Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ACİL SERVİSLERE NEŞTER VURUN!

        Geçen hafta baş dönmesi şikayetiyle Ordu Devlet Hastanesi acil servisine düştüm! Nereye düştüğümü ilk anda fark etmem zor olmadı! Hasta kabulden fiş almak yetmiyor. Uzuv kaybınız olsa veya ayakta dik duramayacak derecede bitik de olsanız içeri girmek o kadar kolay değil. İkinci aşama isminizin ışıklı tabelada yanmasını bekleyeceksiniz. Turumuza içerideki doktora şikayetimizi anlatmakla başladık. Yatış işlemi için diğer bankoya sevk etti. Elimizde taşıdığımız kartı önündeki cep telefonuyla oynayan yeşil önlüklü hemşireye uzattık. ''Boş bir yatak bakın'' komutu üzerine nihayet perdesi açık bir yer bulduk. Deldiği kolumuzdaki damarın şiştiğini gören tecrübeli hemşire farklı bölgeden iğne takarak durumu düzeltti. EKG grafiğimizi ise o gün işe başlayan genç biri yaptı. İlk iki başarısız denemeden sonra üçüncü kez ancak başarabildi.

          Devlet Hastanesi'nin durumu acillik! Acil serviste perişanlık hakim! 'Tatil köyüne' benzeyen sağlık kurumunun fiziki imkanlarının genişletilmesi şart! Bekleme salonu kapasitesini çoktan aşmış. Hasta yatak sayısı yetersiz. Yatış yerleri kötü. Alçak ve kirli tavanlar altında dizili sedyeler arasında duvarlar yerine sadece perde var. Yandaki hastanın travması ruh sağlığınızı bozacak mesafede. Ses kirliliği had safhada. Hekim sayısındaki yetersizlik ve yardımcı sağlık personeli eksikliği en temel sorun olarak göze çarpıyor. Sağlık personelinin ilgisizliği yanı sıra mekansal zorlukların da yaşandığı bu şartlarda tıbbi bakım kalitesi ve yeterliliğinin korunması imkansız. 

          Acil'in hizmet tanımı değişmeli. Acil hastalara bakma servisi mi, hastalara acilen bakma servisi mi? Yığılmaların giderilmesi yönünde ciddi çalışmalara ihtiyaç var. 'Elma' ile 'Armut' birbirine karışmış vaziyette. Müdahale gereken ciddi hastalar yanında saçları döküldüğü için gelenler bile var! Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre servise başvuran hastaların sağlık problemlerinin yüzde yetmişinin birinci basamakta teşhis ve tedavisi yapılabilecek vakalalar. Bunlar katılım payı vermemek ve randevusuz gelip hızla hizmet almayı düşünen tipler. Hem sağlık personeli hem de şifa arayanlar kargaşa yaşamaması için hastalık öncelik sırasına doğru karar verilmeli. Hastanın doktorla ilk temasından teşhis konuluncaya kadar geçen sürenin kısalması muhtemel tartışmaların önüne geçecektir.

*

Bu yazının gayesinin kimseyi incitmek olmadığı, sadece ilimizin bu güzide 'şifa merkezinin' sağlık hizmeti kalitesinin artmasına yönelik tespitlerimizi paylaştığımız bilinmelidir. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar