VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9491
EURO18.4297
ALTIN1038.0
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ABD, ÇİN'İ BÖLECEK

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından kongreye Çin'in askeri kapasitesi ve hedefleri üzerine sunulan rapor, küresel liderliğin elden kaymakta olduğuna dair paranoyaları üretti. 1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ni dağıtan ABD tek küresel hâkim güç haline gelmişken, karşısına yeni küresel güç Çin çıktı. Son dönemde Çin Halk Cumhuriyeti ekonomisinin ortaya koyduğu yüksek performans Washington yönetiminde nüfuz alanlarının tehdit altında olduğu inancını pekiştirdi. Pentagon'a göre Çin, ABD'nin ittifak ilişkileri ve ekonomik menfaatlerini tehdit seviyesine ulaşmış durumda. İşte bugün Beyaz Saray'a hâkim olan öfke nöbetlerinin temelinde yatan gerçek bu.

ABD, sertlik ve ekonomik yaptırım maceralarını yavaşça yere bırakarak daha incelikli, sinsi bir politika izleyecek. Neler mi bunlar? Tek tek sıralayalım. Çin'i deniz ablukasıyla sınırlarına hapsetmenin planlarını yapan ABD, diğer taraftan merkez ile özerk bölgeler arasında kargaşa çıkartıp bunların bağımsızlığını kazanmaya doğru yöneltme peşinde. Hürriyet, milliyetçilik başlıkları altında Çin’de bölünme ruhunu alevlendirmek. Zengin ve fakir arasında çatışma körükleyerek toplumu patlatmak, sosyal ve ziraat hayatını tahrip etmek. Çin’e vakıf, dernek ve şirket maskesiyle sızıp bozgunculuğu yaymak. Orduyu ticarete çekerek askerlerin politikacılara güvenini sarsmak,  disiplini bozmak, savunma ve savaşma ruhunu öldürmek.

Projenin ikinci ayağında Çin'in komşuları ile arasını bozmak, kolay lokma haline getirmek var. Son denklemde Hindistan ve Tayvan hükümetleri ABD’ye çok yakın bir performans sergiliyor. Çin’e karşı düşmanca bir tavır içindeler. 50 senelik zoraki ABD müttefikliğini sonlandıran Pakistan, Çin ile Kuşak ve Yol işbirliği yapıyor. Çin’in Malakka boğazını baypas ederek Basra’ya inmesini sağlayacak CPEC (Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru) için Gwadar limanını açıyor. Washington, bu projeyi baltalamak için etnik ve bölgesel çatışma faylarını kurcalayacak. Nüfusu hızla düşen, enerji kaynakları tükenen Japonya, geleceğini garanti altına almak için ezeli düşmanı Çin'in doğusuna gözünü dikmiş durumda. Taraflar arasındaki kavga yeni değil, asırlardır sürüyor. ABD ise, sahadaki sadık işbirlikçisi Japonya'yı Çin’e karşı kışkırtıyor. Tam bir satranç tahtası yani. 

Ek gümrük vergileri ile başlayan ticaret savaşı ve korona virüs salgını Çin'i dağıtmak içindir. Pentagon, akıllı hamlelerle büyük Çin yerine küçük lokma devletler istediği anlaşılıyor. Çin üstünde kara bulutlar toplanırken bir sonraki fırtınanın Hindistan’a da geleceğini şimdiden haber verelim. Pentagon, Çin'i parçalamak için düğmeye bastı. Çin'in bağımsız parçalara yolculuğu başladı! CIA, 56 etnik yapıya sahip ülkenin tüm tomografisini çekti. Çin'i 10 ayrı parçaya bölecekler. Artık ok yaydan çıktı, dönüş yok...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar