terörizmle mücadeleye ilişkin kararları uyarınca yürütülmektedir.

Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak için Suriye'nin kuzeyinde terörist temizliği sürdürdüğü açıkça bilindiği halde AP, gerçeklerle bağdaşmayan bir karar kabul ederek, Türkiye'ye karşı sağduyudan yoksun hasmane tutumunda ısrar etmiştir. Halbuki Türkiye ile dayanışma göstermek yerine, terör örgütüne hizmet etmeyi ve asılsız iddialarına itibar etmeyi tercih etmesi, bölgesel önemli gelişmeleri tarafsız bir şekilde değerlendirmemesi AB'nin Türkiye ile arasındaki mevcut krizi iyice derinleşti. Artık bir gevşeme beklenmemeli.    

Müzakerelerin dondurulmasından, ekonomik yaptırım uygulanmasına kadar uzanan seçeneklerin yüksek sesle tartışılmaya başlandığı şu dönemde Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin yularını salıvermesi en akıllıca duruş olacaktır. Senelerce aynı piyesi izlediğimiz halde yine izahı güç bir şekilde her seferinde kendimizi oyuna kaptırıyoruz. AB'nin kapısında Türkiye kadar bekletilen başka aday ülke oldu mu? 1950'li yıllardan beri süren bu saçma tiyatrodan sıkılmak gerekmiyor mu artık!

Emin olun, AB'ye üye değilken ne oluyorsa, olunca da başka bir şey olmayacak. O nedenle Türkiye bugüne kadar AB üyelik süreci cıvıklığını sürdürmedeki siyasi iradesinden vazgeçmelidir. Ülkemizin ekonomik, sosyal, siyasi gelişimi ve geleceği kesinlikle AB sürecine bağlı değildir. AB ile ilişkiler ayıyla oynaşmaktan farksızdır. Birliğin Türkiye'den götürdükleri bize getirdiklerinden daha fazla. İhracat oranı düşük seviyede seyreden AB'den boşalan ticari saha Afrika ve Asya seçenekleriyle doldurulabilir.               

'AB gemisi' Yunanistan ile su almaya başladı! Kemer sıkma tedbirlerinin işsizliği tırmandırdığı Yunanistan'ın kurtarılması ortakların cebini yaktı. Bu yüzden Yunanistan'ın Avro'dan şutlanması resmi düzeyde tartışılmaya başlandı. Yunanistan’da henüz doğmamış iki nesil borçlu. Başkent Atina'nın en işlek caddesinde mağazaların %40'ı kapanmış vaziyette. Bu durum, İkinci Cihan Savaşı esnasında Alman işgali döneminde bile yaşanmadı. Bütçe açığını kapatmak için kamu harcamalarını kısma planlarına tepki gösteren sendikaların grevden greve koştuğu Fransa sinir krizi eşiğine geldi. Borç sarmalıyla oradan oraya savrulan İtalya da boğulmak üzere. Almanya, asalak ülkelerin yükünü taşımaktan, artan maliyetlere katlanmaktan bıktı. Batma sürecinin hızlandığını gören İngiltere, "şiddetli geçimsizlik" günlerini beklemeden gemiyi terk etti. Sırada firar planları yapan başka 'ruh hastası' ülkeler var.   

İnanç ve ekonomik temeller üzerine inşa edilmiş siyasi bir proje olan birliğin üyeleri arasında fikir ayrılıkları, sürtüşmeler, borç krizi, iflaslar Birliğin sonunun geldiğinin işaretleri. Son zamanlarda içinde bulunduğu çeşitli sancılarla belki de tarihinde hiç olmadığı kadar sorgulanan AB, temel sorunlarını dahi çözemezken Türkiye'nin son birlik toplantısında en kötü senaryoların masaya getirildiği AB'ye katılma ısrarı acaba neden?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar