Ordu
DOLAR12.6862
EURO14.3278
ALTIN730.87
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

ABD NEDEN VETO ETTİ

Birleşmiş Milletlerin, Barış Pınarı adı altındaki harekâtı kınama ve durdurma yönünde aldığı kararı ABD veto etti. Hâlbuki yıllardan beri Suriye’nin Kuzeyindeki teröristlere tırlar dolusu silah ve malzeme veriyordu. BM'nin kararını veto etmekle, Barış Pınarı Harekâtı’nın önünü açmış oldu.

-Amerika'nın ikili oynadığı ve kontrollü kargaşa siyaseti yaptığı konusunda hem fikiriz. Zira kontrollü kargaşa sayesinde, rezerv olarak tutulan dolar miktarı artıyor. Bankerler para kazanıyor. Kargaşa, silah satışını kolaylaştırıyor ve Amerikan silah sanayi, demode silahları kolayca pazarlıyor.

-Türkiye dengenin dengeleyicisi konumunda. Hem askeri ve hem de ekonomik açıdan bu konumunu koruyor. NATO'dan çıktığı takdirde, ortada NATO diye bir güç kalmıyor. Rusya’ya daha da yaklaşması halinde dengeler, ABD aleyhine bozuluyor.

- Türkiye ''dolar sisteminden'' uzaklaştığı takdirde, doların gücü zayıflıyor. Zira Çin-Rusya-Hindistan ve İran doların uluslararası rezerv para olarak kullanılmasından son derece rahatsız. Türkiye bu gruba katıldığı takdirde, doları zor günler bekliyor. Türkiye'nin Rusya ile TL üzerinden ticaret yapılacağına dair beyanı, bankerleri karar aşamasına getirdi.

- Amerika, geçen yıl Suriye'den asker çekecekti. Zira ortada sömürülecek bir ülke yoktu. Ancak, bankerlerin 100 yıllık Orta Doğu Politikası var. Bu politikayı D. Rockefeller açıklıyordu. Her fırsatı yakaladıkları zaman, bu politika devreye alınıyor. Bu kez, riskler biraz arttı. Bir süreliğine rafa kaldırmak gerekiyor. Zira Türkiye’nin kaybı dengeleri alt üst ediyor.

-Siyaset boşluğu kabul etmez. Amerika Suriye’nin Doğusundan çekildiği takdirde boşluğu, İran dolduracaktır. Irak'ta, Şiilerden oluşan Haşdi Şabi askeri gücü, şimdiden siyaset arenasında önemli aktör oldu. İran boşluğu doldurduğu takdirde, İsrail ile komşu oluyor. En iyisi, Fırat'ın doğusunu yumuşak bir geçiş ile Türklere bırakmak.

Nasıl olsa, Türkiye'de üslerimiz var. Türkiye NATO’ya ortak. İstihbarat elimizde. Türk ekonomisi zayıf. Gün gelir, 100 yıllık projemize geri döneriz. Anlayışı ile Amerika veto hakkını kullandı. Suriye'deki askerlerini, Irak’a taşıyor. 30 kilometre bahane, Fırat'ın Doğusunu Türklere bırakıyor.

Kürtlere tavsiyem. Amerika’ya güvenip, boş yere ölmeyiniz. Haçlı zihniyeti değişmez. Bir an önce silahları bırakınız. Sulh ve demokrasi yoluyla sorunları çözünüz. Zira en kötü barış, en iyi savaştan daha hayırlıdır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar