Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ABD-İRAN SAVAŞI MI?

 

          Kim bilir kaç kere sorulmuş bir soru bu? Dünyada iki farklı dini temsil eden ve uzun yıllardır büyük bir güç mücadelesi içindeki Amerika Birleşik Devletleri ile İran arasındaki gerilim son zamanlarda hiç olmadığı kadar arttı.  İran’ın Ortadoğu’dan Asya’ya ve hatta Latin Amerika’ya kadar ABD ile karşı karşıya tek ülke olduğunu belirtelim. İran’ın askeri kabiliyetleri üç temel esastan oluşur. Uzun menzilli Balistik füze üretimi, gezegenin enerji arzının en önemli geçiş noktası Hürmüz Boğazını kapatabilecek deniz gücü ve farklı bölgelerde kullanılabilecek gayri resmi askeri güçler.

          Sadece silah, çok sayıda askeri üs ve personel sayılarına bakarak Amerikan'ın askeri kuvvetini değerlendirmek ve neticeye varmak yanıltıcı olacaktır. Amerika'nın bölgeye yığdığı düzinelerce uçak gemisinin "birkaç saat içerisinde" çatışmaya dahil olma gücüne rağmen İran, Amerika'nın dişleri arasındaki 'et' değildir. Muhtemel savaşın 'kısa' sürmeyeceğini ABD'nin  ciddi kayıplar vereceğini 'savaş mühendisleri' iki defa hesaba katıyor. İran bir Irak, Afganistan veya Libya değildir. İran'ın ne çeşit zorluklar çıkaracağı belli olmaz. Bunu biraz açmakta faydalar var. Misal; İran, Fars Körfezi’ndeki Arap ülkelerinin petrol tesislerini havaya uçurarak dünyada büyük bir petrol krizi çıkartabilir. Hepsi bu değil elbet. Amerikan halkının savaşa karşı isyan bayrağı açması için kıyı mücadelesinde son derece uzman İran deniz kuvvetlerinin bir Amerikan savaş gemisini Hürmüz Boğazının soğuk sularına gömmesi yeterlidir.

          Amerikan ordusunun çok büyük zayıf noktaları var. Birincisi; Amerikan ordusu, İran'ın aksine bir inanç ordusu değildir. Farklı renk ve cinsten toplama bu askerlerin bu kurumda yer almasının en önemli sebebi maddi kazançtır. Doğal olarak Amerikan ordusunun ahenksiz yapısı savaş meydanında bir koz olmayacaktır. İkincisi; Amerikan deniz kuvvetlerine ait gemiler, karadan fırlatılan füzelerin vereceği hasarlara elverişli haldedir. Üçüncüsü; Amerikan istihbarat ve gözlem uyduları misilleme saldırıları karşısında korumasızdır.

         Ortadoğu’daki çatışma ve anlaşmazlıkların omurgasını oluşturan İsrail'in barbar politikası sürdükçe İran'ın nükleer güç olma hayalinden vazgeçmesi asla mümkün görünmemektedir. Savaş ihtimali henüz 'geri dönülmez bir ufka' ulaşmış değil fakat bir kibrit kıvılcımı bile Ortadoğu'yu 'barut fıçısına' döndürebilir. Bu savaşın Amerika Firavun İmparatorluğu'nun çöküşü, Ortadoğu'daki uzantılarının tamamen yok oluşu şeklinde özetleyebiliriz. Çünkü ABD, İran'a bulaşırsa, savaştığı İran olmayacak...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar