Ordu
DOLAR18.6455
EURO19.6842
ALTIN1078.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Acı ilacı içecek hali mi var?

Seçimden ötürü ertelenen zamlar ardı ardına yağmaya başladı.

Çalışan ve emeklilerin bütçesini oldukça zorlayan, cebindeki parayı aşındıran zamların devam etmesi bekleniyor. Elektrik ve doğalgaza yapılan yüzde 9 artış milyonlarca dar gelirliyi oldukça etkileyecek. Kış mevsiminde faturalar kabaracak, aylığına ve maaşına kısıtlı zam yapılan, işçi, memur, esnaf, çiftçi ile emekli daha pahalı ısınacak.

Dövizde bir türlü önlenemeyen hızlı yükseliş, yaşamın her alanındaki tüketim maddelerine zam olarak yansıyor. Ekmek fiyatlarına yüzde 15, süt fiyatlarına ise yüzde 18 zam çoktan yapıldı bile. Korkarım diğer temel ürünlere de artış pek yakında olacak gibi.

Merkez Bankası bu yılın enflasyon hedefini 5 puan artışla yüzde 13.4’e çıkardı. Bugün açıklanacak temmuz enflasyonu rakamının bir hayli yüksek olacağı, dolayısıyla bu yılki enflasyonun yüzde 16’ya ulaşacağı savlanıyor. Yani Merkez Bankası da baş edemiyor hayat pahalılığı ile. Sonucunda enflasyon hedeflerini sürekli revize ediyor. Özellikle dolardaki artıştan ötürü doğalgaz ve elektriğe yapılan zam hem halkı bunaltacak hem de enflasyonda hedefi saptıracak.

Kısaca olan yine dar gelirliye olacak, cebindeki paranın satın alma gücü iyiden iyiye gerileyecek. Zaten maaşındaki düşük artışla düş kırıklığı yaşayan bu insanlar, tüketim maddelerine üst üste yapılan zamlarla içinden çıkılmaz duruma geldi. Adeta burnundan soluyorlar.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, “Bizim gerçek resimle buluşup artık acı reçeteyi içmemiz gerekli” demiş. İş insanlarının döviz ve faizdeki artıştan yakındığını vurgulayan TÜSİAD Başkanı, bu iki temel sorunun aşılabilmesi için her kesimin acı reçeteyi kabullenmesi gerektiğini bildirmiş.

Doğru, döviz ve faizdeki artış ekonominin dengelerini, öngörülerini, hedeflerini tepetaklak etti. Kuşkusuz emeği ile geçinenler kadar, patronlar da bu yükselişten olumsuz etkilendi. Ama, çalışan ve emekli daha yoksullaştı ekonomin iki baş belasından. İş insanlarının sırtı bir anlamda kemer sıkmak, tasarruflu davranmak, daha disiplinli olmak, maaş ve ücretlere daha az zam yapmak,  daha az tüketmekten oluşan “Acı Reçeteyi ”  kaldırabilir ama dar gelirli milyonlar nasıl içebilir boğazı yakacak bu reçeteyi?

Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün açıklayacağı “İlk 100 gün hedefindeki 400 proje” ekonomi ağırlıklı ve kamu disiplininden oluşması bekleniyor. Medyaya yansıyan haberlere göre, ilk hedefler listesinde enflasyonun tek haneye düşürülmesi, döviz baskısıyla mücadele, kamuda ve yurtiçinde tasarrufların artırılması, yastık altı kaynakların ekonomiye kazandırılması, kamuda taşıt ve araç kullanımında tasarrufa gidilmesi ağırlıklı olacak.

Ekonominin içinde bulunduğu zor durumdan kurtulması için kuşkusuz bu önlemlerin hayata geçirilmesine kimse “hayır” demez. Ancak, kamuda tasarrufta hiçbir ödün verilmemesi zorunlu. Bilindiği gibi kamu binalarının çoğu kiralık ve aşırı para ödeniyor. Yine kamuda olabildiğince kiralık lüks araç israfı var. Dediğim gibi bunlara ödenen kira ve ücretler olabildiğince aşağıya çekilmeli.

Başkent Ankara’da bakanlıkların çoğu kent merkezinde kendi binaları olmalarına karşın, Eskişehir yolundaki lüks plazalarda yüksek kiralarla faaliyet gösteriyor. Yine aynı şekilde bu binaların önündeki lüks otomobillerden geçilmiyor. Eğer kamuda tasarrufta başlanacaksa ilk önce bütçeyi zorlayan bunlardan başlanılmalı. Hele hele, “kemer sıkıyoruz” denilerek ücret ve maaşlarda çok düşük zamma gidilmemeli, işten çıkarmalar yaşanmamalı.

Elbette ki, memur, işçi ve emekli ülkesi için gerekirse acı ilacı içebilir, kemer sıkar. Ancak bu ilacın dozu ve miktarı öldürücü olmamalı. Ekonomide disiplin, tasarruf tamamıyla iktisaden dar gelirlinin sırtından gerçekleştirilmemeli. Eğer böyle bir yöntem uygulanırsa o ilaç hastayı iyileştirmez, aksine hasta eder.

Aslında geliri düşük milyonlarca kişinin acı ilacı içecek hali yok ya. Bakalım nasıl olacak?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar