Ordu
DOLAR18.6424
EURO19.6453
ALTIN1077.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Acılı babanın feryadı…

Geçen hafta oğlunu Fatsa-Dolunay’daki  trafik kazasında yitiren eski DSP Ordu Milletvekili Müjdat Koç’un “adalet” feryadı göğü deliyor.

Arkadaşını ziyaret etmek üzere ailesiyle oturduğu evden ayrılan 36 yaşındaki Melih Koç, alkollü trafik magandasının kurbanı oldu. Ailesi, eve umutla dönmesini beklerken ölüm haberini alınca dünyaları karardı. Ne yapacağını bilemeyen Müjdat Koç ve diğer oğulları olay yerinde gördükleri korkunç manzara karşısında bir kez daha yıkıldı.

Kazanın nedeni günler sonra ortaya çıktı. Daha baharını yaşayan, geleceğe umutla bakan Melih Koç’u yaşamdan koparan cipin sürücüsünün 227 promil alkollü olduğu saptandı. Kazaya yol açan avukatın frene basmadan Koç’un aracına şiddetle çarptığı kayıtlara geçti. Şahsın avukat olduğu dikkate alınırsa trafikte cahil, sorumsuz, alkol düşkünü kişilerin cirit atmasına şaşırmamak gerek.

Hani bir laf vardır, “Okumuşu, aklı başında olan da bunu yaparsa” diye.  Gerçi, sorumluluk üstlenmek, çevreye ve topluma saygılı olmak okumayla ilintili değil, insanlıkla, etikle eş değer. Yoksa yıllarca üniversitelerde dirsek çürüt, vicdani değerlerini yitirdiysen hiçbir önemi, değeri yok.

Acılı eski vekil ve ailesi şimdi oğlunun hiç uğruna yaşamını yitirmesine yol açanlardan hesap sormak için adalet arayışına koyuldu. Baba Müjdat Koç, “Bu bir trafik kazası değil, cinayet. Oğlumun aracına çarpan kişi 227 promil alkollü bir avukat. Frene basmadan 2 tonluk cipiyle oğlumun aracına çarptı. O avukat  nasıl ki oğlumun ölümüne neden oldu, biz de frene basmadan adalet mücadelesi vereceğiz” diyerek olayın peşini bırakmayacaklarını, sanığın en ağır cezaya mahkum edilmesi için mücadele edecekleri mesajını verdi.

Yakınlarını kaybetmek elbette insanı üzer, acıya boğar. Ama evlat acısı çok farklı, yüreğinize kor gibi oturan inanılmaz bir duygudur. Boşuna dememişler, “Allah, düşmanıma evlat acısı vermesin” diye. Koç ailesinin adalet arayışları umarım bekledikleri gibi sonuçlanır, hiç olmazsa bir parça yürekleri serinler .

Böylesine sorumsuz, karşısındaki masum insanların canına kasteden trafik magandaları gerektiği cezayı almalı. Alkollüyken trafik kazasına yol, açan ailelerin ocağına ateş düşürenlerin daha ağır cezaların alması gerekiyor. Melih Koç gibi, üniversite bitirmiş, ülkenin geleceğine katkı sağlayacak  pırıl pırıl gençlerin pisi pisine  ölmesine, cinayetine göz yumulmamalı.

Televizyonlarda her akşam izliyoruz trafik polislerinin alkol denetimine takılan zil gibi sarhoş sürücülerin şımarık ve vicdansız tutumlarını. Polisin o kadar iyi niyetine karşın, hala alkollü olmadığını söyleyen, karakola gitmeye direnen bu magandalar yüzünden çok canlar gitti, aileler acıya boğuldu.

Baba Müjdat Koç’un yargı mücadelesinden çıkacak karar birilerine umarım ders olur. Gerçi sağduyudan yoksun bu vicdansızların ders alacak hali de yüreği de yok.

Son trafik kazası, bugüne dek onlarca can alan Fatsa-Dolunay kavşağına ivedi çözüm bulunmasının kaçınılmaz olduğunu bir kez daha gösterdi. Daha çok ölüm olmadan ne yapılacaksa hemen yapılmalı. Müjdat Koç ve ailesine sabırlar diliyorum.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar